Co když přítel udělá totéž, co ten bývalý?

Co když přítel udělá totéž, co ten bývalý?
Partnerská poradna on-line
Ráda bych s Vámi touto cestou probrala své obavy a v uvozovkách 
úzkosti. Již téměř 2 roky mám vztah, přítele velmi miluji a on 
mě také, někdy se umíme hodně pohádat a říci si i slova, která by 
neměla padnout, ale to jsou úskalí každého vztahu a každý to 
jistě dobře zná. Jedná se o to, že se přítel dívá na "videa 
pro pány" a to hlavně po internetu, vím že navštěvuje i některé 
amatérské stránky, na nichž mají ženy své fotogalerie a s některými 
i konverzuje různým způsobem. Mě to znervózňuje, přestože toto 
většina mužů dělá a ženy o tom jen někdy nemají tušení. A možná i 
vidím "duchy", jinými slovy problémy tam, kde nejsou a sama si 
je vytvářím a potom se i hádáme. Mám obavy a jsem si nejistá sama 
sebou i jím, ale jím, protože jsem si nejistá hlavně sama sebou. 
Měla jsem více vztahů, ale můj 4 letý vztah, kdy jsem byla i 
zasnoubená, měl fatální konec a já se dozvěděla šílené věci, lhal 
mi, i když jsme se rozcházeli... Mám strach, že si ničím to, co 
mám protože se bojím, že se mi znovu stane něco podobného. Jak se 
mám zbavit téhle úzkosti, ze které si uměle vytvářím problémy, 
následují hádky, nedůvěra a žárlivost? Jak se mám oprostit od 
téhle paralyzující obsese z toho, že se to stane znovu, a přestat 
si komplikovat život tím, že se něco děje nebo se stane? Prosím, 
velmi ráda bych znala Váš názor a Vaši radu.

Engie

Petra Jarošová odpovídá:

Engi, myslím, že to co vy, zažívá spousta žen. Nechají se užírat starostmi, co by se všechno mohlo stát, a místo domácí pohody vytvářejí dusno sobě i partnerovi. Co je tedy příčinou toho, že se ženy trápí, i když by se raději netrápily, a vytvářejí svou úzkostí a nejistotou situace, které by se jinak s největší pravděpodobností nestaly? Proč se tolik žen chová proti zdravému rozumu a ničí si životy?

Odpověď je jednodušší, než vyléčení tohoto stavu. Ale bez porozumění byste neměla, od čeho se odpíchnout aspoň ve smyslu toho, že začnete rozumět tomu, co to vlastně prožíváte.

Skutečnost je taková, že máte ve svém mentálním systému, můžeme říct i v DNA, zakomponovanou opakovanou zkušenost, že jste byla nečekaně nebo za nepříjemných okolností opuštěna. Nejspíš to nebude jen případ, o kterém píšete, s bývalým partnerem. Když se zamyslíte, je skoro jisté, že najdete více situací, kdy vás někdo nechal na holičkách. Někdo, na kom vám záleželo a nechtěla jste o něj přijít. Mohly to být situace ve škole, ve školce, v raném i pozdějším věku a nemuselo se jednat pouze o partnera. Jak spolehlivého vidíte svého tatínka, nebo jak jej hodnotí vaše matka?

Je pravděpodobné, že téma „být opuštěná nějakým ponižujícím nebo bolestným způsobem“ se ve vaší rodině opakuje. Je to, jako by bylo v buňkách a genech, které jste dostala, takže i vy na toto téma ve svém životě narážíte. Naše mysl, pokud zažije něco, co ji bolí nebo šokuje, si přeje na to nezapomenout, aby byla kdykoli v budoucnu připravena. Na úrovni vzpomínky týkající se nějakého bolestného tématu vytvoří blok, který má zabránit tomu, aby to příště zase tak moc bolelo. Ten blok způsobí, že kdykoli se objeví situace nějak podobné té, kterou máte v buněčné paměti, začne to ve vás rezonovat. Jakoby se naráz probudily všechny vzpomínky s danou tématikou, takže vy v té situaci zažíváte na podvědomé úrovni všechny ty staré vzpomínky znovu. Nejspíš přesně víte, jak to cítíte ve vašem těle a jaká emoce se vynořuje. Přesně stejné tělesné a emocionální prožitky odpovídaly i minulým vzpomínkách ve vašem systému. Ten blok vás má chránit, jenže paradoxně funguje přesně obráceně. V každé nové situaci, která s těmi minulými nemá vůbec nic společného, se probudí staré pocity tělesné i staré emoce, které vás místo svěžího prožívání aktuální situace hodí zpět do minulosti, kde jste vy i ženy ve vašem rodě vždycky prohrály. Emoce, které zažíváte, odpovídají minulým prohrám a zklamáním. A ty emoce, protože svět je zrcadlem vaší mysli, způsobí, že i ta nová situace je předurčena k vaší prohře. Protože vnější svět se vždy přizpůsobí vašemu prožívání. Když je tam úzkost, stane se něco, co ji potvrdí.

Existují terapeutické metody, které vyléčí všechny stará zranění spojená s výše uvedenými situacemi. Díky vyléčené blokádě budete nové situace zažívat skutečně jako nové, bez historické zátěže, která vás předurčuje zažívat stále to stejné zoufalství. Dokud nepochopíte, že jen díky vyléčení minulosti můžete vstoupit do přítomnosti, která není věcí osudu, ale vašeho svobodné volby rozhodovat o svém životě.

Upřímně bych si přála, aby pouhá moje rada vám pomohla, ale když má mysl tendence reagovat tak dramaticky, jako ta vaše, znamená to, že budete potřebovat nějaký čas pracovat pod odborným vedením, aby se veškerý starý balast odstranil. Věřte mi, že se nic tak nevyplatí, jako začít pracovat s vlastní myslí a namísto nepřítele z ní učinit svého spojence. Nově vytvořené návyky využijete mnohokrát v životě a hlavně, když to uděláte, veškeré předpovědi, které jste kdy dostala o své budoucnosti, přestanou platit. A co je důležité, změní se k lepšímu. Čím méně zranění uvnitř, tím víc svobody a radosti navenek. Moc vám přeji, abyste k tomu našla odvahu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“