Jak poznat, zda zůstat v manželství?

Jak poznat, zda zůstat v manželství?
Partnerská poradna on-line

Paní Petro, nechci se rozepisovat o manželství a milenci, o tom je tady napsáno hodně. Mě by zajímalo, jestli ukazatel v rozhodování je, když mi je s někým hezky a naopak s někým nepříjemně, že se mi svírá žaludek, když je milování s chutí a ne z nutnosti, že peníze nejsou to nejdůležitější, ale ta láska a štěstí, být s někým, kdo dává každý den důkaz lásky. Nebo co je nejdůležitějším ukazatelem, aby člověk udělal to správné rozhodnutí? Děkuji

Zuzana

Petra Jarošová odpovídá:

Zuzano, máte úplnou pravdu. Jediné pravdivé řešení je to, které děláme, když nás vede inspirace, důvěra a obecně pozitivní emoce. Potom lze očekávat, že budeme-li následovat srdce, povede nás tím nejlepším způsobem pro všechny zúčastněné. Srdce se nerozhoduje ve prospěch jedné strany, ale vždy dokáže nalézt řešení, které je ku prospěchu všech.

Je tady ale háček, který vám může vše zkomplikovat. Spousta, možná většina lidé jej nezná, a potom výsledek není takový, jak očekávali. Podle vašeho dopisu by se stal překážkou i vám, takže o něm něco napíšu.

ZA JAKOUKOLI POTŘEBOU ZMĚNY BY MĚLA BÝT POZITIVNÍ MOTIVACE, NIKOLI NEGATIVNÍ.

Vše, před čím utíkáte, čeho se chcete zbavit, co vás otravuje, nebaví, co váš štve, čeho se bojíte… Toto je negativní motivace ke změně. Dokud je nějaká bolestná emoce, znamená to, že jste se ze stávající situace ještě nenaučila dost. Takže i když ji změníte, je pravděpodobné, že dříve nebo později budete čelit něčemu podobnému. Všechny situace, nemoci, lidé, cokoli vám není příjemné, je zrcadlem vašeho stínu. Je to něco, čím jste se rozhodla nebýt, co jste v sobě odmítla jako nepřijatelné či zraňující. Něco, co jste nezpracovala, ale pouze potlačila do podvědomí. Pozná se to právě podle situací, které ve vás budí nepříjemné pocity, díky nim můžete najít klíč k vlastnímu podvědomí a vlastním stínům.

Váš dopis je plný odmítání. To vůbec neznamená, že není dobrý nápad změnit partnera. Pokud si ale nepořešíte stávající vztah, který pouze zrcadlí vše, co jste popřela sama v sobě, je to jako nesplacený dluh. Můžete jej odmítat docela dlouho, ale někdy se provalí a možná v okamžiku, kdy se vám to vůbec nebude hodit.

Podívejte se na vlastnosti vašeho partnera, které jsou vám nepříjemné. Chápu, že se mnou vůbec nebudete souhlasit, že jsou to přesně ty, které máte sama, jen zatím potlačené v podvědomí. Protože kdybyste je otevřeně manifestovala, byla byste si sama odporná. První krok je akceptovat v sobě vše, co se tem objevuje, i když vám to nepřipadá zrovna hezké. Jako malá holčička jste nejspíš takovou akceptaci nezažila. A v zájmu svého přežití jste přejala hodnoty, které vám byly v dobré víře vnuceny. Aniž byste měla prostor být přijata bez ohledu na to, jaká jste a co zažíváte. Říká se tomu bezpodmínečná láska a většina rodičů jí není schopná, takže jste ji nejspíš nedostala ani vy. Šla byste pro ni světa kraj, ale zatím si ji sama berete, právě těmi potlačenými emocemi ve vás.

Máte v sobě spoustu bolesti, nad kterou se snažíte povznést, ale nefunguje to. Protože nejdřív potřebujete vytáhnout na světlo stará zranění a také touhu po tom, být přijatá taková, jaká jste. Kterou jste si v sobě vinou citového strádání zakázala. Dnes existuje spousta metod, a já vám moc doporučuji, abyste si dovolila být citlivější a otevřenější, než jste teď. Protože ve skutečnosti je to vaše podstata, kterou jste v sobě zablokovala, když už jste nechtěla víc trpět. Ono to fungovalo, ale současně k vám nemůže ani dost lásky, ta hradba je nepropustná oběma směry. Nechte odejít všechnu starou bolest a zjistíte, že svět je daleko lepší místo, než jste doposud viděla. Bolest přitahuje bolest a toho už jste zažila dost. Jen řešení není přes popření toho, co cítíte. Moc vám přeji sílu, abyste se do toho pustila. Uvidíte, že výsledek bude stát za to.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“