Chybí mi sebevědomí v práci

Partnerská poradna on-line

Šéfová po mně často chce, abych se vyjádřila i k projektům, které nemám na starosti. Nemám na to čas a hlavně to vnímám, jakoby mě chtěla nachytat a potopit. Když se takto chová, hrozně mi to sráží sebevědomí. Snažím se pracovat co nejlépe a také pracuji hodně přesčas. Za dva roky ve firmě jsem úplně vyčerpaná, takže jsem se rozhodla dát výpověď a trochu si odpočinout. Fakt jsem se snažila, ale došly mi síly a mé sebevědomí je na nule.

Janka

Petra Jarošová odpovídá:

V našich zemích, kde se zejména dříve málo děti chválily a ani dnes to není žádná sláva, má takové potíže hodně lidí. Vaši rodiče vám s velkou pravděpodobností nedali mnoho jistoty, že jste šikovná a se vším si poradíte. Navíc na vás asi vytvářeli velký tlak, aby vámi odevzdaná práce byla vždy perfektní a byli k vám i hodně kritičtí. Výsledkem je potom pocit, že nic nezvládnete ke spokojenosti dané autority, v tomto případě vaší šéfové, a hlavně, že je třeba vaši neschopnost nějak zamaskovat. Například permanentní prací přesčas. Na práci přesčas není nic špatně, pokud vás baví a máte nějaké pozitivní cíle, se kterými se identifikujete, ať už je to nějaký konkrétní pracovní výsledek, nebo i to, že máte plán postoupit na firemním žebříčku.

Pokud je ale cílem přesčasové práce zamaskovat, jak jste neschopná, a raději se udřít, jen ať vás nikdo nekritizuje a neubližuje vám, je předem jasné, že nedojdete uspokojení, naopak vám bude čím dá hůř a vyčerpáte se, přesně tak, jak se to stalo vám. A ještě k tomu přidáte útěk ze situace, což ve vaší mysli pocit neschopnosti jenom upevní.

Je celkem možné, že vaše šéfová, jako většina žen, potřebuje konzultovat názory s dalšími kolegy, protože většina žen je zvyklá pracovat v týmu. To, co jste si vyložila jako útok na vás, byla nejspíš jen její snaha získat více názorů na řešení projektu. Jakmile se bojíte, že bude odhalena vaše neschopnost, jakékoli jednání kolegů uvidíte jako pokus, aby se tak stalo.

A teď, co s tím.

Odpusťte rodičům, dělali, co mohli a lépe to nedovedli. To vás oprostí od negativních pout minulosti.

Dále si začněte všímat svých kvalit, jak jste pracovitá, spolehlivá… určitě jich najdete spoustu. Kdykoli vás napadne, že jste nemehlo, připomeňte si, že je to starý návyk o sobě tak přemýšlet, ale že není pravdivý, i když mu zatím věříte. Vy přece víte, že jste ve skutečnosti šikovná a skvělá, chovejte se k ostatním tak, jako byste to už prožívala, i když se zatím cítíte nejistá. Postupně zeslábne staré přesvědčení o vaší neschopnosti a důvěra ve vaše schopnosti bude postupně narůstat.

Všímejte si kvalit ostatních, soustřeďte se na ně a chvalte je, nahlas i v duchu. Když budete chválit ostatní, budou i oni chválit vás, dostanete tak potřebnou zpětnou vazbu a postupně si budete víc a víc věřit.

A nakonec – rychle si najděte novou práci. Na pracovním úřadě vás žádné pracovní sebevědomí nečeká. Zvažte, co by vás bavilo a vrhněte se do hledání. Potřebujete i důkazy pracovní, ukázat sama sobě i druhým, že jste dobrá, teoretické pozitivní myšlení, pokud není naplněno opravdovými skutky, nemůže fungovat.

Máte před sebou práci na pár let, ale ničeho se nebojte, postupně bude vše lehčí a lehčí a časem se svým pochybnostem budete smát. Zahoďte své obavy a svět vám půjde vstříc. Užijte si tu cestu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“