Partnerské vztahy: 5 možných příčin, proč váš muž nemůže.

Partnerské vztahy: 5 možných příčin, proč váš muž nemůže.
Aktuality

Mluví se o tom pod pokličkou a navenek to vypadá, že to ani není téma. Svěřilo se mi několik klientek, které mají funkční partnerské vztahy, s partnerem se vzájemně mají rádi a zdánlivě, pro jejich okolí, funguje úplně všechno a jsou párem snů.

Chybí pouze jedna věc. Žena se cítí dlouhodobě neuspokojená sexuálně a tím i emočně, protože u žen je to obvykle spojené. Jejich partneři, od 25 nahoru, jsou vyčerpaní, mají moc starostí a práce… a vymlouvají se, jak mohou, přichází-li ten okamžik, kdy by mělo po dlouhé době zase dojít ke vzájemnému splynutí.

Že se o tom tak nemluví, hovoří ve prospěch žen, které mají své partnery rády, vlastně je chápou a rozhodně je nechtějí ponižovat před ostatními. Takže na rozdíl od tolik známých průpovídek o migrénami trpících ženách převládá dojem, že na straně mužů je vše OK. Evidentně není.

Ráda bych teď psala o vztazích, které fungují; ty, kde se muži o sex nezajímají, protože nemají zájem o vztah jako takový, nechám na jindy.

Hlavně byste měly vědět, že vás mají rádi a chtějí s vámi být. Nedostatek sexu v tomto případě neznamená nedostatek lásky k vám.

Myslím si, že můžeme najít několik příčin:

