Kde jsou muži s energií?

Kde jsou muži s energií?
Partnerská poradna on-line

Petro,
ráda bych se zeptala, co může být příčinou toho, že se mi často líbí zadaní muži nebo muži se statusem „je to komplikované“? O ty dostupné nejevím zájem nebo s nimi strávím jen jednu noc bez potřeby více je poznat. Často se totiž s nimi cítím jako jejich matka nebo starší sestra (i dle postavy, jsem relativně vysoká). Jakoby ti muži s energií, kterou cítím, že potřebuju, nějak nebyli…
Děkuju

Pavla

Petra Jarošová odpovídá:

Pavlo, nejspíš máte pravdu, mužů s energií, těch silných, je opravdu málo. Tím myslím tady, v civilizované Evropě. Má to historické souvislosti.

Už několik desetiletí vyrůstáme v míru a to je samozřejmě dobře, i když vzhledem k současné politické situaci, těžko říct, jak dlouho nám vydrží. Muž pro zdravý rozvoj potřebuje bojovat, učit se válečnému umění, strategiím boje, jít na hranice své odvahy a fyzických sil. Potom se cítí jako muž, věří si, protože svou sebedůvěru opírá o skutečné prožitky z boje. Lov mamutů nebo válečné pole vystřídaly v období míru sport a pracovní projekty, se kterými se muži identifikují a na kterých zase zkoušejí svou sílu. Víte, silní muži doma nikdy moc nebyli, buď lovili, bojovali, nebo zajišťovali rodinu. Archetypálně byly dány role mužů a žen. Pro muže to bylo jednoduché v tom, že jim ženy v oblastech jejich působnosti nelezly do zelí. A obě poloviny lidstva, teď mluvím hlavně o našich končinách, udělaly chyby. Muži se z pozice toho, kdo zajišťuje ochranu života rodiny, rodu, země, začali cítit lepší, silnější než ženy a také se k nim opakovaně chovali násilně, hrubě, bez jakéhokoli respektu k jejich skutečným kvalitám, které jsou jiné, než ty mužské, ale úplně stejně důležité. Ve většině náboženství měla či má žena nižší status, než muž. Díky tomu ale muži trochu usnuli na vavřínech a v současné době, kdy byla uzákoněna stejná práva muž a žen, kdy začali ztrácet spoustu původně nedobytných pozic, protože na ty se začaly hrnout silně motivované ženy, toužící konečně po svobodě materiální, společenské i náboženské, a v mnoha profesích, dříve jim nedostupných, začaly mužům dávat na frak.

Vinou ponižování žen, které trvalo po tisíciletí, i ony udělaly chybu. Přestaly věřit svému ženství, schopnosti být zdrojem lásky, že být tou laskající, pečující a přijímající, je úplně stejně důležité, jako být tím, kdo zajišťuje přežití rodiny. A proto v této době, zatím svobodné, se vrhly do opačného extrému, úplně stejně škodlivého, který se jmenuje feminizmus. Feminizmus pěstují hluboce vnitřně zraněné ženy, které chtějí podvědomě či vědomě mužům oplatit všechna příkoří napáchaná po generace. To jim dává sílu být lepší než muži. Na tom, že ženy pracují, není vůbec nic špatného; chyba je, když nás vede špatná motivace. Ta poškodí cokoli děláme, ať to zvenčí vypadá sebeušlechtileji. Je-li motivací inspirace a touha přinést prospěch co největšímu množství lidí, výsledek bude z dlouhodobé perspektivy vždy dobrý. Když nás vede vnitřní bolest, je jedno, kolik růžové natřeme na povrch toho, co děláme, stejně to nepomůže.

No, a jak ženy začaly s muži bojovat a stávat se muži, místo aby s nimi spolupracovaly, začali mít muži stejné problémy, jako mají ženy; oni se začali stávat ženami. Mají deprese a bolesti hlavy, trpí úzkostmi a ztrátou sebedůvěry. Průšvih je, že to chodí léčit na různé ezoterické semináře, které z nich dělají ještě větší ženy, místo aby strávili sami bez mobilu a peněz třeba pár dní v lese a dokázali sami sobě, že jsou stále ještě chlapi.

Dnešní doba je speciální tím, že v mnoha ženách se otevírají ženská témata a touží rozpoznat své skutečné kvality, být samy sebou. To je moc dobře. Jen je to úplně v počátcích, nebo jsem možná poznamenaná svou prací; ale těch, které si nevěří, je u nás zatím opravdu hodně. Slabé ženy ale nemohou vychovat silné syny; není to možné. Protože slabé ženy si vezmou slabé muže, kteří nejsou skutečným příkladem. A slabá matka, tím myslím vnitřně slabá, nedodá synovi důvěru, že ženy jsou něco cenného, co je třeba chránit; protože když matka si nedokáže vážit sama sebe, ani její syn či partner nejsou schopni její kvality vidět a reflektovat. A je tu bludný kruh. Nijak mě netěší představa, že možná nadcházející zlé časy donutí muže, aby se z ezoterických kroužků vrátili do ringů a začali se připravovat na to, co je jejich úkolem v těžkých dobách: chránit svobodu své země, chránit hodnoty a chránit svou rodinu, a to i za cenu všeho těžkého, co to přináší.

Ale situace není tak beznadějná a určitě existuje silný muž, který se vám bude líbit a jemuž se budete líbit vy. Silných žen je třeba a bude ještě víc. Až doba donutí muže vylézt z pohodlných ulit a na měkkých prstíčcích si zase udělat mozoly-  a ta už bohužel asi přichází –  váš princ se objeví. Bude to výzva i pro vás a budete se muset hodně učit; na druhou stranu se silákem vás to bude motivovat a bavit. Nevzdávejte to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“