Bývalý partner – stále nejde zapomenout

Partnerská poradna on-line

Před několika měsíci se se mnou můj partner rozešel po několika letech a ihned začal chodit s jinou ženou. Bylo to jako blesk z čistého nebe, vůbec jsem to nečekala, spíš jsem jej viděla jako budoucího otce svých dětí. Až zpětně mi došlo, že jsem se k němu nechovala vždy dobře a že jsem k jeho odchodu velkou měrou sama přispěla. Musela jsem projít intenzivní psychoterapií, opravdu jsem vážně pomýšlela na sebevraždu. Dnes ji mi již mnohem lépe, také jsem opustila město, kde jsme oba bydleli, mám novou práci… Ale stále nemohu zapomenout, mám pocit, že jsem promarnila jedinou možnost a že takového muže, jako byl můj bývalý partner, již nikdy nepotkám.

Klára

Petra Jarošová odpovídá:

Pocit viny je ten nejhorší průvodce životem, jakého si můžeme vybrat. Jistě jste si již uvědomila všechny chyby, kterých jste se dopustila a již je příště neuděláte. Životní situace jsou jako škola; děláme chyby, protože to lépe neumíme. Není špatné chyby dělat, jen je hloupé opakovat ty samé stále dokola. Pokud se poučíme, chyba splnila svůj účel a my jsme jiní, bohatší o novou zkušenost.

To, co nás poutá ke starému vztahu, může mít několik příčin. Může to být vědomý i nevědomý pocit dluhu. Je to v případě, že náš partner pro nás někdy dříve udělal něco dobrého; potom se může objevit silná připoutanost až závislost na něm.

Nebo jsme mu naopak nějak ublížili my a drží nás pocity viny. Obojí působí jako pouto: nedokážeme nabýt vnitřní svobodu a od vztahu se odpoutat.

Jak na to?

V obou případech je třeba dluh, který pociťujeme vůči bývalému partnerovi, splatit. Peníze obvykle nepotřebujeme, ale to, čím platíme, je daleko obtížnější „sehnat“. Jsou to upřímná dobrá přání, aby byl šťasten, s kýmkoli a kdekoli je. Dobrá přání jsou nejtvrdší platidla, jaká existují a dříve nebo později nás vysvobodí z nechtěné závislosti. Pokud je děláme, naše mysl postupně nabyde dojmu, že už nic nedluží a přirozeně se odpoutá sama od sebe. Jakékoli ukřivděné, hněvivé nebo nenávistné myšlenky tento proces blokují.

Další chybou je udržovat v sobě naději, že se vrátí. Když ne zítra, tak třeba za pět, deset let… Toto je cesta do pekel. Zůstáváme někde v budoucnosti, která se ještě nestala a nejspíš ani nestane, a můžeme úplně minout, co se děje právě teď. Všechno dobré se odehrává v přítomnosti, a pokud budeme jen doufat, mineme se s tím. Možná tady čeká další muž, jen jej pro své marné naděje nemáte šanci potkat ani poznat. Přejte svému bývalému partnerovi vše nejlepší a běžte dál. To dobré je právě teď před vaším nosem, tak ať to neminete!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“