Jako bych neměla vlastní názor

Jako bych neměla vlastní názor
Partnerská poradna on-line

Dobrý den paní Petro, už jsem vám psala 8. května o ženatém partnerovi, a dostala jsem naprosto padnoucí odpověď. Psala jsem, že již 2 měsíce bydlím sama, ženatý přítel se nemá k přistěhování, ale o to teď nejde. Už jsem našla kurz osobního rozvoje a zkusím na sobě zapracovat. Jenže nyní jsem se rozhodla sehnat si byt ke koupi. A tak obíhám byty s maminkou. Jenže jsem nešťastná. V podnájmu jsem velmi spokojená, ale beru to stále jako „provizorium“. Chci svůj byt. Zvládnu ho platit sama. Původně jsem chtěla velký, aby se tam vešly i děti, nyní mám podnájem jen 2+kk a přijde mi tak akorát. A já stále nevím, zda hledat menší či větší, pořád přemýšlím… A nějak jako bych neměla snad vlastní názor. Nechci být najednou ve velkém bytě sama. Rodina by mi pomohla s rekonstrukcí ( hlavně maminka) ,ale já mám pocit, že zkrátka sama nejsem schopná říct a určit, co chci. Jeden byt mám teď vyhlídnutý. Je za dobrou cenu, 3+1, má téměř samé plusy, je pěkný, ale já mám někdy pocit, že přejímám názory a pocity druhých( máma). Nechám si poradit a vlastně snad jakoby sama nevím, co je pro mě nejlepší a dám na druhé… Mám pocit, že pokud si okamžitě byt nekoupím, tak už žádný podobně hezký neseženu a že tak ztrácím čas a utrácím všechny peníze za podnájem…Má i tohle nějaké řešení?

Klaudie

Petra Jarošová odpovídá:

Klaudie, jste moc šikovná, jak jste se do všeho pustila. Vaše otázka, vlastně hodně souvisí s tím, co jsem psala minule, že už skoro nevíte, co opravdu chcete, protože jste zvyklá plnit přání druhých.

A pozor, v této situaci, kdy si vybíráte byt, z hlediska vašeho dlouhodobého rozvoje je daleko důležitější, co opravdu cítíte, než to, co je praktické, co si myslí vaši rodiče, nebo co by si mohl myslet nějaký muž.

A vy jste odpověď napsala: cítíte se dobře v 2+kk a třípokojový byt, byť hezký, vám připadá velký. Vy teď nejste povinna budovat hnízdo pro děti, které zatím nemáte. Vy se učíte osamostatnit se, postavit na vlastní nohy a užívat si nabytou svobodu i svůj vlastní byt. To je velká věc a je v tom spousta radosti. Vy teď máte hlavní úlohu: začít dělat radost sama sobě. A jestli se vám líbí malý byt a já to moc chápu – dobře se uklízí a je to takové malé hnízdečko – je to přesně to, co si máte splnit, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Protože zatím jste to nedělala. A také prověřte, jak moc je za tím větším bytem naděje, že třeba váš partner dostane rozum a bude ochotný tam s vámi bydlet. Tím byste nadále podporovala jeho nesamostatnost a všechno vyřešila za něj. A vy chcete skutečného muže, který se o vás postará, až bude třeba, a pro kterého bude otázkou cti potom společně s vámi řešit bydlení, až přijde rodina a budete potřebovat víc prostoru.

Také je to čas, který si můžete teď užít – vybudujete si své hnízdečko sama podle sebe a nikdo vám do toho nebude mluvit. Jakmile začnete s někým žít, celý život už jen děláte kompromisy a ten pocit, že si můžete všechno dělat jen podle sebe je důležitý, aby vám později něco nechybělo. Když se vám objevují obavy, že už jiný byt nenajdete: to jsou návykové myšlenky, možná jste někdy něco zmeškala a pak vás to mrzelo, nebo jste doma něco slýchala v tom smyslu „kdo přebírá, nebude mít nic…“; proto se vám teď objevují tyto myšlenky. Následujte své srdce, je to místo do kterého budete investovat peníze a kde je důležité, abyste se cítila dobře. Je to hodně o energii, kterou tam cítíte, musíte se tam těšit a cítit se v bezpečí, ráda se dívat z okna…

Je to první lekce ve vašem novém životě s názvem „respektuji sama sebe“. Naslouchejte si a jednejte podle toho. Srdce chyby nedělá, jen je málokdo zvyklý mu naslouchat a místo toho dá na své úzkosti a obavy. Nejde o velikost bytu, ale o to, co cítíte. Když vám tam bude dobře a budete se tam těšit, nebudete se moct dočkat, je to on. Jestli to tak necítíte, není to on a klidně hledejte dál. Užijte si to, ať už vyberete jakkoli a ať se vám krásně bydlí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“