  1. Na rozdíl od ženy, která prožívá celý den stejně a je připravena pracovat i odpočívat kdykoli v průběhu 24 hodin, neboť ji tak naprogramovala historicky péče o rodinu (která byla vždy nepravidelná), muž je naprogramován na dvě hlavní směny během dne: 12 hodin probíhá doba lovu, kdy je třeba se soustředit na zajištění potravy a bezpečnosti rodu, dnes je to doba projektů, ať je projektem cokoli z toho, co muž řeší. Poté následovalo 12 hodin doby odpočinku, kdy byl čas na hrdinské historky s muži, ale také čas na děti a lásku. Dnes, díky dokonalým technologiím, jen málokterý muž má skutečný odpočinek, protože musí permanentně odpovídat ne emaily, je samozřejmostí, že je na telefonu a často se předpokládá, že bude kdykoli k dispozici. S roztříštěním dne, kdy je muž prakticky stále v práci, i když už je třeba doma, zmizela ta část, která pro něj znamená odpočinek, tedy mimo jiné i sex. Na rozdíl od žen, které v dnešní době plavou jako ryby ve vodě, protože tak fungovaly vždycky, pro muže je současný systém ze zdravotního hlediska drtící. Nejhorší je, že většina z nich má pocit, že to jinak nejde a tím pracují na vlastní sebedestrukci včetně zhroucení jinak funkčního vztahu. Zde by pomohlo mu naordinovat pravidelnost v odpočinku. Promluvte si s ním, zda je nutné, aby pracoval tak tvrdě a jestli není občas čas vypnout telefon. Možná, na úkor finančních výhod, změnit práci za takovou, která mu dá víc prostoru žít i život svůj a své rodiny a nejen pouze naplňovat sny svého chlebodárce. Dnes je spousta firem, kde je součástí firemní kultury snaha o spokojenost zaměstnanců, protože se to jednoduše z dlouhodobého hlediska vyplatí všem.
  2. Dřív byl svět pro muže  jednodušší v tom, že stačilo zabít medvěda a bylo jasné, že je chlapák. Dnešní svět je pro spoustu mužů nepřehledný. Navíc s nimi soupeří mnoho žen o místo na slunci v oblastech, kde to dřív nepřipadalo v úvahu. Ideální by byla spolupráce a vzájemná souhra mužských a ženských dovedností. Ženy si ovšem po tisíciletích útisku společenského, ekonomického i náboženského chtějí dokázat své kvality a bohužel to často dělají způsobem, který ubližuje nejen jim, ale i chudákům mužům, kteří se nedokážou v nové situaci zorientovat a podléhají komplexům a pochybnostem o svých mužských schopnostech. Dokázat, že jsem chlap, dnes už není tak snadné, jako dřív, kdy stačilo splnit daný rituál. Pocit, že jím ulovený medvěd není dost velký a že soused má většího, nevede k dobré potenci. Návodem ke zlepšení je to, co ženy často nedělají: místo kritiky a poukazování na sousedovy kvality chválit, chválit, chválit. Zkuste se soustředit na vše skvělé ve vašem partnerovi a mluvte o tom nahlas; tím mu pomůžete zvednout sebevědomí a s ním se budou zvedat i jiné věci…
  3. Další příčinou může být, že vašemu partnerovi chyběl mužský – mužný –  vzor v dětství. Možná byl tatínek spíš sběratel známek než chlapák. Možná chyběl úplně a převažovaly ženy při výchově; a ty, i když milující, nejsou schopny zaplnit chybějící předlohu pro mužné chování. Nebo byli rodiče pacifisté, s nepochopeným rozdílem mezi zdravou agresivitou, kterou každý muž potřebuje rozvinout, aby dokázal chránit své blízké a společenské hodnoty, a násilím. A zakázali mu se prát s kluky a dělat „nebezpečné“ věci, jako lézt na stromy a házet kameny. Ta dravost mu pak chybí po celý život, v práci i v sexu. Tady pomůže najít si svůj chlapácký vzor a učit se od něj, sledovat jak se chová a jak funguje. Pomohou kontaktní sporty, kde se zbaví nejistoty, že není dost silný a nabude jistotu, že snese nějakou tu ránu, což je významným zdrojem mužského sebevědomí.
  4. Další důvod ženy nerady slyší: zdá se, že většina lidstva, a to hlavně mužů, není naprogramována na monogamní vztahy. Délka života byla také ještě nedávno několikrát menší, což mohlo zdánlivě budit dojem, že je snadné být spolu celý život. (Takže ve středověku průměrně do třiceti…) Krize po sedmi letech, o které se často mluví, souvisí s tím, že děti jsou již odrostlé a tím schopny přežití; a samec může rozdávat svůj genofond jinde. Jenže je tu hypotéka či jiné společné závazky, nebo má opravdu rád vás a vaše děti a má špatné svědomí vás opustit. V tomto případě byste měla vědět, že to neznamená, že nejste krásná. Jen vzhledem k tomu, že už tam není potřeba vás lovit, může chybět dostatek vzrušení. Pokud se jej nepodaří obnovit různými inovacemi vašeho sexuálního soužití, je zde řešení jen pro některé: vše, co funguje, si nechat, tedy zůstat ve vztahu s partnerem, se kterým se máte rádi, a akceptovat občasné milenecké kratochvíle, které potom mohou paradoxně manželský život velmi oživit a zkvalitnit. Takové řešení je jen pro zralé a milující, kteří si současně uvědomují, že není třeba trpět jen proto, že sex se stálým partnerem již nefunguje. Je ale také zatím tabu pro většinu moralistů. Měli bychom jej vyzkoušet až tehdy, kdy nic jiného nefunguje a my chceme zůstat v daném vztahu. Ideální je, když jsou s takovým řešením oba partneři srozuměni.
  5. Posledním důvodem může být, že je prostě takový a sex pro něj není hlavním lákadlem. To poznáte podle toho, že již po krátké době, jen co poleví síla prvotních hormonů, se do sexu moc nehrne. Potom byste měla být rozvážná, zda vám jeho ostatní kvality stojí za celoživotní frustraci v sexuální oblasti. Může to být opravdu velká překážka a pak jediným řešením je návod z předchozího bodu, a oživit svůj život občasnými mileneckými vztahy, který není pro každou ženu přijatelný.

 

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“