Jsem zamilovaná do kamaráda

Partnerská poradna on-line

Dobrý den.Chodím na střední školu.Seznámila jsem se s jedním klukem z vyššího ročníku.Začalo to chatováním, poté jsme se začali čím dál tím častěji scházet o přestávkách a chodit na rande po škole.Nevím, jestli mě pouze nepovažuje za kamarádku, nebo je jen příliš stydlivý na to, aby udělal další krok v našem rozvíjejícím se vztahu.Já ho jako kamaráda ze začátku brala,avšak jen do té doby,než jsem si uvědomila,že jsem do něj bláznivě zamilovaná.Nejhorší na tom je,že už se s ním nedokážu bavit tak,jako na začátku našeho vztahu.V jeho přítomnosti jsem velice nervózní,často nevím,co říct,protože se bojím,že se před ním ztrapním,a když se o něco pokusím,to,co řeknu,nedává smysl a já si zákonitě připadám ještě hůř,než kdybych mlčela.Přestože o sobě takto pochybuji,on stále dává najevo,že se se mnou rád stýká.Asi mu tyto trapné momenty nevadí,možná se cítí stejně,ale dokáže to zakrýt lépe,než já. Pokud zrovna nejsem s ním, jsem naprosto suverénní a sebejistá, ale jakmile ho uvidím, všechna jistota je pryč. Všechny kamarádky, které mě s ním viděly, mě nabádají, abychom do toho konečně „praštili“, že jsme spolu roztomilí, ale já se velice bojím, že se přes tuto fázi nebudu schopná přenést. Jak překonat svůj stud a dát mu najevo, že o něj opravdu stojím a ani on se nemusí ničeho bát?

Sylvie

Petra Jarošová odpovídá:

Sylvie, není vůbec divné, že se cítíte nejistá. V tomto věku se teprve učíme komunikovat s opačným pohlavím, cítíme se nezkušeně a hloupě a ze všeho nejvíc se bojíme selhání a zesměšnění.

Chci vám říct, že upřímností se toho v takovém případě nedá moc zkazit, i když se jí obáváte; navíc si můžete vytvořit návyk, který se vám bude celoživotně hodit. Není žádná hanba někoho milovat. Láska je dávání; dárek, který nabízíme druhému. Dáváme jej z radosti, z radosti z obdarovávání. A ten dotyčný může přesně po takovém dárku toužit, nebo se mu zrovna moc nehodí. Ale to nijak nesnižuje kvalitu toho, co dáváme ani naši motivaci. Víte, v okamžiku, kdy někomu dáte dárek, přestane být váš, už je darovaný. A dotyčný s ním může dělat úplně vše, co se mu zlíbí. Může si ho nechat, může ho někomu dát… Jenže většina lidí spojuje způsob přijetí našeho dárku s pocitem, který k tomu vůbec nemá patřit: když si dotyčný dárek nevezme, nebo se mu nelíbí, připadá nám, že asi nejsme dost dobří, že mu nestojíme za to. To není pravda, ale spousta lidí to tak prožívá. Proto, když chceme dát lásku a ta není opětována, cítíme se hloupí, méněcenní, ponížení. Ale je to jen hloupý koncept, návyk vytvořený lidmi bez sebevědomí, který nemusíme kupovat, zejména když vidíme jeho zjevnou neužitečnost.

Jsou dvě možnosti. Buď je nesmělý a bojí se to říct. Potom bude velmi vděčný, když uděláte první krok a váš vztah se bude moct posunout kousek dál. Nebo vás opravdu cítí jen jako kamarádku. Ani potom nemůžete nic zkazit, když mu řeknete o svých citech, protože si aspoň vše vyjasníte. Jestli vás má rád – a tak to podle vašeho dopisu vypadá –  určitě vám nebude chtít ublížit, ani když by do vztahu s vámi nechtěl jít. A určitě vás nebude chtít ztratit jako kamarádku. Vy si díky tomu uděláte skvělý návyk být hrdá na své city a nestydět se za ně. Když to dokážete, stanete se vnitřně daleko svobodnější, než je většina žen na této planetě. A věřte mi, že takové ženy se mužům líbí. Je to znak síly a sebedůvěry, což silní muži vnímají jako vzrušující vlastnosti.

Jste na začátku objevování, co všechno v sobě vztah muže a ženy skrývá a o co se mohou vzájemně obohatit. Když si už od počátku uděláte návyk být upřímná a otevřená, nikdy nebudete litovat. Protože čím víc si budete vážit sama sebe, tím víc si druzí budou vážit vás, aniž byste si o to musela říkat. Z celého srdce vám přeji štěstí a krásný, bohatý život!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“