Cítím se v partnerství nešťastná

Cítím se v partnerství nešťastná
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
poslední dobou se v partnerství cítím nešťastná. S přítelem jsme 5 let měli v podstatě ideální vztah. Uvědomovala jsem si, že jsme každý trochu jiný (já spíš intelektuálka, on spíš horal), ale rozdíly mezi námi vyvažovala něha a blízkost. Náš vztah se ale velmi změnil po narození syna před rokem a půl. Oba ho velmi milujeme a maximálně se mu věnujeme, ale připadá mi, že na naši vzájemnou lásku už není moc prostoru. Cítím výrazné citové ochladnutí, dříve jsme se spolu hodně smáli a dotýkali se často jeden druhého, teď už téměř ne. Také spolu skoro nespíme, což taky o něčem vypovídá, si myslím. Trápí mě to a snažím se nějak náš vztah oživit a pracovat i sama na sobě a na svém přijetí sebe sama, ale připadá mi to chvílemi hodně obtížné. Mám strach, že ze mně láska k němu prostě vyprchá. Několikrát jsem se o tom s ním snažila mluvit, ale on tvrdí, že se nic nezměnilo. Když se hodně snažím a jsem ve vztahu pozitivní, chválím ho atd., tak všechno funguje celkem v pořádku, ale jakmile na chvíli „povolím“, je to zpátky. Přítel je taky velmi často podrážděný a pořád mluví jen o negativních věcech (všichni lidi kolem jsou idioti a podobně), což mě dost vyčerpává. Jak jsem psala, mám pocit, že je to i můj problém se vztahem k sobě sama, ale často mám pocit, že to prostě nedokážu změnit.

Katka

Petra Jarošová odpovídá:

Katko, díky za váš dopis, pravděpodobně to, co zažíváte, se týká spousty žen. Před narozením dítěte vše klape výborně a potom něco přestane fungovat.

Vy to tušíte a naznačujete a také máte pravdu: je to ve vás. To vy už na svého partnera nemáte dost lásky, to vy se měníte. On to cítí, ale nerozumí tomu. Je stále stejný, ale podrážděný, protože cítí, že vás ztrácí. Dříve čerpal inspiraci a sílu do života z vaší lásky k němu; teď mu to chybí a tak nadává na celý svět. Je zrcadlem vaší chybějící energie, protože inspiraci do vztahu vždy dodává žena. Muž z ní čerpá a díky ní má přístup k energii a radosti, kterou přetavuje na aktivitu ochrany svých blízkých, chuť do práce, chuť měnit svět. On není žádný psycholog a tak se chová podobně, jako spousta jiných mužů, když jsou v úzkých: útočí. A vy se na něj za to zlobíte.

Z vašeho dopisu není zřejmé a hlavně, ani vy sama to ještě nechcete vidět, co je příčinou.

Tou první může být vyčerpání. Dítě mění spoustu věcí. Změnilo se vaše tělo, hormonální systém se teprve pomalu vrací k normálu a váš čas a program se najednou řídí potřebami dítěte, ne vašimi. Je také možné, že vaše koncentrace na dítě je tak silná, že touha po partnerovi je vedle toho něčím zanedbatelným. Takže ho zanedbáváte, což je základ pro to, aby to  později nějak řešil, protože je velmi pravděpodobné, že chybějící tělesné uspokojení pro něj dříve nebo později začne být příliš mučivé. A sama se cítíte nemilovaná, ale jen proto, že vám chybí energie podporovat otce dítěte a vyjadřovat mu úctu za to, jakým je dobrým otcem a partnerem.

