Léčit deprese

Léčit deprese
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,myslíte,že by se daly deprese léčit i jinak než léky?Pomohla by třeba joga a meditace?Nebo máte i jiný nápad?A co ajurvéda?Bojují s depresemi již dlouho,ale stále se vrací a jsem úplně sama.Jana

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Jano, deprese je velmi dobře léčitelná. Vámi zmíněné metody jsou všechny dobré, ale mohou jen napomáhat procesu, který je třeba udělat na úrovni mysli a dle mé zkušenosti v něm pacient potřebuje po dlouhou dobu terapeutickou oporu.

Příčinou deprese je návyk věřit určitým „černým“ myšlenkám. Dotyčný je považuje za velmi skutečné a pravdivé. Následkem toho dochází na úrovni těla k silnému stresu, který se projevuje například touto nemocí. V podstatě si zhmotňujete na úrovni svého těla, mysli i okolního světa vše, čemu tak moc věříte.

Jednou z těch myšlenek u vás bude „jsem sama“, ale zcela jistě je jich tam daleko víc. Je třeba je nalézt a postupně s nimi pracovat, vyléčit návyk jim věřit. Určitě není cílem ihned vypustit léky. Spíš tím, že pracujete na svém podvědomí, krok za krokem se mysl uvolňuje a lékař vám na základě vašeho stavu sám začne dávky snižovat, až v určitém okamžiku již nejsou potřeba.

Tento proces není snadný; trvá několik let a vyžaduje velkou angažovanost ze strany klienta a velkou trpělivost ze strany terapeuta. To, že se z víry v některé myšlenky stane deprese, totiž znamená, že tato víra je mnohokrát silnější, než u zdravých lidí. Proto trvá déle ji rozpustit.

Navíc je tělo obvykle daleko víc náchylné k přetížení, takže je nutné velmi hlídat životosprávu, pravidelnost, spánek, správné stravování a cvičení a vše postupně posílit.

Počítejte s tím, že když se začnete takto léčit, i tak budete celoživotně zranitelnější než jiní lidé a budete se muset hlídat. Ale není žádný důvod se depresi nechat.

Mějte se moc hezky!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“