Láska k partnerovi vyprchala

Láska k partnerovi vyprchala
Partnerská poradna on-line

Pořád to samé, proč se to stává ???? Zamilovali jsme se do sebe, oba dva máme rodinu a nejsme rozhodnuti ji opustit. Bojíme se o děti, rodiče a prarodiče. Přesto se sebe nechceme vzdát, už jsme to tolikrát chtěli ukončit, ale vše začalo nebo začíná znovu. Ani jeden z nás necítí nějakou nenávist či zášť vůči partnerovi, jen ta láska nějak vyprchala. Dá se to ještě nějak napravit ??? Jsem z toho nešťastná a děkuji za každou radu.

MIRIAM

Petra Jarošová odpovídá:

Miriam, stává se to, protože život je dlouhý a lidé se během něj mění. Není to nic dramatického, jen lidé to dramatickým dělají. Slibují lásku na celý život a přitom si nepamatují, co bylo minulý týden. Dramaticky před velkou slupinou lidí a církví či státem dáváme sliby, jejichž dosah si v tu chvíli neumíme vůbec představit. A pak v průběhu života zjistíme, že nejsou splnitelné, nebo ne v rozsahu, jak jsme je učinili. Po velkou část historie lidstva a stále ve velké části světa sňatek není završením lásky, ale ekonomickým zajištěním země, rodu či rodiny. Vzhledem k tomu, že rozvod na úrovni královské rodiny by ekonomicky ohrozil celou zemi, jednoduše se zakázal jako nemorální a naopak byla povinně předepsána láska až za hrob. Šťastných manželství nebylo pravděpodobně víc, než máme dnes, jen si lidé z ekonomických, společenských či náboženských důvodů nemohli rozvod dovolit, zatímco dnes mohou.

V naší části země děti obvykle netrpí hladem. Daleko víc trpí vzájemným odcizením svých rodičů, jejich lhaním a neupřímností. Trpí, když rodiče chtějí před druhými nějak vypadat a vytvářejí nepravdivé obrazy o sobě i rodině. Tohle je i váš případ. Já vám věřím, že máte dobrou motivaci. Ale jestli si myslíte, že vaše děti nic necítí, jste na omylu. Vaše partnerské odcizení samozřejmě prožívají a mate je vaše předstírání. Nevědí, jestli mají věřit svým pocitům, nebo vám. Chtěly by věřit vám a tak postupně ztrácejí přístup ke své intuici a pravdivosti. Svým chováním je učíte předstírat, co není. Vaše děti by daleko více ocenily, kdybyste svou úctu partnerovi vyjádřila tím, že mu dáte šanci být s někým, kdo ho bude milovat. Je to příklad i pro ně, jak řešit obtížné situace se ctí a respektem k druhým. Navíc časem můžete vytvořit rozšířenou rodinu, kde se budete všichni vzájemně stýkat i s novými partnery vašimi i vašich partnerů.

Píšete, že jste nešťastná. Já vám to věřím. Pokud ale chcete, aby z vašich dětí vyrostli čestní lidé, měla byste jim být sama příkladem. Není nečestné se zamilovat do někoho jiného, než je manžel.  To se stává a není to věc vůle. Nečestné je ale lhát druhým. Vy to máte naopak. Pod vlivem společenských klišé si myslíte, že je něco špatného se zamilovat do někoho, kdo není vaším manželem. A daleko přijatelnější vám připadá předstírat, co není. Je to o vašich hodnotách. Prověřte, kdo vás učil lhát a dělat se jinou, než doopravdy jste. Obávám se, že to byli vaši rodiče, kteří vám dávali příliš přísné podmínky toho, jaká byste měla být, abyste v jejich očích byla dobrou dcerou a matkou.

Pokud chcete přestat trpět, potřebujete se naučit, že máte právo cítit, co cítíte a není na tom nic nemorálního, ať je to cokoli. Zjistit, proč si myslíte, že musíte následovat pravidla nadiktovaná druhými a proč se bojíte, že vás budou soudit, když to neuděláte. A co je jim vůbec do toho. Jestli můžete něco opravdu dobrého udělat pro své děti, je to právě toto.

Je úplně na vás, jestli chcete dětem nechat nepravdivý pocit, že život je sladký obláček, nebo jestli jim chcete ukázat, jak silní a upřímní lidé řeší obtížné situace. Máte právo se rozhodnout, jak cítíte.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“