Manžel je stále doma

Manžel je stále doma
Partnerská poradna on-line

Žiji s manželem již 31 let. Jsem v plném invalidním důchodu. Manžel pracuje doma, takže jsme stále spolu. Nebavíme se a já jen vařím a k smrti to nenávidím. Nejraději bych utekla, ale kam ?

Helena

Petra Jarošová odpovídá:

Heleno, napsala jste mi tak málo, že vám mohu odpovědět jen velmi obecně. Z vašeho příspěvku je znát pocit uzamčenosti v určité situaci, bezvýchodnost. Potvrzená vaší pracovní invaliditou.

Situací toho typu můžeme zažívat spoustu; jako například ženy, které jsou nespokojené ve vztahu, ale z finančních důvodů, když ještě mají malé děti, nemají možnost odejít a trápí se. Ta bezvýchodnost, zamrzlost, nemožnost se vymanit – to všechno ukazuje něco o mysli ženy, která ji zažívá. I ona zamrzla na určitém stádiu vývoje a nepohybuje se dál. Měla se naučit něco ze situace, kterou zažívá, a prožít ji novým způsobem, již bez pocitů křivdy, zranění a bezmoci. Když to neudělá, situace je stále přítomna jako připomínka toho, že nepochopila, že tu danou lekci nezvládla.

Chyba, kterou děláte, a která vás drží v situaci, kterou nemáte ráda, je, že svou nenávist projektujete ven: do manžela, který je doma, do nenáviděných domácích prací, do své nemoci. Ve skutečnosti cokoli odmítáte, nenávidíte vně, symbolizuje něco, co jste nedokázala přijmout v sobě. Jsou to určité kvality, které jste nedokázala v sobě integrovat, akceptovat; a ony se zobrazily vně jako omezující situace. To, co vám teď napíšu, pro vás bude těžké, ale na těchto stránkách jsem upřímná. Nechci vás zranit, jen vám trochu otevřít oči a pomoci vám: i vaše pracovní invalidita je znakem toho, že se mentálně a duchovně nehýbete z místa. Dokonce natolik, že to vše se zobrazilo v těle jako nemoc. Postižený orgán by mohl mnoho napovědět: ledviny znamenají nezvládnuté vztahy, srdce neschopnost milovat, slinivka nepochopení lásky ve smyslu dávání a braní, játra nezpracovaný hněv, končetiny neschopnost pohybu a rozvoje i na mentální úrovni… Máte čas; přečtěte si knihu Nemoc jako cesta, kde se o vnitřních příčinách nemocí píše nejspíš nejlépe z dostupných publikací; kniha existuje i jako pdf na internetu, když byste na ni neměla peníze.

Mluvíte o nenávisti. Nenávist projektovaná ven znamená, že něco nenávidíte sama na sobě. Tak moc, že jste kvůli tomu nemocná. Tak moc, že jste v situaci plné nesvobody. Moc bych vám přála, abyste alespoň našla sílu vykročit správným směrem, bez ohledu na to, kolik toho stihnete v tomto životě ujít. Nejhorší je rezignace.

Jak moc jste se cítila milovaná jako dcera? Kolik nenávisti a nespokojenosti bylo ve vaší původní rodině? Jak moc obviňovala vaše maminka otce z vlastní nespokojenosti? Tam někde najdete vodítka k vašemu vlastnímu neuspokojení ze života. Vy jste se zatím rozhodla pokračovat v šlépějích svých rodičů a opakovat vzorce, které zaručeně nevedou k lásce, jak jste sama ve svém životě už mohla prověřit. Nenávistí nezískáte svobodu, lásku, pomoc, ani ocenění. Všechny pozitivní kvality se objeví jen tehdy, když jsme jich sami plní, když je vyzařujeme do světa, který je potom zrcadlí a vrací jako příjemné situace a láskyplné vztahy.

Svou nemoc jste si způsobila sama. Je následkem vašeho nepřijetí sebe i druhých takových, jací jsou. Je na čase přestat se litovat a něco se naučit. Když porozumíte své nemoci, co znamená o vaší mysli, budete už na cestě ven. V invalidním důchodu máte spoustu času na sebe, uvařit není taková práce. Použijte čas, který díky sociálnímu systému máte, na vlastní rozvoj. Čtěte knihy a vzdělávejte se, postupně zjistíte, že existuje spousta zajímavých informací třeba na internetu, díky nimž se budete moci rozvíjet a učit, změnit své letité mentální postoje, které nejvíc ubližují vám samotné.

Je na čase, abyste začala být manželovi vděčná za to, že se o vás stará, protože bez něj byste nejspíš byla na hranici bídy. Uvařit mu dobré domácí jídlo, z toho můžete udělat krásný rituál. Když při jeho přípravě budete myslet na krásné věci a budete mu přát, aby mu dodalo hodně sil do práce, nebude to jen jídlo, bude to elixír plný lásky. Dnes už se ví, že svým stave mysli můžeme ovlivnit jevy okolo nás; vaše jídlo může být buď jedem, nebo lékem, podle toho, jaká bude vaše mysl během jeho přípravy. Potřebujete zpracovat svou nenávist a pocity křivdy, které ničí vás, vašeho manžela, a způsobují, že se nemůžete pohnout z místa a nevidíte žádné řešení. Jakmile dokážete být svému manželovi vděčná a budete se k němu chovat s úctou, vše se změní. Budete mít pocit, že najednou žijete v jiném světě a objeví se netušené možnosti.

Máte před sebou dlouhou a těžkou cestu, protože v nenávistných mentálních vzorcích už jste dlouho a jste na ně zvyklá; vlastně si ani neumíte představit jiný způsob prožívání vás samotné i světa okolo vás. Moc bych vám přála, abyste našla odhodlání začít konečně hledat samu sebe. Vnímejte svou situaci jako příležitost. Nemáte starosti o práci, proto se můžete věnovat sama sobě a práci na svém rozvoji. Jakmile začnete vnímat svůj život jako dárek, díky němuž můžete prožít smysluplný život, najednou se jako zázrakem objeví nové možnosti. Přeji vám štěstí a sílu k této cestě!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“