Mám problém s předchozími partnery mé přítelkyně

Mám problém s předchozími partnery mé přítelkyně
Partnerská poradna on-line
Dobrý den Petro,

mám problém s mojí přítelkyní (který je spíše ve mně než v ní). 
Je mi 21 let (ona o rok mladší). Jsem s ní již několik let a vím, 
že když byla mladší, létala po diskotékách a (jak to v té době 
bývá), vystřídala mnoho partnerů, často na jednu noc a prostě 
byla dosti rozlétaná. Nevím proč, ale na tu myšlenku si často 
vzpomenu a jsem z ní smutný/znechucený/úzkostný. Dnes je přítelkyně 
úplně jiná, věrná a má mě moc ráda - vlastně ani nevím, proč mě 
takové myšlenky tíží - nemělo by na tom vůbec záležet. Já jsem měl 
několik partnerek, ale vždy jsem hledal spíše dlouhodobé vztahy 
(které samozřejmě dlouhé trvání nikdy neměly, ale tak to v mládí 
bývá). Znám (i když ne příliš blízce - vidím je tak jednou do roka, 
jestli vůbec) muže, se kterými spala - to to celé dělá horší. 
Poraďte mi - co mám dělat, abych se těchto myšlenek zbavil. 
Děkuji za to, co zde děláte a přeji Vám v životě mnoho štěstí. 

Martin

Petra Jarošová odpovídá:

Martine, věřím, že to není jen tak, všechno související se vztahy si srovnat v hlavě a poradit si s tím. Jste jemný a citlivý muž a hodně nade vším hloubáte.  Chcete žít život, který je naplněn vnitřními hodnotami, nejspíš něco úplně jiného, než se v současné dost materialistické a hektické době děje. Jako byste patřil někam jinam.

Jenže to, co se máte naučit z tohoto života, je nalézt kvality v sobě, oprostit se od pochyb o svých schopnostech a jako muž udělat něco pro to, aby svět okolo nás byl lepší, bezpečnější a soucitnější. Pro muže je typická aktivita, schopnost měnit a přetvářet, dobývat nové vrcholy a hlavně radost z toho všeho. Patří tam také ochota převzít odpovědnost za slabší v jeho okolí a také ochota převzít odpovědnost za partnerku a budoucí rodinu. Je toho opravdu spousta, co muž potřebuje ve svém životě zvládnout.

Podle vašeho dopisu to vypadá, jako byste měl zablokovaný přístup k prožitku mužství v sobě. To se může stát například tak, že jste svého otce nepoznal, nebo byl s vámi málo, nebo i on trpí něčím podobným. Poté, co byl opakovaně zklamán ženami ve svém okolí, ztratil důvěru ve své kvality. Může se to projevit různě: přehnanou promiskuitou i naopak lpěním na věrnosti a čistotě. Přehnaným chlapáctvím i pomlouváním všech žen, které z tohoto pohledu „selhaly“. Víte, na věrnosti není nic špatného ani dobrého. Je to hodnota, kterou si lidé vymysleli, když nevěřili sami sobě a začali svazovat své partnery mravními pravidly. A nalepili na to spoustu propojení s pocity viny a křivdy. Proto je dnes tolik nevěr: společnost, církev, partneři to očekávají, aby se cítili bezpečně. Dokud se lidé milují, je to ok a není těžké věrnost dodržet. Když láska skončí, a to se může stát, být věrný je najednou v rozporu s tím, co cítí naše srdce. A když jdeme proti srdci, vždycky se to nějak negativně projeví. Proč si myslíte, že je dnes tolik rakovin pánských i dámských pohlavních orgánů? Přesně z tohoto důvodu: lidé jednají jinak, než jim velí jejich srdce, jsou sami proti sobě, zabíjejí sami sebe. A ono se to potom zhmotní jako smrtící nemoc. Prosté a smutné.

Ve vašem systému jsou opakované vzpomínky na nevěru, která vás zranila a vzala vám sebedůvěru. Nevěra bude tématem ve vaší rodině, ať už se o tom mluví, nebo ne. Vinou nejistoty, kterou vzbudila, byla věrnost vyhlášena za speciální hodnotu. Právě proto, aby se členové vaší rodiny, s nimiž toto téma souvisí, cítili bezpečně. Místo práce na vlastním sebevědomí se věrnost vyhlásila jako nutná hodnota. Když si totiž budete věřit jako muž, nebudete muset nad takovým tématem vůbec přemýšlet. Nabízíte svou mužnost v mnoha podobách a víte, že jste dobrý  a silný. O takové muže je zájem, protože je to vzácná komodita. Kdyby to náhodou neviděla tato žena, přijde jiná, která vás ocení. Bude zrcadlem toho, že  vy si vážíte sám sebe, své mužnosti a síly. Jenže vy se tak zatím nevidíte a proto se i ve vás spouští tento starý rodinný program, pro který není žádný skutečný důvod. Vaše partnerka vás miluje a chce s vámi být. Zatím, pokud si to zbytečně nepokazíte. Ženy jsou ve skutečnosti tou polovinou lidstva, která daleko víc stojí o stabilní partnerský vztah. Nemají potřebu jej měnit, pokud funguje a ony se cítí milované.

Vy víte, že bojujete s vlastními nejistotami. Začněte se ptát sám sebe, jak si představujete mužský archetyp. A jak se vidíte vy sám. Nejspíš v tom, co vnímáte jako dokonalou mužnost a jak vnímáte sám sebe, bude hodně rozdílů. Ty ve vás budí pochybnosti a potom probouzejí žárlivost, kterou zažíváte. Cesta ven vede skrze prožitek vašich vlastních kvalit, že si začnete věřit. Udělejte si plán, jak chcete na sobě pracovat a začněte jej plnit. Že jdete správným směrem poznáte podle vnitřní radosti, kterou vás práce na sobě bude naplňovat. Postupně zjistíte, že jste na sebe hrdý víc a víc. Nezáleží na tom, jestli pocit vlastních kvalit vám dodají návštěvy posilovny, hodiny boxu nebo třeba práce pro nějakou charitativní organizaci. Ptejte se sám sebe, jaké kvality chcete v sobě rozvíjet, aby vás to bavilo. Následujte svoje srdce. Díky aktivitě se vždy rozvíjí mužnost a důvěra v ni, protože muž JE aktivitou. Uvědomíte si, že máte víc a víc energie a také že když se zabýváte svými „projekty“, už vám nezbývá čas na zbytečné starosti. Také si všímejte toho, že na vás lidé reagují jinak. Protože vaši proměnu zaznamenají a budou k vám cítit respekt. Možná vás začnou daleko víc žádat o pomoc nebo radu. A vy se zase budete cítit o něco lépe, silněji, sebevědoměji. Pro vás je normální chovat se k ženám hezky. Klidně ale rozvíjejte i tuto kvalitu, protože ji ženy zaznamenají a budou na ni příznivě reagovat; a vás to zase bude těšit.

Jste mladý a tak máte spoustu času rozpustit všechny staré svazující vzorce z minulosti, související s vaší rodinou. Budete žít život, který nebude kopií jejich ztrát a nebude karikaturou vašeho skutečného potenciálu. Bude to dřina, ale zjistíte, že si ji užíváte. A až budete mít syna, bude si to užívat s vámi. Moc vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“