Jak na žárlivost?

Jak na žárlivost?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, je mi 16 a příteli 18. Jsme spolu půl roku a objevila se u mě chronická žárlivost a postupem času je to horší. Nemám skoro žádné sebevědomí, vůbec si nevěřím a připadám si, že pro partnera nejsem dost dobrá. Vždycky, když někde jdeme, tak se naštvu jenom se na někoho podívá, nesnesu, když se podívá na prsa, zadek nebo celkově na postavu jiné holky, pak se mi hnusí a nemám dále zájem o vztah. Pořád kvůli tomu vznikají hádky, které překračují meze, nadávám mu za to, že je to úchylák apod. Po těchto hádkách se cítím zhnuseně a nemám dále chuť být ve vztahu. Zatím jsme se ani jednou nerozešli, chci s ním být napořád , ale pokud žárlivost neodstoupí , tak to bohužel nepůjde,protože už nemám chuť a miluji ho míň a míň. Třeba když jsme ve škole, každý chodíme na jinou, tak už si představuji, jak kouká po jiných, jak je očumuje, nebo bůh ví co ještě. Jdeme do města a počítáme s tím, že se pohádáme, jelikož zase bude koukat jaká všude projde. Žárlím ale i na filmy, kde hrajou holky a už nemůžeme chodit ani do kina. Miluju ho, nechci ho ztratit, plánujeme si spolu budoucnost. Když pominu žárlivost, tak se vůbec nehádáme a všechno nám klape dokonale.

Jitka

Petra Jarošová odpovídá:

Jitko, moc děkuji za upřímnost. Ona je základní podmínkou úspěšné léčby. A vy jistě tušíte, že problém není v partnerovi, ale ve vás.

Je prakticky jisté, že se ve vás aktivoval program podvědomých vzpomínek na situace, kdy jste vy nebo ženy vašeho rodu byla v nějakém konkurenčním prostředí. Kdy jste byla porovnávána s druhými a dopadlo to ve váš neprospěch. Vzhledem k tomu, že dostáváme DNA od rodičů, ti od svých a taK dále, znamená to, že ve vašich buňkách, i když si toho nemusíte být vědoma, jsou obsaženy vzpomínky celého vašeho rodu a to je dlouhá doba a také hodně lidí. Program, který je nyní aktivní, se vztahuje ke všem situacím ve vašem životě i v historii rodu, kdy jste zažívala ohrožení a to ohrožení se naplnilo.

Vaše podvědomí si toto všechno uvědomuje a silně reaguje na všechny situace, které nějak připomínají ty předchozí. Následkem toho, že jste byla vždy hodnocena jako horší, méně schopná, méně hezká a sexy, logicky se nevytvořila důvěra v sebe a odpovídající sebevědomí. A protože si nevěříte už předem, že by jiná žena mohla v očích vašeho partnera být hodnocena jako horší než vy, předem se bojíte srovnání. To, že se vztekáte a hádáte, je strategie, kterou jste si vytvořila, i když je zjevné, že není nijak užitečná. Jejím následkem je nepohoda a vztah trpí, i když původním cílem bylo zbavit se hluboko uložených obav, že ztratíte muže, na kterém vám záleží a zabránit situacím, kterých se bojíte.

Žárlivost je nejobtížnější na léčbu a spousta psychologů tvrdí, že není léčitelná. Nemají pravdu, ale trvá to dlouho a hlavně, vy musíte chtít. Také potřebujete pomoc, ale není snadné ji najít, protože ten, kdo vám bude pomáhat, už musí mít tuto emoci zpracovanou, a těch není mnoho. Postup léčby by byl následující:

Nejdříve je třeba nalézt, pojmenovat a prožít zdroj vaší bolesti a obav, že přijdete o milovaného partnera, a tento zdroj vyléčit. Je to jako virus, který máte v mysli a který zkresluje celé vaše prožívání a také ovlivňuje negativně váš život. Dokud jej máte v mysli, trvalá změna není možná. Chci vám říct, že se jej můžete trvale zbavit, když se pro to rozhodnete, i když to nějakou dobu potrvá, protože je ve vaší mysli dlouho a v buněčném systému vašeho rodu může být klidně několik tisíc let.

Druhým krokem je postupné budování sebevědomí a lásky k sobě. Je to proces, v jehož průběhu postupně proměňujete kritický způsob, jak sama sebe hodnotíte, v úplně nový druh prožívání sebe sama. Budete se učit bezpodmínečné lásce a začít je třeba u sebe. Kdo nemá rád sám sebe, neumí milovat ani druhé a potom oni zase nemají důvod s vámi být, je to bludný kruh. Čím víc se máte přirozeně ráda, akceptujete sama sebe – a tím nemyslím alibismus –  tím víc budete respektovat druhé i s jejich chybami a jim bude s vámi dobře natolik, že se jim nebude chtít odejít.

A třetí krok je postupné opouštění zničujících strategií, které používáte teď a které mají za úkol odradit partnera, aby dělal to, co je přirozené pro každého muže. Normální muži se rádi dívají na ženy, představují si, kde co by s nimi dělali, ale vůbec to neznamená, že je jejich partnerka v ohrožení. Prostě jsou takoví. Když přestanete dělat scény, když přestanete zakazovat vše, čeho se nyní bojíte, uvědomí si, že je to proto, že se o něj nebojíte. Proč se nebojíte? Protože si věříte, věříte vašemu vztahu a jeho kvalitám. Jestli je opravdu dobrý, nic jej neohrozí. Jestli není, nemá žádnou cenu bránit přirozenému vývoji. Proč byste měla za každou cenu držet u sebe muže, který by byl šťastný jinde. Je to ponižující pro vás oba a hlavně nikdo by stejně nebyl šťastný.

Po internetu pro vás bohužel nemohu víc udělat. Čeká vás hodně práce, ale moc bych vám doporučovala, abyste se do ní pustila. Přejte si k Ježíšku nějaký kurz osobního rozvoje a přejte si to, kdykoli můžete, abyste na sobě mohla začít pracovat. Jinak se návyk žárlivost posílí a pracovat s ním bude čím dál těžší. Přeji vám sílu, odhodlání a štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“