Manžel chce odejít

Manžel chce odejít
Partnerská poradna on-line

Paní Jarošová,

nějak neumím pochopit proměnu manžela. Je nám oběma přes padesát, manželství s ním nebylo jednoduché (často mi říkají kamarádky, že by už dávno utekly), ale pro mě smysl mělo a strašně moc jsem se snažila udržovat rodinný krb – tradice, vařit rodině, teplé večeře, úklid, zavařovala jsem, šila jsem atd. atd. jasně, že nebylo všechno tip top – chodila jsem do práce, v domácnosti kromě dětí byla i zvířata. manžel se vždycky trochu toho stranil – když byl v pohodě – pomohl, když ne – bylo hůř (nejsem údržbář, případně rozdal práci ostatním, a to i mužskou). Vzala jsem to tak, že podniká a máme zase jiné možnosti.
Jenže před jeho padesátkou začal manžel být mnohem mnohem víc nespokojený (ač neměl důvod – děti šikovné, studující, servis doma stále trval), on vydělal hodně peněz díky známým a bohužel asi měl pocit, že se ocitl v jiném světě. Začalo mu vadit všechno – že chodím do práce, že zavařuji, že vařím, jak vedu domácnost, vyžadoval čas pro něj tady a teď, z oběda jedl najednou třeba jen maso, díváme se na blbé filmy… Bohužel jsme mluvili o majetku a případném dělení – v hlavě si manžel nastavil, že mně nechá nedodělaný dům a on si vezme vše ostatní – obě vydělávající firmy, peníze. Milenka se taky objevila. Co se vlastně stalo? Co mohu vůbec dělat? Je toto možné? Proč?

Karolina

Petra Jarošová odpovídá:

Karolíno, chápu vaši bolest. Tolik let jste se snažila a dělala maximum… a teď tohle. Manželovo chování je bezohledné a je důležité, abyste využila všech právních možností v nadcházejícím rozvodovém řízení.

Vy se ale ptáte, proč se to všechno stalo. Víte, vy jste mi perfektně popsala své aktivity matky, kuchařky, uklízečky… Ale nebylo tam nic o milence. Myslím si, že tam je ta chyba. Vy jste se soustředila na to, v čem jste si jistá a co je zdrojem jistoty i pro vás; a dělala jste to nejlépe, jak jste dokázala. Věřím, že jste dětem i manželovi vytvořila to nejlepší možné zázemí, skutečný bezpečný přístav, kam se rádi vraceli, kde to vonělo dobrým jídlem a ochotou naslouchat.

Současně ale partnerství obsahuje i hlubokou výměnu. Forem komunikace je spousta, od toho, že si povídáme a vyměňujeme názory, že v průběhu soužití narážíme na různé překážky a zranění v mysli, které se manifestují jako hádky a nesoulad, a pracujeme s nimi. Nejhlubší výměna mezi mužem a ženou je na úrovni energie, během sexuálního setkání, kdy, je-li to skutečné partnerství, se učíme jeden od druhého a předáváme si různé kvality tím nejintenzivnějším způsobem. Obávám se, že toto ve vašem vztahu chybělo, nebo to minimálně necítil váš manžel. Nemluvím o sexu jako pouhém zdroji fyzického uspokojení, i když i to je skvělé. Ale jeho potenciál je daleko hlubší a aby byl čerpán, je třeba si jej uvědomovat a prožívat.

Já vím, že jste se snažila. Ale jeho citový nezájem o vás ukazuje právě to, že sama o sebe, o tu ženu hluboko uvnitř, nemáte zájem, možná jí nerozumíte, možná se bojíte, stydíte… Myslím, že to je cesta, kterou byste se nyní měla vydat. Pro děti už jste udělala vše, nyní je čas na skutečné sebepoznání, na cestu do hloubi vaší vlastní mysli a odhalení jejího bohatství.

Vaření a péče o domácnost je velká radost, nebo aspoň může být. Ale žena je daleko víc než jen matkou a uklízečkou. Je inspirací a duchovní partnerkou muže, který by bez ní sklouznul k tupým pravidlům a hierarchiím, bez hlubšího pochopení a prožitku. Vy si v tomto nejste jistá a proto jste si to chtěla odpracovat, nejspíš nevědomky, tím, co ženy obvykle dělají, a doufala jste, že za to dostanete lásku. Dělá to spousta žen; rezignují samy na sebe, na svůj rozvoj a sebepoznání a doufají, že to ukočírují svou vnější pracovitostí na úrovni, kterou každý vidí, a nutně musí říct, že jste správnou ženou.

Ještě jednu chci zopakovat, že chování vašeho muže je neomluvitelné. Ale nemá cenu si nechávat křivdu; v padesáti jste pořád ještě dost mladá na to, abyste si začala užívat život a vrhla se do práce na sobě. Své rodině určitě nic nedlužíte, takže můžete být klidně trochu sobecká a konečně si dopřát. Ve skutečnosti se stanete ještě víc laskavou, silnou a otevřenou, a hlavně, muži vás uvidí jako vzrušující ženu. Nemyslím pouhé tělesno, přece jen není nutné si hrát na dvacítku a vypadat směšně. Vy můžete v sobě odhalit ženské bohatství, které s věkem nestárne, ale zraje, díky němuž budou muži fascinováni, protože budou cítit, že máte něco, co oni hledají. Přesně to, co muž touží dostat od ženy a málokterá to má.

Vy jste mnoho let dělala něco, co vám jako partnerce radost nepřineslo. Je na čase to zkusit jinak. Z celého srdce vám přeji, abyste to udělala. S dobrým pocitem, že roli matky jste naplnila vrchovatě. Teď se můžete učit roli ženy. Ženy – inspirující průvodkyně do hlubin mysli. Věřte, že samotou trpět nebudete.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“