Kéž by to s přítelem bylo jako na začátku

Kéž by to s přítelem bylo jako na začátku
Partnerská poradna on-line

S přítelem jsem půl roku a mám pocit a strach, že to neklape. Snažím se dělat vše, aby byl spokojený, dokonce jsem se v mnoha věcech překonávala, i když se mi to nelíbilo, ale vím, že jemu to udělá radost, tak se snažím, ale je to stále málo. Když není po jeho, tak se hádáme. Chtěla jsem si s přítelem o tom několikrát promluvit, ale začal být nepříjemný a řekne, že to nehodlá řešit a tak. Přála bych si, aby to bylo zase jako na začátku. Už vážně nevím, co dělat.

Petra

Petra Jarošová odpovídá:

Petro, chápu, že se trápíte, když se snažíte nejlépe, jak dokážete, ale vztah nefunguje. A máte pravdu, že ani nebude, když se nic nezmění. Zvenku děláte vše správně: chováte se k němu hezky a snažíte se udělat vše, co mu dělá radost. Ale je tady kontrolní světýlko: cokoli děláte bez radosti, jen kvůli někomu, není skutečným dárkem, i když si to opravdu myslíte. Skutečným dárkem je jen to, co dáváte plná radosti a inspirace, to ostatní bude vždy obsahovat pachuť vašeho přemáhání se. A také vašeho strachu, že když to neuděláte, bude to ještě horší.

Přesně tady je zdroj problémů vašeho vztahu. Pozor, já neříkám, že váš partner se chová dobře. Nechová. Ale vy, místo abyste ho láskyplně poslala, kam patří a našla si někoho laskavého, zůstáváte s ním a vlastně se mu vnucujete. Stala jste se na něm závislou, potřebujete jeho lásku, jenže on vám jí dává míň a míň. A tak jste začala používat svou laskavost k němu jako strategii, jak získat, po čem toužíte. Ale uvědomujete si, že to nefunguje. Buď se podřizujete stále víc, skutečně až na hranici ponížení, nebo se bráníte, ale jeho to nezajímá. On je ochoten – zatím  -vás akceptovat vedle sebe jen za určitých podmínek: že děláte, co chce on a neodmlouváte. Pak je možná spokojený, ale neváží si vás. Když se začnete slovně bránit, spokojený není, ale neváží si vás o nic víc. Protože i když se s ním hádáte, není za tím síla, ale stále jen žebráte o lásku a to na něj nedělá žádný dojem. Muž je vždy zrcadlem ženiny schopnosti milovat. V lásce je síla ženy, ale naučit se jí není vůbec snadné. Neznamená to být dobrá v posteli, ani dobrá kuchařka; tedy jenom to. Žena, aby byla trvale šťastná, bez ohledu na okolnosti, potřebuje najít zdroj lásky v sobě, sama být láskou, kterou září na všechny okolo. Jen tak, bez očekávání, co za to dostane. Že jste takové lásky schopná, poznáte podle toho, že z vašeho slovníku úplně zmizí slova jako křivda nebo že vám někdo ublížil, zklamal vás. Bezpodmínečná láska žádné podmínky nedává, takže jste šťastná tak jako tak. Paradoxně ona chutná tak, že ji chce každý, takže žena, která se stane vnitřně na lásce zvenčí nezávislou, je sama, jen když opravdu chce…

Taková vnitřní transformace není snadná a potřebujete se jí učit od někoho, kdo jí skutečně prošel, protože to není nic intelektuálního, co by se dalo vymyslet, na co můžete logicky přijít. Znamená to opravdu hodně práce na sobě, každý den, den za dnem, kdy se postupně rozpouští stará zranění, která blokují schopnost prožít, že láska v nás byla vždycky, je stále a nikam neodešla, jen trochu zapadala bahnem a odpadky a tak její záře není vidět.

Petro, ten partner je dokonalým zrcadlem toho, že se zatím uvnitř cítíte slabá a zranitelná. Tím přitahujete ubližování zvenčí, od něj. Nepomůže se hádat, pomůže najít zdroj vašich obav a vyléčit je. On se potom začne chovat úplně jinak a nemusíte mu vůbec nic říkat, bude cítit proměnu ve vás a prožije to, jako byste mu připadala krásnější, zajímavější a vzácnější. Ženy často hrají divadlo, dělají se vzácnými, dávají ultimáta, ale uvnitř se třesou strachem o lásku. Tohle nikdy nefunguje, ale dělají to proto, že je to snazší, než se opravdu změnit zevnitř. Jste mladá a máte spoustu času změnit svoje prožívání tak, že budete šťastná. Štěstí nechodí venku, je ve vás. Až ho objevíte, celý svět se stane zářivým zrcadlem vaší milující mysli. Ať se vám daří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“