Dokážu změnit city mého partnera?

Dokážu změnit city mého partnera?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, zda se city mého partnera dokáží změnit, žijeme spolu již 9 let s nějakou roční přestávkou, máme dceru 6 let, ale partner má prý vůči mě blok a proto mě asi k sobě nepustí, nechce, nejde mu to… nemyslím si, že má milenku, ale ze mu v tom brání to, že mi nevěří, nebo nechce věřit, nevím…V době rozchodu tu byl jeden muž, a kdykoliv přijde řeč na náš neintimní vtah, vytáhne staré křivdy, asi si myslí, že se s ním pořád stýkám, píšu…je tohle možné, může mít partner tenhle pocit a mít tenhle blok? že mi nedůvěřuje a nechce mě pustit k sobě…?když mu dokáži svoji lásku a že opravdu už s tím mužem nic nemám a chci partnera, změní se to, naše láska byla krásná, a věřím že by mohla být…kdyby mi uvěřil, možna i chce ale vždy přijde něco, co ho odradí a v sobě to zavře, např. sms od ex, fotka kterou náhodně našel. nevím co by byl dobrý krok, aby mi začal důvěřovat a jestli to může vůbec být příčina chladného vztahu ke mě z jeho strany. děkuji Lucka

Lucka

Petra Jarošová odpovídá:

Ach jo, Lucko, vždycky je mi líto, když čtu, jak muž ženu donutí k pocitům viny za něco, co bylo dávno…

Váš partner vás citově týrá a vy se necháte. Tato hra na vaši vinu, kterou byste měla nějak odčinit svým pokáním, ještě větší láskou k němu, ještě větším sebemrskáním, nemá konce. Vždyť už ji hrajete několik let a nic se nezměnilo. On se usadil ve své křivdě a ublíženosti a užívá si, jak se snažíte, víc a víc, pomoct mu s jeho bolístkou, chudáčkovi. Proč by tuto hru opouštěl, když ho tak baví? Ať udělá cokoli, můžete za to vy. Ať se cítí jakkoli, je to vaše vina. Přece nechcete prožít život s chudákem, jehož jediný smysl života je týrat ženu. Víte proč ho to baví? Protože je to slaboch!

A vy ještě vymýšlíte, jak mu ulehčit, jak mu pomoct. Jasně, že má citové blokády. Jasně, že se nemá rád a proto nemá rád ani vás. Jasně, láska vyléčí všechnu bolest. Vy uvažujete správně a myslíte to dobře, ale dobře to neděláte. Dokud totiž máte pocity viny a cítíte se nejistá, nepomůžete mu. Potřebujete na sobě začít pracovat, zbavit se své nejistoty a obav. Vy jste mu dovolila, aby ve vás probudil nelásku a neúctu k sobě a s tím je třeba pracovat. Lásku můžete dát jen z prožitku hluboké sebedůvěry a jistoty. Jakmile ji začnete takto v sobě prožívat, a připravte se, že to bude nějaký čas trvat, opravdu budete schopná mu pomoct. S jednou podmínkou, která je ale zásadní: že on bude chtít. Protože jeho léčba bude spočívat v tom, že si uvědomí a změní všechny strategie, které používá, aby se cítil silný. To je citové vydírání a emoční násilí, které trestuhodně používá vůči vám za sobeckým účelem cítit se lépe.

Vaše láska ale potom získá jinou podobu. Z pocitu hlubokého vnitřního klidu, lásky a soucitu bouchnete do stolu a řeknete: „Chlapečku, od teď to bude jinak. Já už jsem svou práci na sobě udělala a teď jsi na řadě ty. Buď na sobě začneš makat a srovnáš se, nebo jdu pryč, protože nemám zapotřebí tvoje scény zažívat do konce života. Když uvidím, že se snažíš, zůstanu. Když ne, nic mě tady neudrží. Pak si tu můžeš stěžovat, komu chceš.“

Chtěla bych vám říct, že podobná slova ženy sice používají často, ale nikoli z prožitku vnitřního klidu, ale naopak jako ultimátum, za kterým je jejich zoufalství a slabost. Proto nefungují. V okamžiku, kdy už se budete mít ráda natolik, že si budete jistá, že si zasloužíte jen to nejlepší, budou mít vaše slova sílu a váš partner pochopí, že legrace skončila. A buď se ukáže, že jste pro něj tak inspirující nabytou vnitřní silou a že vás má rád natolik, že se rozhodne na sobě pracovat, nebo bude chtít pokračovat ve své hře na chudáčka. A vy si budete jistá, že si to už nezasloužíte a s úlevou, že jste udělala pro vztah maximum, půjdete vstříc daleko lepšímu životu.

Máte před sebou hodně práce, ale uvidíte, že když se do ní pustíte, bude vás bavit a vše vám začne dávat smysl. Držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“