Jak to vysvětlit dětem?

Jak to vysvětlit dětem?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den paní Petro, již jednou jsem tu vznesla dotaz a žádost o pomoc. Příspěvek je z 18. července 2015. Moc Vám děkuji za vysvětlující i povzbuzující odpověď. Pomohlo mi to posunout se dál. Teď ale mám ještě jednu prosbu o radu. Netýká se mně a manžela, ale spíš toho, jak co nejšetrněji dětem 16 a 13 let sdělit, že se rozcházíme. Jak bylo již v minulém článku, náš problém se týká sexuálního nesouladu, jinak spolu vycházíme v podstatě dobře. Kdyby byly na denním pořádku hádky apod., tak by možná i bylo jednodušší jim to vysvětlit, ale takhle? S dcerou 16 let mám myslím velmi dobrý vztah, můžeme spolu mluvit o všem a syn teď sice bojuje s pubertou, ale myslím že je to zatím v normálu. Prosím o radu a předem děkuji.

Kateřina

Petra Jarošová odpovídá:

Kateřino, ve skutečnosti máte právě teď ideální podmínky vaše dobré vztahy s dětmi ještě prohloubit. Současně pro ně můžete mnoho udělat právě tím, že budete upřímná a umožníte jim, aby se ještě v době, kdy mají čas se učit a žádné partnerské závazky, poučily z vašich vlastních chyb.

Na vašem místě bych jim řekla přesně to, co jste napsala mně. Že si jejich tatínka vážíte a že spolu vycházíte dobře. Současně bych jim ale řekla i to, že po sexuální stránce to neklape a že to není nic, na co by se dalo zvyknout, nebo co se spraví, když člověk zestárne. Že potřeba cítit splynutí a soulad i na hlubokých úrovních komunikace, kam by právě milování mělo patřit, nikdy nezmizí a není-li uspokojena, vnímá ji většinou žena, ale často oba, jako pocit nenaplnění, neuspokojení a nikdy je nepřestane trápit. Také bych jim vysvětlila, že to není chyba na žádné straně. Že lidé do sebe buď zapadnou, nebo ne. Že je to o odvaze hledat partnera, se kterým to zapadne na všech úrovních. A že vy jste ji dlouho neměla, právě proto, že máte manžela ráda a také vám záleží na rodině. Důležité také je, že když se rodičům nepodaří jednak najít odvahu a jednak vůbec najít někoho, s kým se cítí opravdu v jednotě na všech úrovních, je jen malá šance, že se to podaří jejich dětem, protože vůbec doma nedostanou příchuť toho, jaké to vlastně je, když muž se ženou vytvoří skutečný vztah na všech úrovních. To vůbec neznamená, že takové partnerství je zcela bez mráčku. Někdy to může být i docela divoký vztah, ale jejich silné pouto jim vždy znova pomůže najít sílu pracovat s překážkami, odstranit je a posunout se ve vztahu dál a hloub. Takže já bych jim to oběma řekla a dala jim čas. Také bych respektovala, že si mohou projít obdobím, kdy budou mít třeba potřebu chránit otce a postaví se proti vám. Spíš si ale myslím, že se o tom spolu budou bavit a postupně vás pochopí. Nebo vás překvapí a řeknou, že už to věděly dávno… V každém případě je na vás, abyste dětem dala prostor se na vás zlobit, útočit ba vás, nebavit se s vámi. Abyste respektovala proces, kterým projdou, budou-li jej potřebovat. Není vůbec cílem, abyste měla pocity viny a byla by to i chyba. Stačí, když budete láskyplně respektovat pocity, které si odžijí. Postupně se vše uklidní a mezi vámi bude důvěra, protože si budou vážit toho, že jste k nim byla upřímná. Za nějaký čas se vše uklidní a vy vytvoříte nové rituály s vaší původní rodinou i s novým partnerem. Je důležité, aby se vaše děti stále cítily součástí jak původní rodiny, kde by bylo dobré zachovat například společnou oslavu narozenin, vánoc… a stejně tak aby se postupně začlenily i do vašeho nového  vztahu. Také je důležité, abyste o jejich otci mluvila s úctou. Pro ně to bude příklad, jak řešit nesoulad v partnerství a zachovat noblesu. A postupně, až i on si někoho najde, se může podařit, že budete všichni přátelé. Takové velká rodina je moc fajn a když si emoce sednou, je zdrojem pocitu bezpečí a jistoty pro všechny její členy.

Moc přeji, ať to všechno zvládnete!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“