Bývalý partner mi komplikuje nový vztah i vztah s dětmi

Partnerská poradna on-line

Dobrý den. S manželem se rozvádím. Máme 2 děti (7 a 10). Žijeme skoro rok odděleni. Děti máme každý 15 dní v měsíci- systémem krátký, dlouhý týden. Když je bývalý partner v práci, mám děti já a naopak. 3 měsíce mám nového přítele, který je rozvedený a má ve střídavé péči 2 děti (8, 12 ). Bydlí 80 km ode mě. Vymýšlíme aktivity pro děti (koně, aquapark, zoo, kino), takže to znamená víkend strávený u něj. Děti se ale těchto aktivit účastnit nechtějí, i když si jeden takový víkend bezvadně užily a syn na to psal sloh na téma moje prázdniny. Po dvou dnech u manžela změnil názor, že se mu to vůbec nelíbilo a užil si to jen kvůli mně.. Manžel jim povídal, jak se o ně bál, že už je nikdy neuvidí.. Pak jim taky povídá, že si nikdy nenajde jinou ženu a že žije jen pro ně a svou rodinu. Jeho rodiče a sestra s dětmi se denně navštěvují a dělali to i dřív. Nevím si rady, jak děti přemluvit ke společným aktivitám s přítelem a jeho dětmi. Vím, že by se rády účastnily, ale něco jim v tom brání. Přítel je na ně hodný i na mě. Když jsem vyzvedávala syna u manžela, tak za mnou nechtěl jít, že zase pojedeme k příteli. Jak mám postupovat, abysme byli spokojeni všichni? Když jsem v práci, s přítelem se skoro nevídám. Jde o 1 víkend v měsíci. Děti mi můžou hlídat jen manželovi rodiče. Děkuji Vám za odpověď.

DDaDa

Petra Jarošová odpovídá:

Možná se nějakou dobu budete cítit jako sama proti všem. Váš bývalý partner hraje na tu nejcitlivější strunu – snaží se vzbudit soucit vlastních dětí, aby vypadal jako opuštěný chudák, kterého mají chránit tím, že se postaví proti vašemu novému vztahu. A udělal zásluhu z toho, že chce zůstat sám. A vaše děti učinil spoluzodpovědné za své štěstí: když se budou bavit na společném víkendu s vaším novým přítelem, on bude trpět.

Je jen málo dětí, které by toto zvládly a je velmi pochopitelné, že mají tendenci se stavět na stranu toho, koho vnímají jako slabšího, tedy vašeho manžela. Také tam mohou být další vlivy ze strany jeho rodičů a ostatních příbuzných.

Myslím si, že je teď třeba, abyste investovala co nejvíc času do komunikace s dětmi, abyste jim vysvětlila, že sice v pohádkách jsou spolu lidé až do smrti, ale že v běžném světě se to takto často neděje. A i když se tatínek s maminkou rozejdou, vůbec to neznamená, že by už neměli své děti rádi a také, že děti za to nemohou. A že tatínek ani maminka nemohou činit děti odpovědné za to, jestli jsou nebo nejsou šťastní. Vysvětlete jim, že jejich tatínkovi přejete štěstí, aby si našel partnerku, se kterou se budou mít rádi a že na tom hlavně není vůbec nic špatného. Pokud chce být sám, je to v pořádku a pokud bude s někým, také…

Nevím, jaké jsou možnosti vašeho partnera být s vámi v době, kdy nepečuje o své děti. Pokud s vámi v té době bydlí nebo k vám jezdí, určitě bych dala hodně prostoru tomu, aby vaše děti pochopily, že i on přeje vašemu manželovi vše nejlepší a nijak s ním nesoupeří. Pokud budete mluvit o manželovi, mluvte jen o tom dobrém, o jeho lásce k dětem a jak se o ně hezky stará. Postupně by se tak vaše děti měly ubezpečit, že tatínkovi nehrozí žádné nebezpečí a že mají právo být šťastné, i když zrovna nejsou s ním. Na společné víkendy bych zatím netlačila, protože tak můžete způsobit traumata svým dětem, které je mají nyní spojeny s tím, že tak ubližují tatínkovi. Až situaci lépe pochopí, rozhodnou se svobodně a spontánně.

A teď ještě důležitá věc pro vás: jakýkoli pocit křivdy, hněvu, zklamání, které máte vůči manželovi, budou bránit nejen tomu, aby vaše děti byly v pohodě, ale i štěstí ve vašem novém vztahu, jakoby tam zůstaly dluhy z minulosti, které vás potáhnou dolů. Dívejte se na manžela jako na pacienta – chová se tak, jak se cítí. A on se cítí slabý, navíc ho v tomto postoji rodina podporuje. Vy, na rozdíl od něj, již máte nový vztah. Pokuste se zbavit se všech starých výčitek a ran, odpusťte jemu i sobě vše, co se nepovedlo, a upřímně mu přejte vše nejlepší. A hlavně mu přejte, ať se brzo objeví nová partnerka. Jakmile se tak stane, uvolní se a věci již nebudou tak ztuhlé a osobní; také bude rád, že mu vztah nekomplikujete a bude vám vděčný. Jen mu dejte čas, aby na všechno postupně přišel. Bude to klást velké nároky na vaši lásku a nesobeckost, ale věřte mi, že pokud to dokážete, budete šťastni všichni, vy, váš manžel, děti i vaši noví partneři. Zabere to pár měsíců, než to budete takto prožívat, ale jde to. A dětem dáte dobrý příklad do jejich budoucích vztahů, že je možné řešit potíže s noblesou. Díky tomu se stanou silnými a ohleduplnými lidmi. Určitě to zvládnete, držte se, hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“