Manžel dělá dluhy

Manžel dělá dluhy
Partnerská poradna on-line

Dobrý den Petro!
Takových dotazu asi jako je ten můj jistě dostáváte mnoho nic méně : Je mi 42, vdaná jsem 23 let, naše manželství ustálo spoustu kopanců, ale už jsem unavená! Máme dvě děti a manžel je dobrý otec a hodný člověk. Před 13 lety začal podnikat a nadělal si spoustu dluhů, které splácí do dneška a ještě bude. Po nějaké době jsem ho přemluvila, aby toho nechal, že už není kam sáhnout, bála jsem se, přijde exekutor, povedlo se. Dokonce to vypadalo, že vše bude ok, pak jsem zjistila, že si vzal další půjčku, hrozně jsme se pohádali, dušoval se, že už to neudělá. Zdědil peníze, které nemá, nemá tušení, za co je utratil? A teď nedávno si vzal další pujčku i přes to, že jsem mu řekla, že když si vezme další, tak se s ním rozvedu. Sex a peníze jsou u nás věčné tabu. Nechce se o tom bavit a jediné co, jsem z něj dostala, bylo, že musel, že neměl na zaplacení pohledávek, rozvádět se nechce, protože mě má rád, ale já mám poslední dobou pocit, že už se na něj nemohu ani podívat. Jsem docela na dně, i když se snažím to nedat najevo. Ani nevím, co dál od života čekat

Dáša

Petra Jarošová odpovídá:

Dášo, opravdu chápu, že je to těžké, mít za manžela někoho finančně negramotného. Bohužel mi ve vašem dopise něco významného chybí. Celý je o penězích, s malou zmínkou o tom, že sex je tabu. Ovšem bez vysvětlení, co tím myslíte. Znamená to, že se s vámi manžel nemiluje? Nebo méně, než byste si přála? Budu předpokládat že jste to takto myslela.

Je pravděpodobné, že příčinou jeho sexuální abstinence je nervozita způsobená neuváženými investicemi a zacházením z penězi. Nejspíš si celou dobu představuje, jak celou rodinu zajistí a bude hrdinou, ale z nějakého důvodu mu to nejde. Pro něj by bylo velmi dobré absolvovat nějakou terapii či výcvik zaměřený na finanční gramotnost, zacházení s penězi a ideálně i na odstranění bloků s nimi spojených. Jinak je jen malá šance, že se mu podaří současnou sérii neúspěchů zlomit. Nebo to nechat být a nechat se zaměstnat. Samozřejmě je to jeho věc a s největší pravděpodobností to neudělá. Jediná šance by byla, že mu pohrozíte odchodem a budete to myslet vážně. Vzhledem k tomu, že jste exekucí permanentně ohrožená i vy, byl by to z vaší strany zcela pochopitelný, sebezáchovný krok. Já vám věřím, že je hodný. Současně vás ale vystavuje trvalému stresu, a když se tomu opravdu nepostavíte, nebude mít žádný důvod cokoli měnit. Plané výhrůžky a ultimáta nepomohou, když je nebudete myslet vážně, protože to pozná a nestane se nic; maximálně na vás udělá smutné oči.

Muž, se kterým jste, zrcadlí i vaši vnitřní chudobu a je třeba, abyste se upřímně podívala do své mysli a našla oblasti, kde si nevěříte, nebo kde máte pochybnost o tom, že si zasloužíte to nejlepší. Důvěra ve vaše vlastní vnitřní bohatství, kterou potřebujete rozvinout, způsobí dva možné scénáře. Buď to vašeho manžela nekopne k aktivitě, aby začal konečně pracovat na sobě, aby zjistil, co mu brání v kýženém bohatství. Nebo si uvědomíte bez jakýchkoli pochyb, že si zasloužíte kromě hodného muže také silného. Tím váš partner zatím není. A nebude pro vás těžké odejít, nebo se rovnou někdo nový objeví.

Upřímně chápu, že je to těžké, zejména, když se chová jako otec hezky. Jenže po dobrém to na něj nefunguje, takže by bylo na čase, pro jeho vlastní dobro, přitvrdit. Jinak hrozí jemu i vám, že skončíte na ulici. Ještě máte čas něco udělat. Přeji vám hodně síly!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“