Manžel je lakotný

Manžel je lakotný
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, žila jsem 22 let v manželství, manžel má histrionské a manipulatorské rysy, je lakotný, hodně se to prohloubilo hlavně po jeho 45. narozeninách, kdy se k tomu přidala i jeho změna vyplývající s rychlého zbohatnutí díky kontaktům i složité dospívání nemocné dcery. Objevil jiný svět, naopak problematicky prožíval osamostatňování dětí, přidala se krize identity a bilancování. To celé trvá již 6 let, je ta jak na houpačce – chvilku se zdá, že to zvládneme, chvilku je hodně zle. Poté, co jsme se bavili před asi 4 roky o majetku, v hlavě si ho „rozdělil“, začal se zajišťovat, do domu, který by mu nepřipadl, ale v němž bydlíme, přestal investovat – čas, energii, peníze. Nakonec si našel mladší ženu. Mně se zcela zhroutil svět, trpělivost, s níž jsem čekala, že to zvládneme, jsem energeticky v mínusu, nefunguju, pořád hledám, kde jsem co mohla udělat lépe. Nechal nás bez peněz, odmítá se rozdělit, respektive si chce nechat 80%. Vyjádřili jsme s milenkou nesouhlas, urazil se, vyměnil zámky od rodinného bydlení (krom toho, kde s dětmi jsem), nekomunikuje, je arogantní. už nemůžu dál a nevím, co dělat. Majetek sice řeší právníci, ale mně je úzko z toho, kam naše manželství nakonec doputovalo. Snažila jsem se o něj moc. děkuji.

Ilona

Petra Jarošová odpovídá:

Ilono, váš dopis je podobný několika, na které jsem v nedávné době odpovídala. A na začátek i vám potvrzuji, že manžel se nechová hezky, že jeho chování k vám i rodině je bezohledné a že je v pořádku, když využijete všech právních cest k řešení.

Ale hned za tím následuje moje otázka: jak to, že po tolika letech jste na něj neměla žádný vliv, aby se díky soužití a lásce k vám stal lepším člověkem? A odpověď je nasnadě: jste příliš slabá, abyste ho dokázala ukočírovat. Jste málo přesvědčivá, aby mu vaše hodnoty připadaly lepší, než svět, ve kterém se pohybuje. Vůbec si nevěříte jako žena a partnerka a proto vás nemiluje. Měla byste vědět, že na vnitřních úrovních je to žena, která muře utváří a on se, čím déle spolu žijí, je-li jí otevřen, víc a víc podobá jejímu vnitřnímu světu. Ona mu dává moudrost a vnitřní spočinutí, díky nimž se i v něm postupně otevírá intuice, která je jinak zcela ženskou doménou. Za to ji on chrání fyzicky i materiálně.

Vy jste o svém manželovi nenapsala ani jedno hezké slovo. Po tolika letech. On je plodem vaší lásky. Odpověď potom zní: vaše láska byla pouhou závislostí. Nenaučila jste se mít ráda sama sebe a když vám to manžel zrcadlí, zlobíte se na něj. Taková jste byla už dříve, než jste se vzali. Nikdo vám nemůže doopravdy vzít něco, co skutečně máte v sobě zažité. Kdybyste měla vytvořen zdravý vztah k sobě samé, pravděpodobně byste o někoho, jako je váš manžel, ani okem nezavadila. On ale měl přesně ty kvality, aby mohla na povrch vystoupit vaše slabina: nedostatečná důvěra v sebe, malá vnitřní síla… Proto jste si vzala právě jeho. On není příčinou toho, co teď prožíváte. Jen zrcadlí všechny vaše potlačené obavy a nejistoty, veškerý hněv vůči mužům, který jste si ukryla do podvědomí, protože to příliš bolelo.

Chápu, že si zatím vůbec neumíte představit, že byste měla být svému manželovi vděčná za to, jak se chová. Ale je to jediná možnost, jak se zbavit staré zátěže a jít dál. Odpuštěním a vděčností se rázem stáváte jinou než ti, co vám ublížili. Nesnímáte z nich odpovědnost, pouze se zbavujete svých vlastních stínů a díky tomu už nemusíte být ve společnosti těch, pro které je normální si druhých nevážit a podle toho se chovat. Vy tam zatím jste, protože na hlubokých úrovních nemáte sama sebe ráda. Jinak byste měla úplně jiného manžela… Je spousta terapií, které vám mohou pomoci, můžete zkusit rodinné konstelace, které vám dokážou dát spoustu odpovědí na to, proč právě vy prožíváte něco takového a pochopíte, že to není žádná náhoda. Když vaši mysl postupně opustí stará bolest, začnete prožívat samu sebe novým, radostnějším způsobem, váš život se úplně promění. Je to důležité pro vás a daleko důležitější pro vaše děti, aby nebyly nuceny kopírovat vaše vlastní vzorce.

Možná máte pocit, že na něco takového nemáte čas. Je to jen o prioritách. Udělat si čas sama na sebe a na to, co je důležité, je jedním ze znaků, že se máte ráda. Zvažte to, možná najdete nějaké řešení, jak se po těch letech začít trochu starat sama o sebe a nemyslím tím kosmetiku. Vrátí se vám to, protože po času zjistíte, že můžete být šťastná. A uleví se vašim dětem. Stojí to za to, i když je to hodně práce. Upřímně vám přeji sílu, ať tuto těžkou situaci zvládnete co nejlépe.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“