Chybí mi sebevědomí

Partnerská poradna on-line
Ahoj, je mi 25 let a trápí mě že jsem už tři roky bez partnera. Cítím se sama a moc bych si přála rozvíjet se s partnerem a sdílet s ním život. Opakuje se mi neustále stejný vzorec a já nevím proč. Muži, o které mám zájem jsem vždycky musela dobývat. Nyní se už skoro rok vídám se starším mužem. Poznali jsme se spolu v den, kdy se rozešel se svojí přítelkyní. Od té doby se vídáme a máme spolu milenecký vztah. Vídáme se několikrát týdně, skoro každý den jsme v kontaktu aspoň přes sms nebo chat. Problémem je to že on nechce nic víc a já ano. Říká že není připravený na nový vztah. Vídáme se převážně jenom doma. Tím že od něj necítím lásku, lichotky, to že by chtěl se mnou být se cítím nedoceněná. On je takový ten typ, který moc nechválí a já se cítím hrozně nízko a neschopná. Dávám sama sobě za vinu to že se mnou nechce být. Necítím se být pro něj dostatečně dobrá a snažím se být jiná než ve skutečnosti jsem. Nedokážu se s ním úplně uvolnit a být veselá a spontánní, s ním se kontroluji. S úbytkem sebevědomí se u mě zároveň objevila připoutanost a žárlivost. Vím že mě má opravdu rád a nerad by o mě přišel. Myslím si že kdybych dokázala být přirozená a sebevědomá tak jak ve skutečnosti jsem, byla bych pro něj přitažlivou partnerkou. Nevím jak to všechno zpracovat, jak se chovat a co udělat. Snažím se mu dopřát volnost aby neměl pocit že na něj tlačím, ale občas mě to přemůže a žárlivost a připoutanost nade mnou zvítězí. 

Jitka

Petra Jarošová odpovídá:

Všichni partneři, o které jste stála, ale kteří nestáli o vás, a vy jste je musela dobývat, vlastně včetně toho současného, kde jste se také podřídila tomu, jak to chce on, aniž byste byla spokojená, vám říkají mnoho o vás samotné.

Probouzí se ve vás pocit, že vaše hodnota je větší, než jak vám vnutila vaše rodina, společnost, přátelé…, ale zatím si s ním nevíte rady a neproměnila jste jej v prožitek. Každý muž, který nedělal to, co byste si přála, včetně toho současného, je toho důkazem. To znamená, že byste chtěla být lepší, samostatnější, sebevědomější, více hodná lásky a ocenění, cítíte v sobě ten potenciál, ale zatím jste jej nevyužila a motáte se v kruhu.

A teď co s tím. Podívejte se, jak je na tom vaše maminka, zda na nějaké úrovni nezažívá totéž, stejný pocit podřízení se okolnostem a rezignace na to, co by si opravdu přála, s pocitem, že zde není nikdo, kdo by byl ochoten její přání a potřeby naplnit. Hra na sebevědomí, které ale není ve skutečnosti zažíváno. To může být jeden zdroj „nákazy vaší mysli“. Protože člověk, kterému sebevědomí chybí, je nedokáže dát svému dítěti, i když by se to to snažil.

Další možností je vztah vašich rodičů, jsou-li spolu. Nakolik dokázal váš otec být „TÍM“ partnerem a nakolik byl nějakým kompromisem možného, alespoň v mysli vaší matky.

A tou další je váš vztah k otci: nakolik jste se cítila jím milovaná a oceňovaná?

Pokud máte pozitivní odpověď alespoň na jednu z těchto možností, máme viníka. Čím víc je jich platných, tím větší počet překážek a vadných vzorců ve vaší mysli, se kterými je třeba pracovat.

Pro první pomoc je třeba udělat toto:

Máte-li v sobě pocit křivdy, smutku, hněvu či jakoukoli jinou citovou pachuť vůči kterémukoli z rodičů, odpusťte jim. Negativní svazek s nimi vám znemožní opustit vadné vzorce, které vám, byť nechtěně, předali. Je to jako pouto, které vás táhne dolů.

A teď co s vaším sebevědomím. Není možné přesvědčit svou mysl o tom, že je skvělá a lásky hodná, pokud jí nedodáte důkazy. Pouhé „pozitivní myšlení nezabere.“ Těmi pasivními důkazy bude, že si začnete zapisovat, co se vám kdy podařilo, kdo vás pochválil či se na vás usmál, i ty nejmenší věci. Také se podívejte, jak se oblékáte, zda opravdu máte na sobě to co vyjadřuje vaše rodící se sebevědomí, nebo zda se podřizujete nějakému diktátu, ať už módnímu, nebo nějakému z vaší mysli, včetně nedostatku odvahy.

A pak to nejdůležitější a nejobtížnější. Největší pocit vlastní hodnoty vytvoříte, když se začnete dívat okolo sebe a začnete se zabývat tím, co potřebují lidé okolo vás. Jakmile totiž na jakékoli úrovni začnete pomáhat druhým a upřímně se jim věnovat, nemůžete se vyhnout pozitivní zpětné vazbě, jejich radosti, vděku, poděkování, pochvale… A to vás postupně přesvědčí o skutečných vašich kvalitách, a ta jistota bude tak silná, že budete bez nejmenších pochybností vědět, co chcete a co si zasloužíte. A pokud to ten, který s vámi chce být, nesplňuje, je možná hoden vaší pomoci a soucitu, ale rozhodně ne vztahu s vámi. Ta jistota bude tak velká, že za ní nebude žádné utrpení. Ve své mysli se stanete šlechtičnou, plnou vnitřní důstojnosti a svobody. Tahle cesta není snadná, ale je plná radosti, a cokoli se na ní naučíte, zůstane ve vaší mysli už jako trvalý prožitek, který se zobrazí jako plnohodnotný partnerský vtah, po kterém toužíte. Užijte si to a šťastnou cestu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“