Cítím se osamělá, jako služka

Partnerská poradna on-line

Jsem doma s dětmi pátým rokem a není to dovolená. Holky jsou skvělé, ale lítám okolo nich a domácnosti od rána do večera. Manžel se vrací pozdě, děti už často spí. Pracuje často i o víkendech. Mám pocit, že ho nezajímám, že mě vnímá jako nutný servis, aby mohl v klidu do práce, kde nalézá to pravé uspokojení. Cítím se osamělá. Takhle jsem si to nepředstavovala.

Helena

Petra Jarošová odpovídá:

Mateřská opravdu není dovolená. Často na ní není nejnamáhavější práce samotná, ale jednotvárnost dní a to, že máme málo prostoru pro svá přání a potřeby, protože děti jsou v prvních letech na prvním místě. Přesto by bylo dobré, kdybyste se pokusila změnit pár věcí.

  1. Pocit, že jste osamělá a služka, nepřichází od vašeho manžela, je váš. Proč se tak cítíte? Situace, jak je zažíváme, nepřichází zvenku, i když to tak vypadá. Cokoli se nám děje, je zrcadlem toho, co máme uvnitř. Pokud si sama sebe nevážíte, projeví se to třeba jako manžel, který dost neocení, co pro něj a děti děláte. Nalezněte tohoto nepřítele ve své mysli, ubližuje vám. Můžete se cítit jako královna, i když zrovna utíráte dětský zadeček. Jen vy rozhodujete o tom, jak situace prožíváte, nikdo jiný!
  2. Místo modelu obětující se matky se zkuste zamyslet, co by vás těšilo dělat v čase, který by byl jen váš a jak to lze zařídit. Pokud váš manžel tolik pracuje, neměl by být problém alespoň jednou týdně mít chůvu, která se o děti pár hodin postará a vám umožní jít si zacvičit, s kámoškou na kávu nebo dělat cokoli jiného. Děti to určitě zvládnou a pokud se budete cítit spokojenější, jistě se to příznivě projeví i na vztahu vašeho manžela k vám.
  3. Aby se ve vás objevil skutečný prožitek sebeúcty, který je v přímém rozporu s pocitem služky, potřebujete udělat něco, co vaši mysl přesvědčí o jejích kvalitách, které zatím nejsou vědomě zažívány a proto ten pocit využívání a neocenění. Vzpomeňte si co jste dělala dřív, co vám šlo, v čem jste se cítila dobrá a užitečná? Možná jste to kvůli rodině opustila a teď si neumíte představit, že byste se mola k této aktivitě vrátit. Proč ne? Nebo začít něco nového, třeba i malé podnikání, cokoli, co bude jen vaše, váš projekt, vaše zásluha, že to funguje. Tak se postupně objeví vědomí vlastních kvalit a jakmile budete mít opravdu ráda sama sebe, začne vám to v daleko větší míře zrcadlit váš partner jako úctu a lásku. Pusťte se do toho a celý váš život se změní. V dnešní době, plné civilizačních výdobytků, může být žena skvělou matkou i partnerkou a současně najít uspokojení v práci. V naší historické epoše takové možnosti ještě nikdy nebyly, jaké jsou posledních v desetiletích. určitě stojí za to jich využít, dokud trvají. Držím vám palce!
Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“