Bývalý přítel mi stále leží v hlavě

Bývalý přítel mi stále leží v hlavě
Partnerská poradna on-line

2 roky jsem chodila se ženatým mužem. Přítel mi tvrdil, že jeho vztah nefunguje, že jeho žena je neschopná a už dávno spolu nespí. Netrávil se mnou víkendy, protože chtěl být se svými dvěma dětmi. Také náš vztah tajil před kolegy z práce. Sama bych ráda měla rodinu a tak jsem na něj začala tlačit. Nerozuměla jsem tomu, proč nechce ukončit svoje manželství a být se mnou. Byla jsem víc a víc zoufalá, dělala jsem mu scény a psala dlouhé sms. Když nechtěl svůj přístup změnit, rozešla jsem se s ním, ale bylo to spíš ze strachu, že se rozejde on se mnou. Doufala jsem, že ho tak donutím k tomu, aby začal situaci řešit. Vlastně to mělo být takové ultimátum z mojí strany, chtěla jsem to vyhrotit a také ukázat, že už si to nenechám líbit. Jenže on to přijal a řekl mi, že se pokusí pracovat na svém vztahu s manželkou. Nechápu, co na ní má. Co má ona a já ne. Odešla jsem ze společné práce jinam, ale bývalý přítel mi stále leží v hlavě. Vnímám náš vztah jako svou prohru. Hraju hrdinku, ale vlastně jsem zoufalá.

Renča

Petra Jarošová odpovídá:

Renčo, popisujete celkem klasickou situaci. Muže, který není ve svém vztahu spokojený. Co mužům obvykle nejvíc chybí, je uspokojivý citový a sexuální život. Nebo jen ten sexuální. S ostatními věcmi se dokážou celkem dobře vyrovnat. Že žena nevaří nebo neuklízí, už se dá celkem dobře řešit pomocí různých služeb. A pro chybějící sex si začne hledat partnerku. Málokterý je ale tak upřímný, že to řekne. Že hledá sex a nic jiného. Nebo to řekne, ale většina žen si myslí, že ho svou láskou přesvědčí, aby jí dal přednost. A vstoupí do vztahu, kde už od počátku jsou rozdány karty v její neprospěch. Protože muž ji zmate svými řečmi o tom, jak hledá lásku. A ona si říká, že mu jí dá, kolik bude potřebovat…, jen když bude s ní.

A tady je chyba, kterou jste udělala vy a zatím stále děláte. Souhlasím, že každý hledá lásku. Vítězem se proto stává ten, kdo ji umí dát. Vždycky, a není z toho výjimka. Jenže vy jste se to zatím nenaučila. Abyste uměla milovat, potřebujete se cítit milovaná, hodná lásky, potřebujete být přesvědčená bez jakýchkoli pochybností, že si zasloužíte lásku ostatních. Toto přesvědčení není nic intelektuálního, je to hluboký prožitek uvnitř vás. Když jej máte, zobrazí se ve světě, který prožíváte, jako lidé (a v partnerských vztazích jako muži), kteří vám automaticky vyjadřují lásku a podporu, které vy s vděčností přijímáte a současně opětujete. Když vám tento prožitek chybí, zrcadlí se to ve vašem životě jako muži, kteří si vás neváží, podvádějí vás, nebo vám lžou. Ve vašem vnitřním světě se to projeví jako pocit smutku, nenaplnění a zoufalství. Přesně to, co prožíváte. A teď, co s tím, protože když to necháte, jak to je, budete se trápit dál.

Je velmi pravděpodobné, že pocit nedostatečné lásky a přijetí jste zažila se svými rodiči. Dítě má jen omezenou dobu prvních měsíců či let svého života, aby se díky lásce vyjadřované jeho rodiči cítilo jako skvělé, šikovné, jedinečné, krásné. Pokud je tato potřeba v dětství nasycena, nese si pocit sytosti obvykle již celý život. Takže není citovým žebrákem. Dítě dostalo vše, co po citové stránce potřebovalo, a proto automaticky očekává, že se tak bude dít po celý jeho život.

