Mám krásné manželství a platonický vztah

Mám krásné manželství a platonický vztah
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosila o radu. Mám krásné pětileté manželství a dvě malé děti. S mým manželem jsem měla před tím tříletý pracovní, ale hlavně kamarádský vztah. Je nám kolem 40 let. Manžel mě od začátku moc miloval a „uháněl“ a u mě po třech letech kamarádství přeskočila malá, ale hezká, jiskřička, a tak jsme se vzali a měli děti. Manželství je moc hezké, navíc mám práci na částečný úvazek, která mě moc baví a v životě jsem moc spokojená. Vždycky jsem si s problémy uměla poradit, brala jsem život s nadhledem a všechny překážky a nezdary uměla překonat a vyřešit. Jsem extrovertní a optimistické povahy, myslím, že mám i zdravé sebevědomí a snažím se dívat vždy na věci z lepší stránky. Teď ale v životě řeším věc, se kterou si nevím rady. V mém životě se asi před rokem objevil výrazně mladší muž, jedná se zatím o platonický vztah. Myslím na něho stále a srdce mi občas nad tou situací krvácí. Každý den se musím alespoň maličko vyplakat. Nejhorší pro mě je, nevidět řešení. Jediné možné řešení mi přišlo mít paralelní vztah, ale když o tom všude čtu, tak mi běhá mráz po zádech. Ale nutno říct, že se mi malinko ulevilo, když jsem si řekla, že do vztahu půjdu, protože to bylo špatné, ale alespoň nějaké řešení. Měla byste pro mě prosím nějaké řešení? A jak rozeznat touhu od skutečné lásky.

Ivana

Petra Jarošová odpovídá:

Ivano, moc děkuji za váš dopis. Odkryla jste problém, který se u žen nevyskytuje tak často. Vy jste ve svém životě udělala zásadní rozhodnutí: rozhodla jste se, že budete šťastná a také pro to mnoho děláte. To rozhodnutí je správné a daleko lepší, než rozhodnutí jiných žen, které se podvědomě staly oběťmi osudu. Jenže jste dělala a děláte chybu, která se začala zobrazovat právě díky vaší současné situaci. Když ji budete dělat i nadále, postupně zjistíte, že šťastná nejste, ať se snažíte jakkoli, a bude se to zhoršovat.

Chyba, kterou děláte, by se dala nazvat jako „trochu moc růžové barvy“. Vaše rozhodnutí být šťastná je v pořádku, ale používáte metodu, která právě narazila na své hranice. Metoda zní: ať se děje cokoli, učiní mě to šťastnou a bude se mi to líbit. Cokoli se mi líbit nebude, na to se nebudu dívat a budu se tvářit, že to neexistuje. Tuto metodu v různých variantách používá spousta lidí. Některým funguje a jiným ne. Vám fungovat zatím nemůže a napíšu vám, proč. Vy jste přeskočila, stejně jako všichni lidé, kteří se rozhodli pro růžovou, zásadní krok, bez kterého se dlouhodobě nepohnete z místa. Ten krok je odvaha vidět věci, jaké opravdu jsou, pojmenovat je a prožít beze zbytku. Pozitivní myšlení dlouhodobě funguje jen tehdy, když najdete odvahu být upřímná sama k sobě i druhým. Když si přiznáte všechny své negativní vlastnosti a přijmete je. Díky přijetí se vaše mysl uvolní a je schopna transformace, do té doby je vše jen vykonstruovanou sebelží.

Dám vám příklad. Třeba si zlomíte nohu. Váš systém je soustředit se na to, že noha vůbec vlastně nebolí a není to žádný problém a vy jste šťastná. Doufáte, že tím soustředěním se zlomená noha nějak vyřeší. Samozřejmě, že ne, bude to horší a horší a přijde okamžik, kdy už nebude možné předstírat, že se žádný úraz nestal. Správným řešením je, že si přiznáte, že je noha zlomená a vyhledáte lékaře. A současně se zamyslíte nad tím, proč se něco takového stalo a třeba zjistíte, že jste zbytečně často neopatrná a že je třeba něco změnit. Díky té změně, díky přiznání, že máte problém, se o něm všechno naučíte a díky moudrosti, která se tak objeví, už vás nejspíš žádný další úraz nečeká. Váš dosavadní život je zatím předstírání, že je noha úplně ok a znásilňujete svou intuici, která vám říká, jak jsou věci doopravdy. Díky tomu muži, který se vám objevil v životě, si konečně můžete přiznat, jak na tom opravdu jste. Ten vztah, platonický nebo jakýkoli, má moc vám ukázat, že jste doposud žila ve lži a je jen na vás, jak s tímto dárkem naložíte.

