Brzdí mě nedostatek sebevědomí

Partnerská poradna on-line

Milá Petro,
celý život mám pocit, že mě vnitřně něco brzdí. Že mám v sobě obrovský potenciál, ale nedokážu ho projevit, využít. I když na sobě již několik let pracuji a věnuji se meditaci, pořád „to tam je“. V komunikaci s lidmi – pocit, že mě ostatní hodnotí jako nějakým způsobem divnou. V uskutečňování věcí – mám momentálně nápad na totální změnu kariéry a už se objevují pochyby o sobě samotné, i když uvnitř vím, že je to možné a že bych byla v té práci dobrá. Ve schopnosti předávat svoje zkušenosti, to, co jsem se v životě naučila, druhým – i když mám zajímavé životní zkušenosti, mívám problém je předávat, vyjádřit se, působit důvěryhodně. I když vím, že mám co předat. V partnerství – jasně projevovat svoje názory a nepodřizovat se, nedusit v sobě svoje pocity. Navíc mě několik let trápí silné akné, které mě také dost „ubilo“ a srazilo moje sebevědomí. Objevilo se více méně „z čista jasna“, dříve jsem s ním žádné problémy neměla. Moc ráda bych to v sobě už „rozsekla“ i proto, abych podobné blbosti :-) nepředávala svému dítěti.
Předem děkuji za radu.

Veronika

Petra Jarošová odpovídá:

Veroniko, je skvělé, že na sobě pracujete, a také máte pravdu v tom, že je zde riziko, že vaše problémy přejdou i na dítě.

S největší pravděpodobností bude jeden ze zdrojů vašich sebe pochybností a chybějícího sebevědomí ukryt ve vašem dětství či dospívání. Zde se to týká například toho, jak moc vás rodiče či jiné autority povzbuzovali, abyste se nebála zkusit něco nového. Jak moc vás chválili, když se něco povedlo. A kolikrát vám řekli, že nevadí, když se něco nepodaří, že chybami se člověk učí a není na nich nic špatného. Nebo můžete mít někde v minulosti zkušenost, že jste něco zkusila, ono se to nepovedlo a byl z toho trapas nebo něco nepříjemného. Jestliže něco takového zažijeme, může to mít za následek vytvoření určitých vnitřních „pravidel“ a „přesvědčení“, kterým bezvýhradně věříme, i když pro ně nemáme mnoho důkazů.

Například bych zkusila prověřit vaše přesvědčení, že vás lidé považují za divnou. Jaký máte důkaz? Zkuste si napsat důkazy pro a proti, nejspíš zjistíte, že těch pro mnoho není. Ale vaše přesvědčení o tom, že si to ostatní myslí, vás určitě blokuje vyjádřit svůj názor bez obav, že budete odsouzena, nebo že vás nebudou brát vážně. Také s takovým přesvědčením zkresleně vyhodnocujete reakce okolí. Místo přesvědčení, že jste divná, bych zkusila vytvořit nové, třeba že jste originální, smýšlíte neotřelým způsobem, nebo že jste hluboká… Pokaždé, když vás napadne původní přesvědčení, jej nahraďte tím novým, za kterým již nebudou úzkost či obavy ze zesměšnění či neocenění. A i kdyby se to stalo, tak co? Máte právo na svůj názor, jako každý druhý. Spousta lidí postavila svou kariéru na tom, že přemýšlí jinak, než ostatní.

Další důležitou věcí je, že potřebujete změnit své chování. Kdykoli vás něco napadne, tak to řekněte. Bez ohledu, co druzí na to. Postupně se osmělíte a zjistíte, že není důvod se cítit divná, i když vás ostatní třeba nechápou. Jejich problém. A tím přebudujete návyk potlačovat své názory za nový: říkat, co si myslíte a cítíte. Také se postupně přesvědčíte, že není nijak zraňující, když máte jiný názor, než ostatní. Je to v pořádku, proč bychom si všichni měli myslet to samé?

Totéž se týká vašeho partnerství. Akné může být důsledkem toho, že jste v sobě potlačila ženu. Možná tím, že se neodvážíte vyjádřit svůj názor. Možná tím, že současný partner není ten pravý a vy nemáte odvahu to změnit. Zeptejte se té ženy uvnitř, co by si opravdu přála. Začněte ji lépe poznávat a důvěřujte jí. Uvnitř vás je spousta moudrosti a intuice, jen jim dovolte, aby se projevily. Postup je stejný: začněte mluvit, říkejte nahlas, co cítíte a prožíváte, co si přejete. Běžte z kůží na trh a zjistíte, že není čeho se bát. Soucit a respekt vůči ostatním nelze uskutečnit, pokud totéž nedopřejete sama sobě. Jakmile oceníte tu ženu uvnitř, ostatní vás začnou vnímat jinak, jako silnější a ženštější. To vás ubezpečí o vašich kvalitách a vy se už nebudete muset tak bát o svou vnitřní svobodu. Vaše nová jistota se projeví jako respekt a přijetí od vašeho okolí a vy tak budete mít víc prostoru. Jakmile už nebudete muset hájit svou integritu, uvidíte lépe potřeby druhých a také budete schopná toho daleko víc pro ně udělat. Tím si vás ostatní zase budou více vážit a oceňovat vás, vy zase budete víc věřit sama sobě a tak pořád dokola… Důvěřujte víc tomu hlasu, který vám říká, že máte o co se podělit a začněte to dělat. Nevadí, že budete po cestě trochu klopýtat, hlavně jděte tím směrem, kam vás vede intuice a nebojte se porážek. Nesilnější nejsou ti, kteří nikdy neupadli, ale ti, kteří pokaždé vstanou a jdou dál.

Máte v sobě mnoho moudrosti a hloubky, důvěřujte jim a začněte se o ně dělit s ostatními. Co je ryzí, si vždycky najde posluchače. Ničeho se nebojte. Po pár nejistých krocích zjistíte, že jistota je jen ve vás a postupně se ubezpečíte, že jste dost silná, abyste našla svou vlastní cestu. Přeji vám hodně síly!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“