Manžel je hodně s kamarády

Manžel je hodně s kamarády
Partnerská poradna on-line

Dobrý den. Můj partner tráví hodně času s kamarády a kolikrát i dlouho do noci. Nebo přišel domů až ráno a opilý. Vždycky se omlouvá, že ho to mrzí atd. A stejně to udělá znovu. Strašně mě to štve a nevím, co s tím dělat, je to jako kolotoč stále dokola…

nina

Petra Jarošová odpovídá:

Nino, já si umím docela dobře představit, že vás to nebaví. I když se to ženám nelíbí, pro většinu mužů je odpočinkem a zábavou trávit čas po práci buď o samotě, nebo s jinými muži. To, po čem ženy touží, aby byl muž s nimi, je pro ně jen málokdy zdrojem touhy a potřeb, samozřejmě s výjimkou počátečního období lovení samičky.

Víte, historicky to bylo jinak a teprve v relativně krátké době, která nemá šanci vnést významné změny do naší DNA, se stalo, že páry žijí odděleně. Po většinu existence lidstva žili lidé daleko víc pohromadě, ať už jako rody, nebo rodiny. Bylo to pochopitelně z důvodu přežití, rod zajišťoval a chránil rodinu i tehdy, když její živitel zemřel, ať už ve válce, při lovu nebo na nějakou nemoc. A po většinu existence lidstva byli muži většinu života mimo svou rodinu; právě z důvodů zajišťování obživy nebo boje. Ženy z rodu nebo rodiny společně s dětmi byly zvyklé trávit daleko víc času pohromadě. Jednak si navzájem pomáhaly a jednak to pomáhalo tomu, že se necítily samy. Muži občas dorazili domů, pomilovali manželky a zase jeli pryč. Takto to probíhalo po většinu historie lidstva.

Dnes je to teprve pár desetiletí, co máme jednak mír a jednak takový blahobyt, že rodiny mohou žít každá zvlášť. Je to velký luxus, nemuset se nikomu přizpůsobovat a žít si po svém. Jenže ty prastaré návyky jsou v nás stále přítomné. Muž touží po dobrodružství s jinými muži a nemá moc potřeb trávit doma s rodinou víc času, než je nutné. Samozřejmě jsou i muži domestikovaní, kteří jsou ochotní brát si mateřské dovolené,  sedět doma a naslouchat své ženě, ale u nich nezadržitelně dochází k poklesu mužských hormonů a zjednodušeně se trochu stávají ženami, stejně tak ženy, když chodí do práce a vydělávají peníze, začínají postupně produkovat méně ženských hormonů.  Dlouhodobě tento systém vede k tomu, že spokojený není nikdo. Není divu, že jsou takové problémy s plodností. Žena je šťastná, že může muže ovládat a mít pod kontrolou, ale tím nenávratně ničí i jeho mužství.

Asi bych vám poradila, abyste byla ráda, že máte doma ještě skutečného chlapa, protože to začíná být nedostatkovým zbožím. Určitě bych se pokusila vytvořit nějaká pravidla; například kolik dní v týdnu má on na kamarády, kolik jich máte vy na své koníčky a přátele a kolik trávíte společně. Čím pravidelněji jste schopni takto fungovat, tím snáze si on na takový režim zvykne a bude ochoten jej dodržovat. Pokud se vrací až k ránu a bývá opilý, klidně mu můžete vyhradit gauč, na kterém se vyspí, aby vás nebudil a také aby si uvědomil, že nemáte nic proti jeho přátelům, ale že opíjet by se nemusel. Když by bylo vaším cílem omezit jeho kontakt s kamarády na minimum, možná budete spokojená vy, ale on nebude, a riskujete, že vám bude unikat stále víc, protože se bude snažit si své potřeby vybojovat.

Nejlepším způsobem pro ženu, jak se necítit sama, je vytvořit si společný program s kamarádkami, které mají třeba podobně staré děti. Ženy mohou společně uvařit, povykládají si a děti si zatím hrají – je to ideální pro všechny. Váš manžel vás má jistě rád, jen potřebuje ufouknout páru po stresech, které zažívá v práci. Muži to dělají různě, někteří si zalezou k televizi nebo počítači, jiní do dílny a jiní zase nutně potřebují vyprávět si hrdinské historky s přáteli. Jeho kamarádi nejsou vašimi rivaly, je to úplně jiná úroveň komunikace, než má s vámi. Vás má rád a s nimi se baví. Žena by si často přála zastoupit obě ty role, ale je to prakticky nemožné. Mužská témata jsou pro většinu žen nudná a naopak to platí podobně; jakmile dojde na emoce, muž většinou ztrácí schopnost ženě porozumět, takže vypíná a snaží se vše nějak přežít. Daleko lepší je, když si vy povídáte s těmi, které to zajímá a totéž umožníte svému manželovi. Vlastně jste šťastná žena, protože se zatím domů pokaždé vrátil.

Muži a ženy nejsou stejní a je to moc dobře. Vy máte doma opravdového muže se vším všudy, tedy i s tím, co vnímáte jako negativní. Ale miluje vás a dokonalý není nikdo. Věřím, že to zvládnete a držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“