Manžel je chladný

Manžel je chladný
Partnerská poradna on-line
Dobrý den, mám problém s manželem a komunikací. Největším 
problémem je to, že on odmítá cokoliv měnit, je dle jeho 
slov spokojený, čeká až se "začnu opět chovat normálně". 
Toužím po dítěti, možná i proto v takovém vztahu nemohu 
dále setrvávat. Manžel sice s dítětem souhlasil, ale u toho 
to skončilo (nechci otěhotnět za každou cenu, chtěla jsem 
úplnou a šťastnou rodinu). Naše manželství je nyní spíše 
spolubydlení, dává si pozor, abych z něj neprofitovala 
(chtěla jsem alespoň část peněz - mých i jeho - dát jako 
společné), protože na mateřské bych i přes úspory asi vše 
sama nezvládala. Je velmi vázán na svoji rodinu (rodiče, 
mladší sourozenci). Manželovi je přes 40, je chladný, 
odmítá jakékoliv něžnosti (objetí, pohlazení). V sexu mi 
to většinou nevadilo, dokázala jsem si s ním užívat i tak, 
ale nyní je vše na bodu mrazu. Velmi ho miluji, ale s ohledem 
na věk už potřebuji vše dořešit. Mám problém s ním hovořit, 
většinou mi začnou téct slzy, což on nesnáší. Vysvětlila jsem 
mu své postoje, on mi ale kromě doporučení návštěvy psychiatra 
nedá žádné stanovisko. Jsme manželé 9 let, je možné, že opravdu 
nic necítí? Už 3 měsíce máme oddělené ložnice, stěhovat se 
případně budu já, odmítá mi nabídnout i jakékoliv vyrovnání. 
Občas udělá něco milého, ale hovořit o ničem nechce. Jsem zoufalá.

Lada

Petra Jarošová odpovídá:

Lado, trochu přemýšlím, když čtu váš dopis, proč vlastně svého manžela milujete. Chladný muž bez citových projevů, odmítající převzít odpovědnost za vztah s vámi i budoucími dětmi. Pohrdavý k vám a vašim citovým potřebám. Chová se neodpustitelně hrubě a vy ho ještě milujete. Pojďme se na to podívat z druhé strany. Naprosto rozumím vaší potřebě mít rodinu a děti, a vztah, jaký zatím máte, je velkou překážkou, abyste je mohla mít. Obávám se, že vlivem vzorců ve vaší mysli jste si přitáhla do života muže, se kterým prožít citové splynutí je téměř nemožné. Na to ukazují dva znaky, které nevědomky popisujete:

  1. Píšete, že kdykoli se ním chcete situaci řešit, rozpláčete se. Podívejte se do mysli a zjistěte, jaká emoce je za vaším pláčem; zda je to smutek, lítost, sebelítost, bezmoc, pocit křivdy či vztek. Něco takového tam bude. Teď vám popíšu trochu jiný pohled na tuto situaci: ty emoce jsou znak vaší slabosti; nemůžete mít, co chcete, nedokážete to, proto pláčete. Takovou situaci jste už zažila v životě mnohokrát: něco jste si velmi přála a nedostala to, nestála jste druhým za to, aby se vám věnovali čas, aby vás ocenili a měli rádi. Váš manžel není příčinou této emoce, on je jen spouštěčem vzpomínek, které jsou všechny spojené s podobnou situací, kdy jste druhým nestála za to, aby pro vás něco udělali. Protože vás to již minulosti mnohokrát zranilo a nejspíš i vaše maminka a další ženy vašeho rodu zažívaly něco podobného, podvědomě již čekáte, že to zase nedopadne; a ono se to přesně tak stane v situacích, na kterých vám nejvíc záleží. Současně touto vnitřní energií máte „talent“ přitahovat takové situace a lidi, kteří vám zase ublíží.
  2. Píšete, že ho milujete. Evidentně není proč, ale vy to tak cítíte. To, co zažíváte, ale není láska. Tento muž vám ukazuje velmi jasně váš problém, svým chováním stále nevědomky poukazuje na vaše vnitřní zranění spojená s výše uvedenými typy vzpomínek. A protože jste to zatím nepochopila, že je jen pošťákem, který vám dnes a denně přináší zprávu o vašem podvědomí a bolesti v něm, protože jste se v této situaci zatím nic nenaučila, cítíte k němu připoutanost, kterou zažíváte jako lásku. Netrapte se, je to normální, v takové situaci rozlišit lásku a závislost je skoro nemožné. Jakmile porozumíte svým vnitřním obavám a najdete ona zranění, která přitahují výše uvedené situace, je velmi pravděpodobné, že už nebudete mít žádnou potřebu s vaším manželem zůstávat.

Když jen odejdete od manžela a nic nezměníte v mysli, je pravděpodobné, že dříve nebo později budete řešit něco podobného, a to je ztráta času. Podívejte se do mysli a najděte to téma, které je vám ukazováno skrze pohrdavé chování vašeho manžela. Bude něčím podobné tématu vaší maminky a dalších žen, které jsou pro vás důležité. Je spojené s mnoha bolestnými vzpomínkami, které vám, i když si toho nejste vědomá, nedovolují prožívat přítomný okamžik, ve kterém je vždy nová šance. Místo toho vás určitý spouštěč vždy uvrhne do minulosti a všech situací, které dopadly ve váš neprospěch. Podvědomí vás potom zahrne tolika obavami, že v podstatě nemáte šanci novou situaci ustát, i když vlastně vůbec nerozumíte, proč v té chvíli pláčete a cítíte se bezmocná. Nemusíte svého manžela opouštět, rozhodně ne hned. Ale vrhněte se do práce na sobě. Všechno jde zpravit a vyléčit. A vy, zbavená staré zátěže, uvidíte svět úplně jinýma očima. A pak se ukáže vaše pravá cesta i pravý partner. Poznávacím znakem bude, že on si vás bude vážit, bude se k vám chovat laskavě, bude vás chránit a vy budete šťastná. Na nic nečekejte, život je krátký na to, abyste se zbytečně trápila. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“