Manžel je hodný

Manžel je hodný
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem skoro třicet let vdaná, manžel je hodný, ale po posledních událostech pěti let, kdy mi postupně umírali oba rodiče , se z mé strany vytratila láska k manželovi. Odpustila jsem mu jeho chování v té době, ale již ho nemiluji, není mi dobře v jeho přítomnosti. Již několik let se snažím o návrat citu z mé strany, ale bohužel mi to nejde. Mám to manželovi říct, nebo se mám sebezapírat, abych mu neublížila. A pokud říci, tak jak, aby ho to co nejméně bolelo. Děkuji za odpověď.

Linda

Petra Jarošová odpovídá:

Lindo, určitě období, kterým jste prošla, nebylo vůbec jednoduché. Odchod našich blízkých a okolnosti, které se s ním pojí, může mysl zatížit silným stresem, se kterým není často snadné se vyrovnat. Navíc je to trvalá a nenahraditelná ztráta.

Přiznám se, že si nejsem jistá, zda rozumím vaší otázce. Že už nemilujete manžela, se po třiceti letech může stát. Lidé se v průběhu života vyvíjejí a mění a možná jste se každý postupně vydali jiným směrem. Jen nevím, jestli vaše otázka, zda mu o tom říct, má za cíl váš odchod od něj, nebo jestli mu to chcete říct a zůstat. Za sebe bych vám chtěla říct, že pokud už jej nemilujete několik let a děti jsou již určitě dospělé, vůbec nerozumím, proč spolu ještě jste. Stále ještě jste dost mladá na to, abyste začala nový život, kde se nemusíte přetvařovat. I jemu můžete dát šanci ještě něco zažít.

Zkouším si představit, jak se mohl chovat, že to bylo důvodem pro ochladnutí vaší lásky. A jaká byla ta láska předtím, zda jste skutečně byli opravdovými partnery. Možná byl lhostejný k tomu, co jste zažívala vy a k utrpení vašich rodičů. Tady bych zkusila prověřit, zda to opravdu byla lhostejnost. Muži si v takových situacích málokdy vědí rady; vše, co se týká emocí, je pro ně obvykle těžko pochopitelné. Jsou ochotni zařídit spoustu věcí, ale mají-li se dívat na utrpení, obvykle utečou, protože nevědí, jak se chovat. Jenže to není lhostejnost, spíš silná nejistota. Navíc na takové situace nejsme trénovaní a když přijdou, každý dělá to nejlepší, aby se s nimi nějak vyrovnal. Jestli jste měla pocit, že vám nebyl dostatečnou oporou, možná to jen lépe nedokázal.

Dalším důvodem by mohlo být dědictví. Je dost smutné, jaké věci se o lidech ukážou, když se začne jednat o majetek a jak jsou schopni se chovat ke svým blízkým, když se objeví možnost něco urvat. Upřímně doufám, že toto nebyla ta možnost, ale i tak bych k tomu chtěla něco napsat. Už jsem se mnohokrát zmínila o tom, že máme v našem mentálním systému nejen vzpomínky vlastní, které se týkají situací, které jsme prožili v tomto životě. Ale že hluboko v podvědomí jsou uloženy dojmy, které se nahromadily v rodu, ze kterého pocházíme. A co se týče tohoto tématu, většina lidstva dlouhodobě zažívala hlavně chudobu, hlad a potřebu se zajistit pro případy nouze, kterých bylo nespočetně. Jakmile se objeví situace, že můžeme získat nějaký majetek, v podvědomí se rázem probudí vzpomínky, které souvisí se situacemi, kdy jsme měli hlad a trpěli nouzí. Nemusíme si je pamatovat, ale projeví se jako náhlá chamtivost a potřeba získat pro sebe co nejvíc a zajistit se. Protože může přijít zlá doba. Lidé si vůbec nejsou vědomi těchto uložených vzorců, ale jednají na základě jejich prožitku a potom se chovají jako zvířata, která bojují o kořist.

V obou uvedených případech, ať už by váš partner cítil silnou nejistotu při nutnosti čelit okolnostem umírání a smrti blízkých, nebo při nehezkém jednání o dědictví, nepomůže se na něj zlobit a odsoudit ho jako nízkého nebo slabého. Pomůže porozumět, že v jeho systému jsou stará zranění, která souvisejí s tímto tématem a která je nutné léčit. Jen tak dojde k trvalé změně. Samozřejmě, že on nemusí vůbec stát o něco takového a je to jeho právo. Ale pokud se chcete vysvobodit z tohoto vztahu, potřebujete prožít velkou změnu ve vlastní mysli. Píšete, že jste mu odpustila; ale když je vám nepříjemné s ním být, znamená to, že vaše antipatie k němu stále zrcadlí něco o vás samotné. O tom, co nemáte ráda na sobě, co na sobě nechcete vidět a co vám ukazuje on.

Nechuť, antipatie, odpor jsou vždycky, a není z toho výjimka, znakem, že jste se s něčím v sobě stále ještě nevyrovnala. Když to nenaleznete a neuděláte, bude se to stále zrcadlit vně. Zkuste si pojmenovat co nejpřesněji, co vám na manželovi vadí. A pokuste se najít tuto vlastnost v sobě, určitě tam je. S tou potřebujete pracovat. Až to uděláte, pravděpodobně se promění váš pohled na celou situaci. A vy uvidíte sama, co dělat a říkat. Povede vás intuice, která je zatím blokovaná tímto odporem.

Určitě nikomu nepomůže neupřímnost. Abyste ale získala svobodu, ať už mentální, nebo i fyzickou, potřebujete se zbavit vlastních projekcí, které vám zatím zamlžují schopnost vidět věci, jak jsou. Až se vám to podaří, bude vše, co řeknete a uděláte, ku prospěchu celé vaší rodiny. Vám to bude dávat smysl a nebudete muset nic v sobě potlačovat. Moc vám přeji, ať se to podaří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“