Jak se emočně odpoutat od muže?

Jak se emočně odpoutat od muže?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro,

chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se odpoutat emočně od muže. Je to už nějaký čas, co jsem si prožila aférku se zadaným mužem a po jejím prozrazení vše náhle skončilo. Byla jsem vlastně i ráda. Výčitky svědomí byly a jsou pořád velmi silné a je pro mě těžké se vyrovnat s tímto druhem selhání. Na druhou stranu, k tomuto muži stále něco silně cítím, byť nedokážu jasně identifikovat, co. Zpočátku jsem měla pocit jakési osudovosti mezi námi a tím jsem si i omlouvala tento vztah, ale čím dál víc se stávám realističnější, nebo si tu realističnost sama ordinuji a začínám chápat, že zatímco já jsem asi prožívala zamilování, pro něj to byl spíše únik ze stereotypního vztahu. Přesto se mi nedaří celou věc v sobě uzavřít a posunout se dál. Střídají se ve mě pocity smíření, touhy a zároveň i obrovského vzteku. Nedokážu se vůbec ve svých emocích orientovat. Jediné co vím je, že již nechci nikomu dál ubližovat. Existuje nějaká univerzální rada, jak se vyrovnat s tím vším i sama se sebou?

Anita K.

Petra Jarošová odpovídá:

Anito, opravdu chápu, že je těžké pustit vztah, který se vás tak silně dotknul. Je to možné, ale potřebujete udělat několik věcí a také počítat s tím, že to chvíli potrvá. V průběhu ale mnoho pochopíte a stanete se jinou, silnější ženou, schopnou milovat daleko víc, než dřív.

Nejprve je zásadní, abyste se přestala obviňovat. Nepomůže popírat to, co jste cítila v přítomnosti toho muže a stále cítíte, ani to nijak intelektualizovat. Zbytečně si tím ubližujete a hlavně prodlužujete dobu vyléčení. On vás něčím silně inspiroval a je důležité zjistit, která vlastnost nebo soubor vlastností to byly. Ve skutečnosti, když se zamilujeme, objekt naší lásky nám ukazuje velmi mnoho o nás samotných. Prověřte, které vlastnosti to jsou, protože jsou to ty, které by se chtěly již otevřít i ve vás, a toho muže jste potkala jako zrcadlo svých vlastních, zatím nerozvinutých a neuvědomovaných kvalit. Když si dovolíte je projevit, bude to velmi vysvobozující.

Současně není sporu o tom, že je mezi vámi nějaký karmický vztah a je také možné, že se díky němu máte naučit rozpustit úzkost spojenou se ztrátou někoho, na kom vám silně záleží. Zde budou určitě nějaká zranění ve vaší mysli a zamyslete se i nad tím, zda nenajdete i ve vaší rodině nějaké historie nenaplněných lásek; potom to znamená, že tento vzorec je přítomen ve vaší mysli. Je třeba mu přijít na kloub a vyléčit jej.

Ten muž možná nemá potenciál stát se vaším partnerem, ale zcela jistě má potenciál být takzvaným trenažérem: je to někdo, kdo vás učí něco zásadního o vás samotné, například vám ukazuje, jak „chutná“ muž, který k vám ladí na všech, včetně tajné úrovně setkání. Jakoby měl za úkol vás probudit, ukázat, že už nemáte ztrácet čas s muži, se kterými to nesedí a které už navždycky poznáte, protože prostě chutnají jinak, než tento. Nemusíte se bát, není jen jeden osudový partner a konec. Je jich spousta, jen je třeba neztrácet čas s těmi, kteří to nejsou, a vy to díky tomuto muži už můžete poznat. Zcela jistě také existuje muž, se kterým můžete být.

Musíte ale udělat důležitou práci a nejsem si úplně jistá, že ji zvládnete bez podpory. Vaše mysl je připoutána k tomu muži, protože na vnitřní úrovni se mu cítí dlužná; nezáleží na tom, že zatím nevíte, proč. Nejlepším způsobem vracení dluhů jsou dobrá přání tomu muži: přejte mu, ať má vše, co si přeje, všechny partnerky, po nichž zatouží, a tolik peněz, aby si vše mohl patřičně užít. Dělejte ta přání každý den a časem uvidíte, že se něco stane ve vašem srdci. Místo bolesti, kterou zatím cítíte, se postupně začne objevovat radost a pocit bohatství. Bude to překvapivé, protože tomu jakoby nebude odpovídat vnější realita: nic zvláštního se nestane, ale vy najednou budete šťastná. To bude znak, že podvědomý dluh byl splacen a vy také zjistíte, že jste vnitřně svobodná od závislosti na tom muži. I nadále mu budete vděčná, protože vás probudil do nového života a inspiroval natolik, že jste byla ochotná tak tvrdě na sobě pracovat. Zjistíte, co je bezpodmínečná láska: budete jej milovat, ale nebude vám vadit, že on nemiluje vás; hlavně, že je šťastný. Pak už se nemůžete vyhnout tomu, že se objeví nový partner. Poznáte ho, protože tu chuť už znáte a nikdy ji nezapomenete. A bude s vámi chtít být.

Vy jste zatím zřejmě ve vztahu, ve kterém nejste šťastná, a nutíte sama sebe v něm zůstat. Součástí vašeho rozvoje bude pravděpodobně i přehodnocení toho, co zatím vnímáte, jako že nemá řešení a východisko. Netlačte na sebe vše vyřešit hned, hlavně začněte s přáním všeho dobrého a vděčností trenažérovi. Vše ostatní se potom ukáže v pravý čas. Bude to makačka, ale můžete to zvládnout a zcela změnit svůj život. Upřímně vám přeji sílu a hodně radosti na cestě za láskou!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“