Manžel je nekritický a rád pochlebuje

Manžel je nekritický a rád pochlebuje
Partnerská poradna on-line
Dobrý den, manžel má jednu nepříjemnou vlastnost - v někom se 
zhlédne a nekriticky ho obdivuje či mu pochlebuje. Roky jsem si 
toho nevšímala - buď jsem to nevnímala jako vztah ohrožující, 
anebo jsem manželovi dopřávala volnost s kamarády a občasné 
vrtochy (manžel kamarády potřeboval a občasné podnikatelské 
nezdary nás neohrožovaly, po MD jsem začala chodit do dobře 
placené práce a získala tak jistotu "přežití"). Bohužel se celá 
situace začala měnit ve chvíli, kdy manžel po letitém kamarádství 
začal "podnikat" s jedním vlivným známým - skrze firmu manžela 
procházejí různé lukrativní zakázky. Ty jsou dílem toho vlivného, 
který by díky svému postavení jinak na tyto peníze nedosáhl, 
proto i manželovi nechává velmi dobře a lehko "vydělat". Dlouho 
jsem nevěděla, o jak velký finanční rozsah jde, manžel příjmy 
tajil. Tato obchodní spolupráce znamenala pro manžela i vstup do 
"VIP" světa, kam by se jinak nedostal a co možná skončí, pokud 
skončí i jejich spolupráce. Manžel ho začal nekriticky napodobovat
 - názory, věcmi (stejný telefon, auto), záviděl jeho oblečení, 
na hory jsme museli jezdit stejnou trasou, i když pro nás byla 
nevýhodná, nutil nás dělat totéž, obdivoval jejich domácnost.... 
Teď si manžel pořídil po jeho vzoru i milenku (známý totiž má 
paralelně ženu i milenku). Mám vůbec nějakou šanci to zastavit? 
Moc a peníze jsou pro manžela životně důležité, možná i víc než 
rodina. Několikrát jsem mu říkala, že vidí jen jednu stranu mince
 - vidí "lesk" žen doma a milenek, nevidí finance, stres a hlavně 
snahu mužů to ukočírovat. Lakotnost manžela totiž vedla k tomu, 
že rodině dával jen nutné minimum (na rozdíl od jeho vlivného 
známého).

Adéla

Petra Jarošová odpovídá:

Adélo, jste již několikátou ženou v nedávné době, která píše v podobném duchu. Potkáte mladého jelimánka, podporujete jej a chráníte, aby se mohl vypracovat a on vás potom odkopne. Vždy je tam ten společný faktor, že žena vezme na sebe i velkou část finančního břemene, v podstatě mužskou práci, aby se muž mohl stát skutečným mužem. A on se jím nestane, místo toho se chová jako malý kluk, když uvidí hračku a chce ji mít za každou cenu.

Zatím to nevypadá, že by to, co se děje, šlo zvrátit. Napíšu vám, co se děje ve vašem muži, protože je vždycky dobré, když člověk rozumí tomu, co je nucen zažívat díky svému partnerovi. Váš muž se z nějakého důvodu necítil dost oceňován svým otcem. Buď tam jeho otec v rozhodujících okamžicích jeho mentálního a emočního růstu nebyl, nebo ano, ale jeho syn ho nezajímal, nebo to váš manžel aspoň takto zažíval – že pro svého otce není dost dobrý. Malý chlapeček i dospívající mladý muž se nutně potřebuje identifikovat s mužskými kvalitami, ideálně svého otce. A nutně potřebuje, aby se v něm jeho otec viděl, aby ho chválil, aby ho bral s sebou do garáže, aby s ním vyráběl oštěpy a házel s nimi na terč, aby ho vzal do mužského světa a naučil jej cítit se v něm dobře. Díky tomu se v chlapečkovi rozvine silná identifikace se vším mužským a současně je postupně nasycena potřeba identifikovat se s tím starším, větším, silnější mužem vedle něj, který jej chrání po tak dlouhou dobu, dokud se chlapeček sám necítí dost silný. V určitém okamžiku – a nejlepší jsou nějaké rituály – dříve zabití medvěda, za totality třeba vojna, je chlapec mužem. Je sám za sebe, on rozhoduje o svých plánech, o svých hodnotách a díky předchozí ochraně silnějšího muže i absolvovanému rituálu už o sobě nepochybuje. Už nemá žádnou potřebu silnějšího muže vedle sebe, protože se sám cítí silný. Když ale toto neproběhne, emoční potřeba identifikace a ochrany není nasycena, muž sice dospěje věkem, ale emočně zůstane malých chlapečkem. Potom, pokud se vědomě nerozhodne svá dětská traumata zpracovat, zůstane na určitých úrovních nedospělým až do smrti. A toto je stav mysli vašeho muže. Není si toho vědom, takže jeho identifikace se známým je náhradou za všechno, co se mělo odehrát daleko dřív s jeho otcem. A protože se najednou díky němu cítí jako skutečný chlap, má to pro něj daleko větší hodnotu, než co jiného. On má pocit, že vedle něj opravdu žije, že na něj čeká celý svět, že všem ukáže. A pro ten pocit je ochoten obětovat prakticky cokoli, přesně, jak to vy teď zažíváte.

Mohlo by se stát, že jeho potřeba cítit se silný díky svému postavení a penězům bude v nějakém okamžiku nasycena a on se poté zase obrátí ke skutečným hodnotám. Podle toho, co píšete, to ale nevypadá v následující době nijak nadějně. Z toho důvodu bych vám doporučovala se od něj alespoň mentálně začít oddělovat, abyste zbytečně netrpěla. Jakmile povolí pouta mezi vámi, uvidíte vše v trochu jasnějších barvách a je velká šance, že se objeví i jiný muž, který bude zralejší, než ten současný. Aby se to mohlo stát, je důležité, abyste vašeho manžela nesoudila. V okamžiku, když skutečně prožijete jeho nutkavou potřebu společenského ocenění, která mu vlastně supluje ocenění, které mělo přijít z jeho rodiny, pocítíte soucit nad jeho ztraceným a zbytečným životem. A soucit rozpouští všechny negativní svazky a vám uvolní mysl pro další vztah. Vůbec není nutné, abyste se s ním teď rozcházela, ono to postupně nastane samo, jakmile se naučíte bez pocitů křivdy či hněvu vidět ho jednoduše jako pacienta, který potřebuje spíš pochopení. Tím ho nijak nezbavíte odpovědnosti za činy, jichž se dopouští, ale vám se uleví a budete vnitřně svobodná. A to je skvělý pocit, který vás posune dál.

Známý vašeho manžela jeho změnu nezpůsobil, on jen spustil proces, který byl v mysli vašeho manžela již zralý právě vlivem jeho výchovy. Dříve nebo později by se to stalo tak jako tak. On se teď něco učí a nikdo neví, jak dlouho mu tato lekce bude trvat. Ale je škoda, abyste vy ztrácela čas čekáním, když se určitě může objevit někdo, kdo vás opravdu ocení.

Moc vám přeji, ať se vše vyřeší co nejrychleji!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“