Jak na nesmělé muže?

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
na internetové seznamce jsem potkala zajímavého muže, dopisovali jsme si a pak se setkali na drink. Myslím, že sympatie jsou vzájemné – i přitažlivost – připadá mi ale trochu nesmělý a já váhám, jak moc být aktivní a povzbuzovat ho – bojím se, aby se mi to za nějaký čas nevymstilo, chlap chce přece jen být dobyvatel, a pokud by k tomu zezačátku nedostal šanci, mohlo by to později ve vztahu chybět. Případně, jak ho šikovně povzbudit tak, aby si toho nevšiml a stále si myslel, že dobýval :-) Díky.

Iveta

Petra Jarošová odpovídá:

Je rozdíl, zda nás muž nedobývá proto, že je nesmělý a nebo proto, že o nás zas až tak nestojí. Zvenku může obojí vypadat podobně a ženy si často mužův nedostatek zájmu vysvětlují jako jeho nesmělost a snaží se jej podpořit, aby se konečně projevil, což může vyústit ve více či méně zábavná nedorozumění. Na druhou stranu i nesmělí muži existují. Pokud pomineme smutné případy, kdy jsou obětí matčiny nevhodné výchovy, mohou to být takoví, kteří mají intenzivní vnitřní život, vědci, výzkumníci, matematici…, spíše introverti, kteří se soustředí zejména na svůj svět, ve kterém se cítí jistí a s tím vnějším a zejména s mezilidskou komunikací si příliš nevědí rady. Pokud jste na takového narazila, za mírnou podporu vám bude vděčný, protože na této úrovni trochu tápe. I tak je ale třeba být opatrná, protože jeho svět je pro něj tak důležitý, že pokud by se cítil někam tlačen, raději se do něj zase vrátí, než by riskoval nejistotu učení se komunikačních dovedností, zejména na úrovni žena – muž. Dejte mu co nejvíce prostoru, zajímejte se o vše, co jej těší a to jej povzbudí. Můžete zkusit i iniciovat další setkání, ale buďte velmi jemná, ať jej nevyplašíte. A pak nejdůležitější věc. Sledujte svou mysl, zda se v ní neobjevují úzkostné myšlenky typu „Co když už se neozve…“ Vaše úzkost vám bude bránit celou situaci vidět jasně a také myšlenky, které vás budou v souvislosti s vaším vztahem napadat, nebudou pravdivé, ale zkreslené vaší nejistotou. Jakékoli obavné myšlenky okamžitě vyhazujte z hlavy, ničemu nepomohou, jen budete jejich vinou ztuhlá a nepřirozená. Pokud k sobě patříte, jeho nesmělost nebude překážkou. Pokud ne, žádné obavy vám stejně nepomohou. Jen se smiřte s tím, že z něj asi nikdy nebude lev salonů a jeho práce pro něj bude vždy na prvním místě.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“