Jak se pozná láska?

Jak se pozná láska?
Partnerská poradna on-line

Měla bych takový nejednoduchý dotaz. Jak se vlastně pozná, že člověk někoho konkrétního miluje? Co je to vlastně ta láska? Když bych tedy měla být milující pro všechny a zářit jako sluníčko všem kolem, jak poznám, že někoho miluji víc než jiné lidi a že to přitom není jen ona závislost na něm? Jsem teď totiž aktuálně před rozhodnutím mezi dvěma muži a neustále přemýšlím, jak poznat, kterého muže mám vlastně raději a proč a kterým směrem se dát. Díky za pomoc.

Lucka

Petra Jarošová odpovídá:

Lucko, máte pravdu, není jednoduché to poznat. Už jsem to psala víckrát: když objekt našeho zájmu jeví zájem o nás, cítíme změny v těle, hormony pracují a to se nedá nepoznat. Že se člověk zamiloval, není možné přehlédnout, ale závislost poznáme až v okamžiku, kdy se objekt zájmu začne vzdalovat. Když je to láska, cítíte se stejně dobře i tak a přejeme mu štěstí s jinou. Když je to závislost, trpíme.

Ohledně vašich dvou mužů. Teoreticky se může stát, že se objevili dva úplně stejných kvalit, ke kterým cítíte totéž. V tom případě bude každá volba správná. Ale častěji se stává, že jeden reprezentuje sázku na jistotu, vrabce v hrsti, je to ten vnitřně slabší, se kterým jste si jistá, že by s vámi vždy zůstal, zabezpečil vás a děti a netrápil vás pokukováním po druhých ženách. Druhý je holubem na střeše: je to lákavé, fascinující, jste z něho vedle, současně se ale objevuje obava, že o něj bude větší zájem i ze strany druhých žen a tím pádem budete víc ohrožená jako partnerka. Možná má víc těch fascinujících kvalit, ale jako praktický partner do života úplně nevypadá.

A pozor: tady není tak důležité, jak to celé vypadá zvenku, ale co cítíte uvnitř. Protože volba by měla jít směrem, kde vy cítíte inspiraci. Spousta žen se nechá vést úzkostí, i když si ji neuvědomují. Zvolí jistotu, která je nudná, protože se necítí dost silné ustát silného muže. Protože tak ta volba obvykle stojí: volíte mezi silnějším a slabším mužem. Vedle slabšího vás to nebude úplně bavit a sex časem bude nudnou povinností; spíš budete pokukovat jinde. Ale budete si jistá, že se vás bude držet a splní historickou úlohu otce rodiny. Vždycky budete mít, kam se vrátit. Pokud jste typ, pro který jsou právě toto zásadní hodnoty, on je dobrou volbou.

Vedle silného muže nemáte nikdy nic jisté. On stále běží dopředu, chce měnit svět, učit se nové věci a předpokládá, že mu budete skutečnou partnerkou. Je mnoho žen, které se rozvíjet nechtějí; přejí si mít toho chlapa, mít své jisté a už se mnoho nového neučit, protože je to namáhavé a neustále plné výzev. S tímhle mužem se nikdy nudit nebudete, ale také o něj bude usilovat spousta jiných žen a vás to bude nutit k permanentní práci na sobě, svém sebevědomí a sebepřijetí. Jestli právě toto máte ráda, je to ten pravý. Jediná jistota, kterou vám dá, je, že budete umírat silnější a vnitřně bohatší, než když jste se poznali. Naučí vás, že největší jistotou jste vy sama a radovat se z toho. A mezitím možná propláčete pár desítek kapesníčků.

Je dobré být k sobě upřímná a volit podle toho, kde cítíte skutečnou inspiraci. Jestli toužíte po stabilitě a klidu, kde se toho moc neděje a dává vám to pocit bezpečí, ten první typ je správně. Když vás baví změna, je to ten druhý.

Podle toho, co píšete, to víc vypadá na tu dvojku… Někdy to může být i tak, že to není ani jeden z nich, když tak moc nevíte. V každém případě možnost výběru je daleko lepší, než nemít nic. Ukazuje to na vaše bohatství a mysl plnou možností. Užijte si to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“