Manžel je stále s kamarády

Manžel je stále s kamarády
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, asi mám podobný problém, jako Nina. Můj manžel poslední dobou chodí čím dál častěji někam s kamarády. Nejdřív jsem si myslela, že je za tím nějaká žena, ale dost jsme o tom mluvili (i se hádali) a tvrdí, že ne a myslím, že mu to i mohu věřit. Teď když jsou děti na prázdninách jde s klukama třeba na kolo a pak jdou ještě posedět nebo jdou hned z práce na „pokec“ do hospůdky. Domů přijde taky až v noci. Jediné, co je dobré, že manžel řídí a tak nepije. Mě vadí hlavně to, že spolu nechodíme nikam. Za poslední půlrok jsme byli 2x. Hodně mu to vyčítám, ale on říká, že ho to přejde, ať to vydržím, že mu teď nějak „přeskočilo“, že má prostě potřebu pořád s kamarády někam chodit. Přijde mi to, jako nějaká krize středního věku, ale nevím, zda je to možné, když je mu teprve 37. Někdy mě to dost ničí možná i proto, že jsem celkem žárlivá. Můžete mi prosím poradit, jak se mám chovat? Vím, že když budu dělat scény a dusno, asi tomu nepomůžu, ale nechci zase dělat, jako že mi to vůbec nevadí, když mi to vadí a ještě ho v tom podporovat. Když na něj ale tlačím a chci vědět, kde zase byl a proč pořád někam musí chodit – každý den, že jsem doma sama, tak se kolikrát naštve a říká, ať ho nechám být. Doufám, že ho ta „krize“ nebo jak to mám nazvat, brzy přejde. Děkuji

Karin

Petra Jarošová odpovídá:

Karin, máte pravdu, že dělat dusno nepomůže. Když lidé bojují s něčím, co nechtějí, v podstatě ještě dodávají energii, aby se věci děly směrem, který je trápí. Týká se to všech oblastí, se kterými se lidmi potýkají. Bojujeme s nepřáteli, ať už je to cizí země, nemoc, nadváha nebo partnerovo nechtěné chování. Tento boj nejde vyhrát. Ale situaci jde změnit, když na ni půjdete jinak.

Odpor proti čemukoli vyvolá jen další odpor. Už ve fyzice, nevím ve které třídě, se učí, že každá akce vyvolá reakci stejně velkou, opačného směru. Tohle pravidlo zdaleka neplatí jen tam. Když totiž chcete, aby se věci začaly dít jinak, než se dějí, potřebujete jim nejdřív porozumět. Když chcete porozumět chování vašeho manžela, první předpoklad je, že vás opravdu začne zajímat, jak se cítí, co mu chybí a proč před vámi tak často utíká jinam. Zde je nevýhoda, že on sám sobě nemusí rozumět, ale už váš zájem o něj, místo výčitek a hádek, nutně způsobí, že bude mít vůli se s vámi nějak dohodnout, abyste byli spokojeni oba.

Důvod, proč utíká, jste napsala sama ve svém dopise. Je jím vaše žárlivost. Žárlivost je chybějící sebedůvěra, že jste pro svého partnera dost atraktivní, dost dobrá partnerka. Nevěříte si, protože se bojíte toho, že s jinými lidmi mu je lépe, než s vámi. Žárliví lidé mají tendence objekty své žárlivosti omezovat a kontrolovat. Žárlivé ženy rády dělají scény a vyvolávají hádky. Asi není těžké si představit, že v takové atmosféře není vašemu manželovi úplně nejlépe a raději před ní utíká tam, kde má klid. Vy si myslíte, že by byl klid, když by přestal chodit s kamarády do hospody, jenže to obracíte příčinu a následek. V okamžiku, když bude vnitřní klid ve vás, kdy s vámi bude cítit prostor a svobodu, nebude mít žádný důvod utíkat jinam. Jenže vy se uvnitř klidná necítíte. Se žárlivostí je vždy spojena energie, která, i když nemluvíte, je cítit, v její přítomnosti je dusno a těžko se dýchá. Tak se vedle vás cítí váš manžel. Má vás rád, nechce vás opustit, ale cítí se vedle vás jako v kleštích.

Aby se vše otočilo, potřebujete nejdřív začít pracovat na své sebedůvěře. Prověřte, v jaké oblasti si nevěříte. Jestli se necítíte dost atraktivní, dost vtipná, dost dobrá partnerka; v těch oblastech na sobě potřebujete zapracovat, abyste si byla jistá sama sebou. Žárlivost je tuhý nepřítel a tak vám ta práce nějaký čas zabere. Ale když vytrváte, velmi se vám uleví. A  uleví se také vašemu manželovi, který se vedle vás bude cítit daleko lépe, ne tak spoutaný. A v tom okamžiku zcela přirozeně bude rád ve vaší přítomnosti, nebudete ho muset nutit. A bude otevřen dobrovolně se s vámi dohodnout, jak trávit společný čas, kolik dní v týdnu budete spolu a kolik bude mít volno on nebo vy.

Já chápu, že udělat dusno je snazší, než na sobě pracovat. Ale v takovém případě se budete oba trápit, zatímco zapracujete-li na své žárlivosti, bude spokojená celá vaše rodina. Moc vám přeji, abyste našla odhodlání se do toho pustit. Uvidíte, že výsledek bude stát za to.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“