Bude mi třicet a jsem stále sama

Partnerská poradna on-line

Měla jsem sice pár krátkých známostí, ale všichni muži mě vždycky opustili. I když o mě ze začátku usilovali, když mě získali, jejich zájem postupně opadal a také se ke mně postupně chovali méně a méně hezky. Jako bych si nezasloužila dobrého partnera a měla být stále sama. Mí rodiče ke mně sice vždycky byli poměrně kritičtí, ale mají mě rádi a také mají šťastný vztah. Co je špatně?

Ilona

Petra Jarošová odpovídá:

To, že se vaši rodiče mají rádi, je moc dobrá zpráva. Znamená to, že máte dobrý základ vytvořit šťastný partnerský vztah. Přesto je tam něco špatně. Chyba je s velkou pravděpodobností v kritickém přístupu vašich rodičů. Pokud vás víc kritizovali než chválili, mohla jste už od dětství získat dojem, že nejste dost dobrá. Když si něco takového o sobě myslíme, je téměř nemožné najít partnera, který naše kvality, navzdory našim pochybnostem o sobě, uvidí. Takže když vás muži dobývají, vidí spíše vnější stránku vaší osobnosti, to že jste milá a pohledná. Teprve později, když už nejsou tolik zamilovaní a začnou se projevovat víc „opravdově“, můžete získat dojem, že je to proto, že nejste dost dobrá. Na tuto představu bude partner vždycky reagovat zhoršeným chováním k vám, vy to opět berete jako potvrzení vaší neschopnosti a tak stále dokola, je tu bludný kruh.

A jak z něj ven?

Nejspíš někde ve vaší mysli bude ukryt pocit křivdy vůči rodičům, že mohli být chápavější a laskavější, možná větší oporou v dobách, kdy jste se cítila nejistá. Pocit křivdy vytváří negativní pouto, které vám brání opustit naprosto nefunkční a neužitečné přesvědčení o tom, že nejste dost dobrá. S takovým přesvědčením je totiž vyhlídka na trvale šťastný vztah velmi nejistá.

Negativní pouta se nejlépe rozpouštějí pomocí odpuštění a přáním všeho nejlepšího. Přejte svým rodičům tolik dobrého, kolik si jen umíte představit, a současně zkuste porozumět tomu, že dělali vše nejlépe, jak uměli. Po určité době bude vaše mysl volná a vy to pocítíte, objeví se to jako AHA prožitek, najednou budete vědět, že už je to jinak.

A také se potřebujete ubezpečit o svých kvalitách. Zkuste si zapisovat, co všechno se vám v životě podařilo, kolika lidem jste pomohla, jaké máte za sebou úspěchy. Krok za krokem se vaše mysl ujistí, že má spoustu dobrých vlastností a budete si také víc a víc jistá, že si zasloužíte jen to nejlepší, včetně šťastného partnerského vztahu.

To, co vás čeká, je proces, nebude to za týden ani měsíc, ale jakmile se vydáte touto cestou, všechno dobré se postupně stane. Neztrácejte odvahu, určitě můžete být šťastná.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“