Mám přítele a jsem vdaná

Mám přítele a jsem vdaná
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, nejsem hrdá na to co podnikám ale láska přichází nečekaně. Je mi 41 let a mám přítele, současně jsem stále vdaná.  Pár článků na toto téma jsem si tu přečetla a vidím že by měl jít člověk za hlasem srdce, že žít ve lži není nic čím se chlubit. Potvrzuji a nejhorší je že můj přítel to chce ukončit, protože nejsem schopna odejít od rodiny. Já mu dávám naděje a pořád se nic neděje. Vyčerpává nás to oba a chyba je u mě, jen já vše brzdím. Ráno se probouzím a mám sevřený žaludek a už ani nevím z čeho, jestli z obavy z manžela nebo tajných schůzek s přítelem. Láká mě život s přítelem, ale mám strach z odchodu, jsem jak přikovaná. Nechci přítele ztratit,ale taky vím že ho tím trápím. Manžela si vážím, jen láska vyprchala. Možná mám strach na té vnější úrovni, co děti a rodina, asi to moc řeším. Poraďte mi jak z toho ven.

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Lenko, máte pravdu, že článků na toto téma už jsem napsala spoustu. Ale nemáte pravdu, když píšete, že nevíte, z čeho máte strach.

Víte to moc dobře, právě proto stále nejste schopná odejít. Je důležité, abyste se podívala do mysli a poctivě zjistila, čeho se vaše úzkosti týkají. Vaše mysl, i když se bráníte prožít to vědoměji, vám totiž nabízí hrůzyplné následky vašeho odchodu. Vás ty následky děsí, považujete je za velmi reálné a tak před takovými myšlenkami utíkáte. Proto píšete, že vlastně nevíte, čeho se bojíte. Jenže takto se se z úzkostí a strachem nepracuje; to budete utíkat do nekonečna a časem se zhroutíte úzkostí, nebo budete mít třeba žaludeční vředy nebo jiné potíže. A to je škoda.

Nejdříve potřebujete důkladně prověřit, čeho všeho se úzkosti týkají. Úzkost a strach znamená, že vaše mysl vám nabízí samé děsivé scénáře v souvislosti s vaším odchodem. Jenže ty scénáře se naplní pouze tehdy, když jim popřejete sluchu. Napište si, z čeho máte strach a konkrétně si vypište následky, které vás tak děsí. Už to, že si jich budete vědoma a konkrétně je pojmenujete, bude zdrojem částečné úlevy. Je to, jako když si jdete posvítit na strašidlo. Už ten fakt, že místo útěku berete baterku a jdete je zkontrolovat, ukazuje vaši odvahu. A potom si s chladnou hlavou začněte promýšlet a zapisovat, jak jinak byste mohla všechny obávané situace vyřešit, aby naopak dopadly dobře. Každá situace má řešení, které je ku prospěchu všech zúčastněných. Pocit, že se vždycky někdo musí obětovat a obecně syndrom oběti je v našich zemích zbytečně moc rozšířený a ničí životy spoustě lidí. Vždycky existuje řešení, kdy vyhrají všichni. Takové řešení ale nenabízí pocity strachu, úzkosti, hněvu nebo křivdy. Když se ale trochu uklidníte a začnete uvažovat s chladnou hlavou a také naplníte své srdce soucitem vůči manželovi, partnerovi, dětem a rodině, ale také sobě, postupně zjistíte, že láska a soucit vám postupně začnou nabízet řešení, která přinesou obohacení a novou zkušenost všem. Nevěřte svému strachu, ale věřte své lásce. Když upřímně přejete svému manželovi a dětem, aby byli šťastní, budou. Váš manžel bude mít šanci potkat ženu, která jej bude milovat místo toho, aby mu lhala. Děti se naučí hodně o toleranci a respektu mezi partnery a mají šanci prožít, že věci nejsou černobílé a obohatit se tak pro své budoucí partnerské vztahy.

Je normální, že ze začátku je to šok, pod jehož vlivem se lidé nějak chovají. A vaším úkolem je být trpělivá a laskavá a rozumět tomu, že jim chvilku potrvá, než najdou sami sebe. Budete vědět, že lidé se chovají podle toho, jak se cítí, ale že to nemusí mít nic společného s vámi. I váš manžel bude nejspíš nějaký čas zraněný a může být útočný, ale znamená to zase jen to, že se vyrovnává s novou situací. Ale protože je to jistě skvělý muž, není třeba se bát, že by zůstal sám. Až pominou první šoky, je třeba začít řešit organizační věci. Nemusí se to podařit hned a není třeba tlačit na řešení, protože je lepší, když už manžel první šok trochu vydýchá a bude připraven na konstruktivní řešení. Je vaším úkolem mu dát čas, aby se vzpamatoval, bez ohledu na to, jak se k vám bude chovat. Vy jste ta, která odchází a tak máte za něj odpovědnost, abyste maximálně pomohla dostat se zase do citové kondice. Pozor, to neznamená, že se necháte citově vydírat. Ale budete pozorná a trpělivá. To období, kdy to není příjemné, většinou nejde nijak přeskočit, ale po čase se vám uleví, že je všechno venku, rodina si na situaci postupně zvykne a vy konečně budete moct být upřímná a neponižovat je všechny svou lží.

Lenko, já vím, že je to těžké a je to úplně na vás, jestli se do toho pustíte. Pamatujte si, že zde není nikdo, kdo by opravdu těžil z vašich lží. Ubližujete všem jen proto, že se bojíte čelit sama sobě. Lež ze strachu plodí jen další lež a další strach. Čím déle budete prodlužovat ten bludný kruh, tím těžší bude jej přetnout. Přeji vám sílu z celého srdce.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“