Lze obnovit partnerský vztah a lásku?

Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

mám dva roky přítele, začátky našeho vztahu byly složité, bál se usadit a trvalo mu naučit se žít v trvalém partnerském soužití. Přiznávám, že jsem do něj byla daleko více zamilovaná než on do mě. Vše se však dalo do pořádku, plánovali jsme svatbu a založení rodiny. Po roce a půl vztahu jsme se k sobě nastěhovali a vyskytly se problémy. Začínám na něj být alergická, vadí mi jeho chování a chyby v charakteru, které jsem dříve nevnímala. Nedokážu s ním být delší dobu sama, vytáčí mě cokoli udělá. Marně hledám nějaký konkrétní důvod, který by tuto změnu v mém chování odstartoval. V současné době jsme si dali „pauzu“, pokud bych si měla představit svou budoucnost za několik let, vidím v ní i něj, ovšem v současné době s ním nedokáži být. Proto se ptám, lze obnovit dřívější partnerský vztah a lásku? Opravdu bych se o to chtěla pokusit, partner se začal snažit a začíná řešit, co mi na něm vadilo. V této chvíli je dokonce z naší situace více nešťastný než já.

Děkuji.

Šárka

Petra Jarošová odpovídá:

Zdá se, že jste na sobě během těch dvou let, co jste spolu, hodně zapracovala. Vaše sebehodnocení šlo zřejmě nahoru, ať již vědomě, nebo nevědomě; uvědomovala jste si svou závislost na partnerovi a nechtěla jste to tak nechat. Objevila jste v sobě vnitřní sílu. Naopak váš partner nejspíš zůstal na stejné úrovni, jak jste jej poznala. S vaší proměnou se zvýšila vaše vnitřní svoboda a ta je pro vašeho partnera přitažlivá. Naopak vy jste byla na počátku vztahu pod vlivem své připoutanosti k partnerovi, posilované tím, že se nechtěl usadit. To ženy někdy zmate a zamění tuto připoutanost k muži za lásku, ve skutečnosti je to ale jen touha po něčem, co nám uniká. Láska je dávání bez očekávání. Většina lidí ji nedokáže prožívat, obvykle je silně poznamenána právě našimi očekáváními zisku a obavami ze ztráty a říkáme tomu láska.

Pokud o vás chce váš partner bojovat, čeká ho hodně práce. Záleží na tom, co vám u něj chybí. Některé věci jde opravit snadno, pokud se to týká vnějšího chování; tam stačí říci, co má změnit a je to. Horší jsou ty věci uvnitř: zda jste schopna jej vidět jako silného muže, ke kterému vzhlížíte, jako šlechetného ochránce. Pokud byla jeho síla jen předstíraná, asi by potřebovat nějaký dobrý program rozvoje pro muže. Jestli mu na vás záleží, vrhne se do toho. A ještě to nejdůležitější: jestli funguje sex. Když ne, nemá to cenu a budete oba ztrácet čas. Jestli ano, ještě bych dala vašemu vztahu šanci.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“