Jsme jen milenci. Jak dojít k partnerství?

Partnerská poradna on-line

Před rokem jsem se začala vídat se starším mužem (36). Byl po rozchodu se svojí bývalou partnerkou a já jsem se ho snažila chápat a podporovat, aby si minulost s ní vyřešil. Myslela jsem si, že postupujeme k partnerství, ale zůstali jsme pouze jako milenci. Řekl mi na rovinu, jak to cítí, že mně nemiluje, ale má moc rád. Máme spolu hezký vztah. Je pozorný, zažíváme spolu hezké chvilky i mimo postel a věří mi, jako nikomu jinému. Problém je ten, že se nechce nikam posunout. Vyhovuje mu to tak, jak to mezi námi je. Když se s ním začnu na tohle téma bavit, vždy se stáhne a je na sebe naštvaný, protože mi nechce ubližovat. Ví že já hledám lásku a říká že pokud to mezi námi nepřišlo doteď, tak už to asi ani nepřijde. Několikrát jsme se už přestali vídat, ale vždy se k sobě zase vrátili. Vyhledává si typy podobné matce, která měla doma hlavní slovo. On je spíš klidný typ po tátovi a já také. Jednou mě opustil kvůli pobláznění mladou holkou, která se k němu vůbec nehodila, ale byla ten divoký typ. Nakonec mezi nimi ani nic nebylo a vrátil se ke mně. Hledá jiskření. Nyní jsme opět po krizi a já nevím co dál. Jsem bojovnice a chci bojovat pro lásku. Vím jaký umí být, když miluje. Měla bych s ním přestat komunikovat, nebo se s ním vídat jako kamarádka bez milování? Možná si časem něco uvědomí.

Jitka

Petra Jarošová odpovídá:

Jitko, je moc dobře, že chcete bojovat o lásku. Ale ten boj bude vypadat trochu jinak, než si většina žen představuje. Správný boj je totiž ten, že nebojujete navenek – ve smyslu, že jste ještě příjemnější, ještě více chápavá a odpouštějící. To je úplně v pořádku, ale měla byste rozlišit, zda je takové vaše chování důkazem vaší vnitřní síly a nadbytku, nebo skrytým žebráním o lásku. Upřímně: podle toho, co píšete, to vypadá, že se zatím moc neznáte. Nejspíš nejste přirozeně tak klidný typ, jak si myslíte… Ta dračice tam bude schovaná, jen vám podmínky vaší výchovy a dospívání neumožnily ji objevit.

Protože si nevěříte, nejspíš se snažíte získat to, na čem vám záleží, pomocí toho, že se chováte hezky, příjemně a trochu pasivně. Možná vám někdy někdo ublížil, nebo se k vám nechoval hezky a vy jste se rozhodla pro tento nástroj, jak donutit ostatní, aby vám neubližovali. Jenže přesně tohle je důkaz slabosti, ne soucitu a lásky.

Aby jste si svou lásku vybojovala,  potřebujete poznat samu sebe, akceptovat se a mít se ráda, přesně taková, jaká jste. Potom je třeba naučit se, co je láska. Většina lidí si zaměňuje závislost na druhém s láskou a vy zatím také. Rozdíl je v tom, že když jsme závislí, myslíme si, že nemůžeme bez objektu naší závislosti žít. A také jsme ochotni ustupovat, často na hranici lidské důstojnosti, abychom dostali svou dávku „lásky“. Skutečná láska miluje bez podmínek, zdali jsme také milováni, jsme jednoduše šťastní sami nebo s někým a svou lásku záříme do okolí. Taková vnitřní svoboda je ale natolik atraktivní, že vám zajistí dostatečný přísun potenciálních partnerů. Skutečná láska je možná jen tehdy, když máme rádi a akceptujeme sami sebe. Jakékoli pochybnosti, stud za něco, komplexy méněcennosti, pocity křivdy, úzkosti, to všechno jsou emoce, které dokazují, že s láskou k sobě to ještě není úplně valné. Když nemilujete sebe, neumíte milovat. Když nevěříte sobě, neumíte věřit druhým. Když pochybujete o sobě, budete pochybovat o druhých.

Jestliže stojíte o toho muže a chcete to zkusit, začněte nejdřív pracovat sama na sobě. Nalezněte všechna slabá místa ve své mysli: proč si myslíte, že nemůžete získat muže, který o vás opravdu stojí a stále se snažíte získat toho, se kterým to nejde? Potřebujete mít jistotu, že jste tak skvělá partnerka, že život s vámi bude výhra. Nikoli proto, že partnerovi ve všem ustoupíte, ale proto, že jste vnitřně silná a díky tomu přirozeně laskavá a sebevědomá. Ne proto, aby vám ostatní neubližovali, ale proto, že vám to dává smysl a nepřestala byste se tak chovat, ani kdyby to nikdo okolo vás neocenil.

Zjistěte, o čem na sobě pochybujete a začněte akceptovat své nedostatky. Nejdřív je třeba si přiznat slabosti, to se pozná podle toho, že jsme schopní o nich mluvit nahlas s kýmkoli. Tím je nezatlačíte kamsi do podvědomí, odkud se postupně vynořují jako nemoci a životní nezdary. Když si je přiznáte a začnete se mít ráda i s nimi, můžete na nich začít pracovat a změnit, co je možné, Co nejde, nejde, nevadí, nikdo není dokonalý.

A představujte si, že vaše srdce je neomezeným vřídlem, ze kterého tryská láska a soucit na všechny okolo vás. Jen tak, na kohokoli. A uvidíte, že se okamžitě objeví pozitivní zpětná vazba, lidé na vás budou jinak reagovat a bude se jim líbit ve vaší přítomnosti. Vám to bude zvedat sebevědomí a tím víc bude pro vás snadné obdařovat vaše okolí bezpodmínečnou láskou. Postupně si uvědomíte své kvality a bude to znát na vašem chování. Budete snáze schopná vyjádřit, co se vám líbí a co ne a také si uvědomíte, že při vašich kvalitách si také zasloužíte kvalitu. Čím víc si tím budete jistá, tím víc se tak bude dít. Vaší vzrůstající sebejistoty si brzo všimne váš partner a uvědomí si, že by bylo škoda o něco tak skvělého přijít a začne se snažit. Jen jej nikdy nesmíte dobývat vy, to je zase znak nedostatku sebevědomí. Jen ať se snaží, dovolte mu to.

Také začne vystrkovat růžky dračice ve vás. Dopřejte si ten proces poznávání sama sebe a radujte se z probíhajících změn ve své mysli. Čím víc si budete vědomá své vnitřní síly a radosti, tím víc sexy budete. Přestaňte potlačovat to, co se ve vaší mysli vynořuje a začněte tomu důvěřovat. Když půjdete tímto směrem, za čas zjistíte, že jste někdo úplně jiný než jste si původně myslela. A že jste daleko šťastnější, než dřív. Užijte si to!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“