6 věcí, které váš partner ocení, když je neuděláte…

6 věcí, které váš partner ocení, když je neuděláte…
Aktuality

Muži v dnešní době čelí mnoha výzvám. Starý dobrý chlapský svět prochází změnami a pro mnohé je obtížné se v tom novém orientovat a nalézt sám sebe. Když mu pomůžete, budete z toho těžit oba. Následující článek se týká hlavně mužů, kteří ještě nejsou příliš domestikovaní a s novým světem otcovských  dovolených si nevědí rady a spíš se jim dělají osypky. Ti druzí již totiž trochu rezignovali a mnoho z tradičního mužského území přepustili ženám, které ale na oplátku očekávají, že se v něčem sami stanou trochu ženami.

O tom, kde vidím příčinu, napíšu někdy příště. Teď hlavně ten návod pro ženy, kterým stále ještě záleží na tom, aby jejich partner byl doma spokojený a rád se tam vracel.

Když se váš partner vrátí domů z práce, nechte ho odpočinout. Muž má historicky jinak naprogramované vnímání dne; na rozdíl od ženy, která jede v režimu 24/0, tedy nerozlišuje příliš dobu práce a odpočinku (odpočine si po chvilkách během dne), muž jede v režimu 12/12. V práci je totálně nastaven pracovat, zatímco doma očekává odpočinek. Co pro většinu mužů není odpočinek a budou potěšeni, když po nich nebudete chtít bezprostředně poté, co se vrátili domů?

  1. Zejména ženy, které jsou doma, se těší, že si s mužem večer popovídají. Vězte, že rozhovor se ženou pro muže není odpočinek. Rozhovor vnímá jako výzvu, že má přijít s řešením situace. V ženské mluvě se obvykle neorientuje a nechápe, že jí o žádné řešení nejde, že se prostě chce vypovídat. Cítí se vyčerpán a zmaten, žena naopak nepochopená. Na vypovídání si najděte kamarádku. Když chcete opravdu něco vyřešit, je váš partner tím pravým, ale až poté, co si odpočine.
  2. Pro většinu mužů není odpočinkem ani hraní si s dětmi. Historicky to prostě nedělali. Někde válčili a pak se vrátili domů hojit si rány, pak zase odjeli. Nebo celý den pracovali, na děti nebyl čas. Jako zábavu ale muž často vnímá, když předává své mužské dovednosti: montování v garáži, házení kamenů na terč, jízdu na kole nebo dnes třeba vše týkající se moderní techniky. Je-li intelektuál, bude ho bavit vyprávět dítěti o své práci a předávat mu znalosti a zkušenosti. Na to už ale potřebujete trochu větší děti; pak se muž cítí jako ten, kdo sdílí své dovednosti s následníkem rodu.
  3. Stejně tak není odpočinkem návštěva příbuzných. Muž je pod nátlakem ochoten to absolvovat, ale veškeré probíhající komunikace jsou pro něj nepochopitelné a vyčerpávající. Rád ale zajistí to okolo: zaveze vás tam i zpět, hlavně když po něm nebudete chtít, aby se toho účastnil. Moudrá žena svého partnera do takových věcí nenutí a naopak využije jeho potenciálu. On je vděčný, že ho ušetříte a rád vás zaveze, kam budete chtít. Volný čas samozřejmě využije k tomu, co vnímá jako odpočinek.
  4. Nekritizujte jej za to, že doma sedí u fotbalu nebo brouzdá po internetu. To je jeho forma relaxace. Také je to druh úniku před vnějším světem, kterému nerozumí. V okamžiku u televize, za novinami nebo počítačem, nemusí mluvit a to je pro něj velká úleva. Dopřejte mu ji. Stejně, jako žena nechápe mužský svět, on nechápe ten náš. Když mu dáte čas a hlavně respektujete, jak jej tráví, odmění se vám tím, že se viditelně bude těšit domů a hlavně na vás. Chápající žena je totiž pro muže zdrojem pocitu vnitřního bezpečí a útočiště. To vnější s veškerou ochranou pak s radostí zajistí on.
  5. Nevytahujte na něj seznam starých hříchů při každé příležitosti. Poukazujte na to, co se mu povedlo. Bude ho to těšit a bude se snažit, abyste zase měla důvod jej pochválit. Chvalte často a snažte se na všem, co dělá, nalézt něco dobrého. Bude se cítit spokojený a oplatí vám to štědrostí a ochranou.
  6. Netrestejte ho tím, že mu odepřete příjemné společné rituály, jako je třeba vaše skvělá svíčková v neděli. Oblíbené chvilky v něm posilují vztah k vám a společnému domovu. Kdyby někdy náhodou zaváhal, zda vy, nebo nějaká jiná, oblíbené rituály budou posilovat vaše pozice.

Výsledkem takového zacházení s mužem bude jeho dobrá psychická kondice a spokojené partnerství pro vás oba. Výpadky sexuálních schopností mužů často následují poté, co se rozpadne jejich struktura 12/12 a když se cítí permanentně v práci. Mimochodem: pro zdravého muže patří sex mezi zábavu. Jakmile jej zařadí do kategorie „práce“, začnou problémy. Někdy se to ženě nemusí líbit, ale většina nástrojů, jak vytvořit šťastný partnerský vztah, je v jejích rukou. Když víte, jak na to, váš partner bude dělat vše, co si přejete, bude ho to bavit a šťastní budete oba. Mnohé z problémů může moudrá žena eliminovat prostě tím, že respektuje , že muži pocházejí z Marsu…

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“