Bojím se samoty

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
měla jsem dlouholetého přítele, který mě opravdově a hluboce miloval. Chtěla jsem s ním založit rodinu a být s ním až do konce života. Aniž bych si to však uvědomovala, začala jsem náš vztah postupně kazit, až k mé totální překvapenosti a zděšení mi můj přítel jednou bez varování oznámil, že si našel jinou a že náš vztah, který se mi do té doby jevil jako stabilní a pevný, končí. Zhroutil se mi svět. Můj milující přítel je navždy pryč a já mám v sobě nyní nepřekonatelný strach, že už se nikdo takový neobjeví. Že jsem zpackala svou životní šanci a už nikdy nebude někdo další, kdo by mě měl takhle opravdu rád. A případně jestli se někdo objeví, tak už teď vím, že budu trnout hrůzou, že zase něco pokazím a že ten další zmizí taky ze dne na den, jako můj dosavadní přítel.
Děkuji za Vaši odpověď.

Kristina

Kristina

Petra Jarošová odpovídá:

Váš popis situace v sobě skrývá jeden silný a jeden slabý prvek. Tím silným, který hraje pro vás, je to, že si uvědomujete, že jste nedělala vše úplně dobře, možná jste nebyla  dost pozorná k potřebám vašeho přítele a nenaslouchala náznakům, které ukazovaly jeho nespokojenost s vaším vztahem. Chybou by bylo týrat se všemi chybami, které jste udělala a navždy si je vyčítat. Chyby jsou běžnou součástí našeho života a neděláme je schválně, děláme je proto, že to lépe neumíme. Dělat chyby nevadí, jen je hloupé je opakovat. Zkuste si zpětně vybavit všechny, kterých jste si vědoma a v mysli je opravit, představit si, jak by se chovala „nová“ Kristýna a tím se připravit na další vztah a zabránit stejným problémům. Dívejte se na své přátele, kterým to funguje a učte se od nich.

Slabým prvkem je váš pocit, že si zasloužíte trest, kterému dáváte příchuť něčeho absolutního, neměnného, tedy že to byla jediná šance, že se už nikdy nikdo takový neobjeví a pokud ano, zase to pokazíte a tedy že už nikdy nebudete šťastná. Není žádný osud a není nikdo, kdo by nás trestal za naše chyby. Pokud si v mysli nastavíte, že si zasloužíte trpět, pravděpodobně se vám to splní. Pokud se ale rozhodnete, že chcete žít plnohodnotný, radostný život a naučit se, jak učinit vašeho budoucího partnera šťastným, není žádný důvod, aby se vám to nepodařilo. Je pouze třeba odstranit z mysli všechny zbytečné pochybnosti o sobě a obavy, že to nezvládnete. Svět je plný skvělých mužů, kteří se však objevují pouze šťastným, sebevědomým ženám. Nelitujte času ani námahy a naučte se mít ráda samu sebe i svět okolo vás. Pak najednou zjistíte, že před vašimi dveřmi už stojí dlouhá fronta….

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“