Manžel je alfa samec

Manžel je alfa samec
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem vdaná již 10 let za alfa samce. Tak se můj manžel sám tituluje a podle toho se chová. Já jsem byla vždy vedená k samostatnosti a k důvěře v sebe samu. Právě proto se nám to s manželem občas vyhrotí. Říkáme si, že se milujeme a opravdu většina společných chvil je hezkých. Manžel je nejspokojenější, když jsem doma na mateřské, protože nás uživí a po mě chce, abych zastala vše ostatní – 3děti, domácnost, dům, zahradu… Kromě své práce a sportu nemá žádné další povinnosti. Sám si však rozhoduje o svém čase a následně i o mém – kdy, kam a s kým půjde/me, a kdy domů. Většinou se dobře baví a nechá mě a často i děti čekat nebo dokonce mě nechá odejít samotnou. Přece nejsem jeho rodič, abych mu říkala, kdy má odejít. Svěřuje se mi, že ho často uhánějí třeba přes SMS ženy a že neví co s tím, protože jsou to třeba jeho klientky. Čímž ve mě probouzí pochybnosti a žárlivost a bohužel i hysterii. Vyčítá mi, že mu nerozumím a chce po mě, abych změnila občas to a občas tohle. Teď mi zakazuje nosit boty na podpadku, protože se mu to nelíbí a je to velmi nezdravé, i když by to mělo být jen občas. Trápí mě, že mě chce ovládat a řídit. Nechci si přestat vážit sama sebe. Ale nechci náš vztah zahodit kvůli sobě i dětem. Máme ho moc rádi. Je skvělý táta i milenec a máme hodně společného.

Marcela

Petra Jarošová odpovídá:

Marcelo, váš manžel je typický muž minulého století a nemyslím to ve zlém. Určitě by s vámi mnoho žen měnilo ve věku nagelovaných chlapečků či hipsterů, kterým se nechce přijmout odpovědnost za nic kromě sebe sama a svých depresí.

I vy vykazujete všechny znaky ženy minulého století. Chyba je, že vám se tam nelíbí, vy byste chtěla být už také trochu nezávislá, jenže na to zatím nemáte. Píšete, že vás vedli k důvěře v sebe samu, k samostatnosti, ale zatím to tak moc nevypadá. Protože váš manžel vám ukrajuje z vaší svobody víc a víc. Dokonce i tam, kde by to mělo být jinak. Například by vás muž neměl nechat jít samotnou v noci domů, pokud ovšem nezajistí taxi, aby byla jistota, že se tam dostanete bezpečně. O vašem společném čase byste měli rozhodovat společně. To, že on vydělává a živí vás, vůbec neznamená, že vaše práce má menší hodnotu než jeho. I tak byste měli mít oba stejné slovo. Jenže dokud to vy na hlubokých úrovních tak nezažíváte, není žádná šance, že by on ve vás viděl něco, co vy sama vidět nedokážete. Jistě, že společný život je o kompromisech, v něčem ustoupíte vy a v něčem on. Jenže tady ustupujete stále vy. Nemůžete do práce, nemůžete nosit podpadky, nerozhodujete o svém volném čase. Vzhledem k tomu, že už jste spolu několik let a situace se zhoršuje, znamená to jediné: vaše sebevědomí je nevalné a nedokázala jste ho přesvědčit, že mu stojí za to se občas přizpůsobit kvůli vám. Jen proto, že by vám to udělalo radost. Ani ho to nenapadne. Nestojíte mu za to. Já to píšu hodně důrazně, ale jen proto, abyste si uvědomila, že po těch letech už trpíte provozní slepotou a ztratila jste měřítko pro to, co je v pořádku a co už začíná překračovat hranice. Vy si krůček za krůčkem necháte brát svobodu, ale váš manžel za to nemůže. Můžete si za to sama, protože mu to dovolíte.

Víte, není nic špatného na tom být ženou v domácnosti na plný úvazek, pokud je to vaší přirozeností. Poznáte to podle toho, že se tím cítíte naplněná, že se prožíváte jako bohyně hojnosti, která všem členům rodiny dává, co potřebují. Jste na sebe hrdá a oni jsou hrdí na vás a patřičně vám to oplácejí na všech úrovních. Jenže vy to takto nezažíváte, stala jste se závislou na svém muži a netroufnete si na nic kromě toho, co vám nařídí a s čím předem souhlasí. Víte, když si žena vybere silného muže, čelí do konce života permanentním výzvám, které prověřují její vlastní sílu a sebevědomí. Vy jedete na setrvačnost, ale zpomalujete. Dříve nebo později hrozí, že se objeví žena, která si věří a pro vašeho muže bude zajímavější, než vy, puťka, která sedí doma a poslouchá. I když to zatím vypadá, že právě to mu vyhovuje, může přijít okamžik, kdy už natolik nebudete sama sebou, ale karikaturou svého skutečného potenciálu, že ho přestanete bavit.

Tento muž je ideálním partnerem pro vás právě proto, že vás nutí rozvíjet vlastní sebevědomí a důvěru ve vlastní intuici, že na vás tlačí, protože vy se máte naučit rozlišit, co není důležité a v čem klidně můžete ustoupit a o co důležité je a v čem ustoupit nesmíte nikdy. Zatím se bojíte, že když půjdete za naplněním vlastních cílů, že ho ztratíte. Jsem si skoro jistá, že ho ztratíte spíš v případě, že přestanete být sama sebou; a zatím bohužel kráčíte právě tímto směrem.

Pokud se rozhodnete na sobě pracovat, což je jediná možnost, jak docílit vaší skutečné spokojenosti, připravte se na to, že to nebude snadné. Protože on už si zvykl na to, že mu ve všem ustupujete a bude bránit dobytá zemí. Výzvou pro vás bude krůček za krůčkem vytvářet prostor i pro sebe, uvědomit si, co opravdu chcete a postupně za tím jít. Pokud vás váš manžel miluje, bude cítit vaši proměnu v silnou ženu a bude vás respektovat, i když bude bojovat o každou píď. Když se budete snažit jen o vnější změny, aniž byste se rozvíjela uvnitř, nebude to fungovat, on na vás nastoupí hrubší mentální silou, aby vás zkrotil, vy se necháte a pocit frustrace bude zpečetěn.

Marcelo, vedle silného muže to není snadné, ale je to velká zábava. Můžete vedle něj vyrůst a nalézt samu sebe, nebo samu sebe ztratit. Skutečné partnerství je o rozvoji obou a přesně toto se máte díky životu s vaším manželem naučit. Upřímně vám přeji sílu na tuto cestu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“