Manžel a já máme už delší dobu krizi

Manžel a já máme už delší dobu krizi
Partnerská poradna on-line

Mám špatné období a vím, že je to i mojí vinou. Jsem vdaná a mám dospělé děti a já i manžel máme už delší čas krizi. Poslední dobou se to stupňuje a mám pocit, že mě manžel až psychicky ničí. Jeho silnou stránkou je mluvit a mluvit a každému vnucovat svůj názor. Vyčítá mi, co bylo před x lety až do dneška a vždy jen když děti nejsou doma. Prostě máme doma přesně to, co nemá být, iluze o fungující rodině. Manžel je pracovitý a snaží se, to mu nejde upřít a já podle toho, co tu radíte, se snažím mu přát to nejlepší a vnímat ho pozitivně. Přemýšlím o tom ho opustit, protože se s ním už necítím šťastná a o intimnostech ani nechci psát, protože to je pro mě úplně proti srsti. Z práce se domů netěším, spíše naopak. Chci odejít a mám za kým, jen nemám tu sílu. Taky i já jako mnoho jiných se obávám o to, jestli by mě děti pochopily, protože dělám chybu, že jim nic neříkám. Neumím si představit, s nimi za zády balit věci a odejít, ale přitom už mě to tak nebaví, tahle situace, tenhle život, nevím jak se odrazit.

Klára

Petra Jarošová odpovídá:

Kláro, umím si představit, že jste po tom všem už vyčerpaná. A že vám chybí síla něco změnit. Ale jestliže jsou vaše děti už dospělé, je to ten nejlepší čas. Ještě můžete změnit život nejen sobě, ale umožníte tak najít si partnerku i vašemu manželovi.

Nejtěžší je začátek. Říct to všem: dětem, rodičům, známým, kteří si už na vás nějak zvykli a nebudou mít chuť měnit zaběhlé rituály a zvyky spojené s vaší rodinou. Budou mít pocit, že vám mají nějak poradit, abyste zachránili váš vztah. Budou mít spoustu skvělých rad, kterými vás budou mučit, výčitek, příkladů z vlastního života, jak se také obětovali… Upřímně, nejspíš vás čeká peklo, když se do toho všeho pustíte. A nějakou dobu potrvá. Nejhorší je, když se vyděsí manžel a začne jako sekat dobrotu a snažit se. A vy víte, že už to nepomůže, ale váš pocit viny se tak ještě znásobí. Potom, když ty jeho snahy k ničemu nepovedou, se jeho chování ještě zhorší a začne vás týrat dalšími výčitkami, tentokrát na téma, že on se snažil a vy nic…

Ustát začátek je nejtěžší. Ale potom už se to začne zlepšovat. Komunikujte s dětmi a nikdy neztraťte styl. O svém manželovi před kýmkoli mluvte jen hezky. Tím všem lidem usnadníte rozhodování, ke komu by se v této situaci měli přidat. Díky vám budou cítit, že mohou zůstat přáteli vás obou a že je to v pořádku. Že nemáte zapotřebí někoho získávat na svou stranu, že naopak držíte svému manželovi palce, aby začal nový život s nějakou ženou, se kterou bude šťastný. Když opravdu budete přát všem okolo, aby se jim dařilo dobře, dříve nebo později ve vás vyroste hluboká jistota, že když přejete lidem tolik dobrého, zasloužíte si to také. Prověřte, jak se cítíte při větě: zasloužím si být šťastná. Měla byste cítit 100% jistotu, že to tak je. Při sebemenší pochybnosti je tam blokáda, která vám bude bránit vše uskutečnit. Je možné, že právě toto potřebujete zpracovat. Jak to měla nebo má vaše maminka či babička? Uměly jít za svým štěstím, nebo se obětovaly? Byly šťastné v partnerském vztahu?

Potřebujete se rozhodnout, že být šťastná je dobré nejen pro vás. Okolo šťastných lidí je úplně jiná vibrace, nakažlivě optimistická. Budete šířit štěstí nejen ve vaší rodině, ale všude, kde budete. Nespokojená a vyčerpaná ohrožujete sama sebe. Když jdete proti svému srdci, vždycky se to projeví na psychice a často i na fyzickém zdraví. Srdce neošidíte, aniž by se to nějak neprojevilo.

Na toto téma už jsem psala mnohokrát. Když se rozhodnete pro změnu, čeká vás možná několik měsíců či let, kdy budete pochybovat, jestli jste udělala dobře a budete zvažovat, zda vše nevrátit do původního stavu. Je to proto, že v nové poloze ještě nebudete jistá a stabilní. Když vydržíte, přijde okamžik zlomu, kdy budete vědět že nejhorší je za vámi. Nová situace bude stabilní, všichni zvyklí, manžel bude spokojený s jinou ženou. Budete mít vytvořeny nové rituály, v ideálním případě budete blízkými přáteli s bývalým manželem. A vy budete vědět, že to všechno stálo za to. Že místo nepokojených a neupřímných dvou lidí je jich tady několik, kteří jsou šťastní v nové situaci.  Posíleni procesem, kterým prošli, bohatší o cenné zkušenosti.

Kláro, rozhodněte se sama, vy jste paní svého života. Za sebe vám přeji, abyste, ať už se rozhodnete jakkoli, byla šťastná. Rozhodněte se tak, abyste na sebe byla hrdá. Jak byste poradila své kamarádce, když by za vámi přišla se stejnou situací. A stůjte si za tím. Důvěřujte tomu, co vám říká vaše srdce.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“