Něco bych vám chtěla napsat k postojům, které jsou dnes velmi rozšířené ohledně výchovy dětí a jsem přesvědčená, že jsou škodlivé. V okamžiku narození dítěte se matka zcela přeorientuje jen na ně, ve smyslu vše nejlepší pro dítě. To je v pořádku, ale pochopení toho, co dítě opravdu potřebuje pro svůj ideální rozvoj, je u většiny matek velmi nezralé. Všechny finance jdou na bio stravu, rozvíjení dítěte ve smyslu co nejdříve jazyky, nějaké kroužky a sporty, z matky je postupně taxikářka, co dítě stále vozí od jedné aktivity k druhé. Hlavně se stále věnovat dítěti, nebo zajistit někoho, kdo to bude dělat. A to je ten rozvoj pro dítě. Je hodně rodičů, kteří na to mají peníze a je to přirozenou součástí jejich životního stylu, sami jsou velmi aktivní a vnitřně bohatí a potom je to úplně ok. A jsou rodiče, kteří si odtrhávají od úst a v noci nespí, protože nevědí, z čeho zaplatí příští měsíc soukromou školku. A tohle ok není. Protože dítě nejvíc dostane od svých milujících a navzájem se respektujících rodičů. I kdyby to bylo jen hodinu denně, co je s nimi, bude se rozvíjet dobře, a přirozeně se ukáže jeho talent, přirozeně bude směřovat tam, kde je jeho potenciál. Sebevětší množství rozvíjejících aktivit nenahradí nevyřešené problémy maminky a tatínka, nezakryjí jejich chybějící sebevědomí a schopnost milovat. Sebelepší školka nezaplní prázdnotu, kterou zažívá maminka, kdy ž se trápí kvůli vztahu s partnerem, nebo sama se sebou. Dítě potom trpí projekcemi a problémy svých rodičů a žádná bio strava to nezachrání. Samozřejmě je dobré jíst zdravě a naučit dítě trávit čas smysluplnými aktivitami. Ale jestli chcete dát svému dítěti skutečný dárek, vyřešte si sama sebe a svém problémy, svůj vztah k partnerovi. Naučte se být upřímná k sobě i druhým a nalezněte odvahu začít pracovat se svými stíny. Když to neuděláte, bude s nimi bojovat vaše dítě, protože mu je všechny předáte. I když se budete snažit, aby o nich nevědělo, ono vás zkopíruje celou. Píšete, že své dítě milujete. Ale vnášíte mu zmatek do hlavičky svými postoji k jeho otci. Ono miluje vás oba, ale cítí ten chlad mezi vámi a neví si s ním rady. Najde nějakou strategii, jak si to vyřešit, ale to už bude určitý způsob popření svých pocitů; takto zakládáte jeho cestu k budoucí neschopnosti rozumět sám sobě. A když vaše dítě nebude rozumět samo sobě, nenalezne ani cestu k rozvoji svého potenciálu, bez ohledu na to, jak ho budete vnějším způsobem podporovat. A bude pro něj skoro nemožné najít si jednou dobrý partnerský vztah. Protože to odcizení sobě se bude v životě prohlubovat. Když pro to něco neuděláte. Hned.

Druhou možností je, že jste se změnila. Máte jinou vibraci, než jste měla dřív a už neladí s vaším partnerem. Potom přirozeně cítíte, že už to nefunguje a on to cítí také. On nerozezná, jestli je to vaší únavou, nebo tím, že se budí vedle jiné ženy, která už s ním nesouzní.

Myslím si, že nejste zvyklá k sobě být upřímná, protože ve vaší rodině byly tak zakořeněné a ultimátně vyžadované určité pozitivní hodnoty, že jste v sobě musela spoustu věcí popřít, a teď sama sebe vlastně neznáte. Proto teď není zřejmé, jestli váš vztah má nebo nemá šanci na vzkříšení. Pro obě možnosti je ale stejné řešení:

1. Dejte se dohromady. Vaše dítě vás potřebuje radostnou a plnou energie. Najděte si čas pro sebe, třeba jednou či dvakrát týdně, kdy můžete jít cvičit, s kamarádkou na kávu nebo se jít podívat po obchodech. Je to čas, který bude jen váš. Domluvte se s manželem, jistě vám rád vyhoví. Vrátíte se odpočatá a také vděčná manželovi, že vám umožnil začít se znovu věnovat sama sobě. Vyhledejte si nějaké kurzy osobního rozvoje, které pro vás budou finančně i časově dostupné, a začněte se jim věnovat. A nepouštějte z mysli, že to je to nejlepší, co děláte pro své dítě. Vyčerpaná matka ho nic dobrého nenaučí. Užívejte si nově získaný čas pro sebe, radujte se z něj a tuto radost sdílejte se svým dítětem i partnerem. Tím si uvědomíte, že to není nic sobeckého, když si dopřejete práci na sobě a trochu odpočinku.

2. Změňte pohled na otce dítěte. Když jej vidíte tak, jak jste mi popsala, je to pro dítě škodlivé a matoucí. Soustřeďte se na to, jakým je milujícím otcem, že se snaží vás oba chránit a zabezpečit. Říkejte mu co nejčastěji, že si ho vážíte za všechno, co dělá. Ve skutečnosti to vůbec není samozřejmé. Jeho to bude těšit a zjistíte, že se začne chovat jinak. A poučení pro vás: zdrojem je vždy žena; když vy nebudete zářit lásku k němu, nic se nestane a vztah vyhasne. Toto je celoživotní úkol ženy. Muž ji za to chrání a zabezpečuje, ale prvotní inspirace a míza pochází vždy od ženy.

3. V určitém okamžiku zjistíte, že se váš vztah hodně vylepšil. Vy budete schopná vidět svého partnera jako skvělého otce i muže a také budete víc rozumět sama sobě. Potom začne být zřejmé, jestli váš vztah má ještě milenecký potenciál , nebo jestli se změnil v přátelství. Budete-li si vážit jeden druhého, nebude těžké se v dobrém rozejít, najít si nové partnery a vytvořit širokou rodinu, ve které se vaše dítě i další děti budou cítit bezpečně.

Čeká vás hodně práce, ale věřte mi, že když se vydáte cestou sebepoznání, cestou lásky k druhým i k sobě samé, budete šťastná vy i vaši blízcí. Bez ohledu na to, jestli s manželem zůstanete, nebo ne. Moc vám přeji, ať to zvládnete!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“