Bojím se, že můj partnerský vztah by měl být definitivní

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
mám dlouholetý partnerský vztah. Už s přítelem uvažujeme o založení rodiny, ale já mám z takového rozhodnutí strach, protože se bojím, že bych se pořád mohla zamilovat do někoho jiného a potom bych svého rozhodnutí litovala. Nevím, jak poznat, jestli jsem dost dospělá na to, rozhodnout se pro jednoho muže a všechny ostatní možnosti definitivně uzavřít. Svého přítele miluji, ale bojím se své „divokosti“. Že by tento partnerský vztah měl být definitivní.
Děkuji vám za odpoveď.

Lucie

Petra Jarošová odpovídá:

Bylo by dobré najít zdroj vašich pochybností. To, že pochybujete o sobě, své schopnosti vytrvat ve vztahu, v sobě skrývá nějakou pochybnost o vašem partnerovi. Možná jste před ním neměla dost mužů a máte podezření, že jste ještě nedostala nejvyšší kvalitu. Jste laskavá a soucitná, vnímáte jeho dobré vlastnosti a vážíte si jich. Je to dobré, ale co když by to mohlo být lepší? Co je to lepší, čeho se to týká? Působí to, jakoby ve vás byla pochybnost o něm jako o muži, ať už sexuálním partnerovi, ochránci… Možná je laskavý a spolehlivý, taková sázka na jistotu. Nehlodá někde vevnitř pochybnost, že to není všechno? Buďte k sobě upřímná, máte právo jít za svými představami a naplnit je. Jinak ve vás možná zůstane ten pocit, že někde jinde je to lepší, napořád. Podle jednoho výzkumu, který byl činěn mezi starými, umírajícími lidmi, se zjistilo, že to, čeho nejvíc litují, jsou věci, které neudělali, neměli na ně odvahu, nešli do rizika nejistoty nebo odsouzení společností, že shrbili hřbet a následovali stádo. Pokud se rozhodneme pro tuto cestu, jen málokdy je pohodlná. Hodně to drncá a často jsme na zemi. Ale je vzrušující a mnoho se učíme, stáváme se bohatí svými zkušenostmi, chybami i tím, co se podařilo. Možná, že jste tento dobrodružný typ a představa poklidného života se vám líbí jen trochu; daleko víc vás láká vzrušení změny. V tom případě se zkuste otevřít tomu, co se okolo vás začne objevovat, a nechte se vést. Bude to jízda.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“