Jak se odpoutat od manžela?

Jak se odpoutat od manžela?
Partnerská poradna on-line

Paní Jarošová,

jak se mám odpoutat od manžela. Po mnoha letech soužití si našel o generaci mladší milenku, mne s dětmi opustil. Řekl, že je to jiný svět, že chce jít dál,myslím, že to hodně ovlivnila i společnost, v níž se pohybuje a v níž jsou tyto milenky zcela běžnou věcí. Manžel už nějakou dobu předtím nevěděl, co s životem, zda-li má s námi zůstat nebo ne. Zpočátku jsem se snažila domlouvat, pak už jsem byla unavená a jen pasivně (a oddaně) vyčkávala, až se manžel uklidní a doufala, že se vrátí. Nevrátil, naopak se situace zhoršila. Trestal, aby následně nabízel „odměny“ – například mi zcela přestal dávat peníze na domácnost a vzápětí mě pozval na hory, na něž jsme jako rodina společně jezdívali mnoho let předtím, nešlo tedy o „rituál“ rodiny, ale o jakousi jeho „laskavost“ – snad jsem srozumitelná. Abych „přežila“, žila jsem asi s nějakou iluzí, s vizí, že bude líp a neviděla pravý stav věci. To mne dnes mrzí, měla jsem být v jednáních s manželem razantnější, pevnější, ostřejší. nebyla jsem z minimálně dvou důležitých důvodů – ty se týkaly financí a handicapovaného dítěte. Manžel je pryč, mne to velmi bolí, dělá nám problémy, ale stejně pořád ho nějak mám v srdci a nemohu se odpoutat. Poradíte mi, velmi mne to sráží zpět. Velice děkuji.

Anna

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Anno, bohužel popisujete zkušenost obrovského množství žen. Co se týče mužů, už jsem mockrát psala o tom, že být dlouhodobě v monogamním vztahu je pro ně vlastně nepřirozené, i když do svazku vstupují s dobrou motivací. Ve vašem případě se přidala ještě jedna překážka, které si ani on nemusí být vědom, a tou je vaše hendikepované dítě. Pro většinu žen je zcela normální, že takovému dítěti věnují o to více péče a lásky. Pro některé muže také, ale pak jsou takoví, kteří to na podvědomé úrovni vnímají jako své zklamání, jako svou prohru. Je to proto, že jedním z úkolů muže je předat své geny budoucím generacím. Ty geny by měly být silné a zdravé, aby generace přežily co nejdéle. Když je ale dítě postižené, je jasné, že rod bude do budoucna oslaben, nebo zmizí zcela, a to on může cítit jako své selhání. A nechce se dívat na dítě, které mu ukazuje, že s jeho geny není možná něco v pořádku a začne utíkat.

Co se týče vás, máte, jako spousta žen, v podvědomí uloženo spoustu vzpomínek na ponižující způsoby, jakým byly ženy vašeho rodu opouštěny a ponechány bez prostředků a ochrany finanční, emoční i společenské. To je zdrojem tak silné úzkosti, že jste na vše nedokázala podívat bez růžových brýlí a je to pochopitelné. I kdybyste byla k manželovi razantní, vaše chování by nebylo upřímné. Za razancí potřebujete mít hlubokou jistotu, že si zasloužíte něco jiného. Vy ji nemáte, i když byste si to tak přála. ve vaší mysli zatím převládá úzkost, že to zase špatně dopadne. A ta úzkost má velkou šanci ovlivnit váš život natolik, že to opravdu špatně dopadne.

Jediné trvalé řešení je vyléčit všechny vzpomínky z vašeho podvědomí, které jsou spojeny s těmito situacemi, kdy jste trpěla, kdy jste se bála, kdy jste se ponižovala před mužem. Určitě bych na vašem místě vyhledala někoho, kdo vám s tím pomůže. Obávám se, že váš manžel není tak soucitný a tak moudrý, aby v sobě našel schopnost sebereflexe a změnil se. Ale může se objevit někdo jiný, se kterým se budete cítit milovaná, chráněná a v bezpečí, jen je třeba zbavit se mentální zátěže, která tomu zatím brání. Váš muž je jen zrcadlem vašich obav, proto nemá význam se na něj zlobit, nebo jej soudit. Následky jeho činů jej dostihnou tak jako tak, dříve nebo později. V tomto okamžiku jste důležitá vy a vaše dítě. Abyste se mohla od manžela odpoutat, odpusťte mu a přejte mu všechno nejlepší. Tím se negativní pouta přeruší a vy budete moct jít dál. Z celého srdce vám přeji, aby to bylo co nejdříve.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“