Já teď trochu budu přehánět,. abyste mi rozuměla, jak to myslím, proto berte následující věty s rezervou:

Po třicítce jste si uvědomila, že tady není nikdo, koho byste opravdu milovala. Ale byl tu muž, který miloval vás. Tak jste se rozhodla s ním být a řekla jste si, že budete šťastná. On je bezpochyby skvělý muž, až na to, že vás od začátku nevzrušoval. Ale rozhodla jste se, že to v sobě přetlačíte svým pozitivním myšlením, že si tak dlouho budete opakovat, že jste štastná, že se to třeba stane. Takže jste si vzala kamaráda, který je i skvělý otec a miluje vás. Vy jeho ne. Samozřejmě, že si ho vážíte, bla bla, ale srdce volá o pomoc a vy mu dáváte další porci růžové, aby zmlklo. Zvenku to vypadá ideálně, šťastná rodina, krásné děti, uvnitř vás bolest z neuspokojení, kterou jste celou dobu potlačovala a vykládala všem i sobě, jak jste šťastná. A teď se objevil muž, který už vám nedovolí další lži. Je zcela očividné, jak jste se celou dobu znásilňovala. Vlastně tak moc nezáleží na tom, jestli se rozhodnete s ním vztah mít nebo ne. Hlavní je, abyste si uvědomila, že ty slzy, které vám tečou, jsou pláčem ženy, kterou jste celý život znásilňovala a utiskovala. Nikdo vám to nedělal a nikdo vám k tomu nenutil. Jen vaše vlastní rozhodnutí, že donutíte sebe i svět, aby byly jen krásnými a sladkými. Nic jiného nebylo povoleno. Je to dost totalitní zřízení, které jste aplikovala sama na sobě, za účelem dobra. Násilí nikdy nemůže být zdrojem radosti, štěstí a lásky. To je přesně to, co teď prožíváte vy. Znásilňovala jste sama sebe a teď budete lhát svým dětem, svému milujícímu manželovi, rodině a okolí. Lhala jste sama sobě a teď máte pocit, že to musíte vyřešit další lží, že jiné řešení není.

Ivano, já vás nesoudím, jen je na čase, abyste se podívala sama na sebe. Vztah s tím mladým mužem možná nemá dlouhodobé šance, ale šanci máte vy, on se může stát katalyzátorem vaší transformace. Změnit samu sebe, podívat se pravdě do očí a začít ji pojmenovávat tak, jak ji vidíte, místo barvení na růžovo, aby vypadala tak, jak byste si přála vy nebo lidé okolo vás. Když začnete žít pravdivě, vše se začne ukazovat takové, jaké to je. Uvidíte, jaký je ve skutečnosti vztah s vaším manželem, když zmizí vaše předstírání. Uvidíte, jaká je doopravdy vaše rodina a lidé okolo vás. Jestli vás budou akceptovat, nebo vás budou tlačit do vaší původní role. Můžete se toho hodně dozvědět a nemusí to být všechno příjemné. Jenže součástí života jsou i ty nepříjemné věci. Vy jste je zatím odmítala. Teď se máte naučit jim čelit, projít jimi a díky nabytým zkušenostem, které vás změní, se stát natolik silnou, že už nebude třeba nic barvit na růžovo. Místo toho budete situace, lidi i sama sebe přijímat přesně také, jaké opravdu jsou a nebude to bolet, protože už budete vědět, že život obsahuje i bolest a nedokonalost. V okamžiku, kdy je přijmete, stanou se součástí vašeho prožívání a i když je budete i nadále zažívat, už vás nebudou zraňovat.

Máte spoustu dobré vůle. Využijte svůj optimismus způsobem, který vám už nebude ubližovat. Nejspíš zjistíte, že vás vaše okolí ze začátku odsoudí, protože budu chtít zachovat to, na co jsou zvyklí a pravda jim nebude po vůli. Nebude to lehké, ale aspoň uvidíte, jak na tom ve vztahu k vám opravdu jsou. Po nějakém čase si zvyknou a přijmou vaše skutečné já. A vám bude o moc lépe, protože bez násilí, i když ho na sobě pácháte vy sama, se žije lehčeji. Moc vám přeji, abyste k tomu všemu našla odvahu!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“