A tato pozitivní očekávání, doplněná zkušeností, že je snadné vyjadřovat lásku druhým, protože rodiče bez jakýchkoli zábran vyjadřovali lásku nám, jsou potom snadno naplňována. Díky trvalému pocitu sytosti se prostě nebojíme, že bychom někdy trpěli hladem. Proto je snadné se dělit na všech úrovních, od té materiální po citovou. Máme dost a tak dáváme ostatním. Těm je to příjemné a dávají zase nám.

Když to ale v dětství nenastane, pocit emočního hladu a obav, že budeme hladovět celoživotně, začne převládat. Protože jsme pocit sytosti vůbec nezakusili, zoufale po něm toužíme. Chceme dostat lásku, kterou nám neuměli dát naši rodiče. Protože sami nebyli šťastní. Ten hlad je z nás cítit a druzí nás opravdu vnímají jako žebráka.

Pro ženu to může být velmi matoucí, protože i když je krásná, její vztahy krachují. Takže si přidá další problém, když si svoje neúspěchy začne spojovat například se svou postavou. A k již existujícím mučivým pocitům si ještě vyrobí některou z poruch příjmu potravy a s tím spojené pocity viny a neschopnosti. A už je na sestupné spirále, kdy se pocity zoufalství a bezvýchodnosti prohlubují.

Cesta ven není snadná, ale existuje.

  1. Pochopte, že vše, co prožíváte, je jen zrcadlem vašich obav a neschopnosti důvěřovat svým kvalitám. Nemá význam projektovat vaši bolest ven a obviňovat bývalého partnera, protože on jen zrcadlil vaše nedostatečné sebevědomí. Vlastně jste jej donutila, aby odešel, protože hluboko uvnitř jste si nevěřila, že máte co nabídnout.
  2. Pomocí některé z dostupných terapií vylečte svůj vztah s rodiči. Potřebujete k nim cítit vděčnost a soucit. Soucit s tím, že ani oni nebyli šťastní a že dělali to nejlepší, co uměli. Nemohli dát víc lásky, protože ji sami v sobě nezažívali. A člověk může dát jen to, co opravdu má.
  3. A hlavně potřebujete nasytit ten hluboký pocit hladu ve vašem srdci. Na to existuje jen jedna skutečně fungující metoda, která vám přinese trvalé výsledky. Tou metodou je dávání. Potřebujete rozvinout hluboké pochopení toho, že stejně, jako vy, se cítí miliony, nebo spíš miliardy lidí po celém světě. Uvědomíte si, že vaše vlastní utrpení není tak jedinečné; nejspíš je spousta lidí, kteří trpí daleko víc. Začněte vnímat všechny okolo vás, ne z pocitem žebráka, který o nich něco čeká, ale s pocitem boháče, který má vše, co potřebují. Představujte si, že vaše srdce je nekonečným zdrojem, ze kterého v každém okamžiku tryská vše, co vaši blízcí potřebují a činí je šťastným. Když to budete dělat, velmi záhy zjistíte zajímavý úkaz; i když to nikomu neřeknete, lidé budou k vám nějak milejší a budou mít daleko větší ochotu vycházet vám vstříc. Vy si tím potvrdíte, že to funguje a budete pokračovat. Pozitivní zpětné vazby vám dodají sebedůvěru a budou postupně hojit bolavé srdíčko.
  4. Časem přijde okamžik, kdy budete prožívat, že jste šťastná jen tak. Aniž by vám někdo něco dával. Budete vysvobozená od své minulosti. Ale nepřestávejte. Dávejte dál a dál a vytvořte si návyk, že dávat je dobrý styl, zatímco žebrat je pod vaši úroveň. V té době už budete někým jiným. Budete sebevědomou ženou, která si užívá sama sebe a přirozeně má ráda ostatní.
  5. Nyní jste připravena, aby  se objevil muž, který, stejně jako vy, se cítí jako boháč. Žena, která má na rozdávání, k němu bude přirozeně ladit. Budete dva lidé, kteří na sobě nejsou závislí. Budete partnery. Vnitřně silní a inspirující pro ostatní. Budete milující ženou, která je oporou svému partnerovi. A budete šťastná.

Takto může vypadat váš život. Nenechávejte si staré okovy, nestojí to za to. Vy jste tvůrkyní svého života, tak si ho udělejte hezký. Moc vám to přeji.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“