Manžel je vzteklý manipulant

Manžel je vzteklý manipulant
Partnerská poradna on-line

Jsem v manželství nespokojená. Přečetla jsem hodně na vašich stránkách a přemýšlela jsem o všem a zdá se mi, že opravdu mám manžela, který je podobný mému otci. Manžel je vzteklý a drží mě v šachu jak doma, tak v práci, a řekla bych, že celý život jedeme pod jeho taktovkou, i když to nepřipustí, že nás manipuluje. Cítím se, jak píšete, jako oběť ve svém životě, protože chci pro všechny to nejlepší a nezbývá na mě. Neříkám, že jsem perfektní, to fakt nejsem, říkám a dělám věci, co nejsou správné. Dusím se ve svém životě a nemám odvahu opustit to, co jsme dlouhý čas budovali, držím se i kvůli dětem. Taky vím, že změna je život, že bych spadla na čumák, protože mě neustále připomíná, že by mě oškubal rozvodem. Upřímě by mi to nevadilo, ale taky vím, že bych z něčeho začít musela. Uvědomuji si to čím dál víc, že jsem málo sebevědomá a bojím se zásadního kroku. Poznala jsem muže, který je opakem manžela, ale taky to nemůžu posoudit, nežila jsem s ním. Je mi s ním moc hezky, a s ním jak kdyby ze mne spadl stres a strach. Nevím, jak s manželem dát vše do pořádku, vážím si ho, ale láska v tom už není, ani nevím jak začít řešit odchod. Jak tedy poznat že vše je ztraceno?

Libuše

Petra Jarošová odpovídá:

Libuše, že je vše ztraceno, vám vaše srdce už dávno řeklo. Ale ještě jste se nenaučila lekci, kterou vám přineslo manželství s mužem, kterého popisujete jako poměrně hrubého, manipulujícího. A dokud to neuděláte, jen těžko se vám podaří uniknout z vězení. Nebo ano, ale váš další partner bude podobný tomu, kterého teď máte. Nebo sice odejdete, ale zůstanete sama a bude se vám finančně dařit tak špatně, že vlastně budete litovat svého kroku. Aby se tak nestalo, je důležité, abyste udělala dvě velké změny ve své mysli. Máte tam totiž uložené vzorce, které vám mění život způsobem, kterému se chcete vyhnout. Oba jsou tématy mnoha žen ve vašem rodu a když se nad nimi zamyslíte, jsem si jistá, že je naleznete aspoň tam, kde si tyto ženy pamatujete.

Prvním tématem je potlačená agresivita. To je něco, co děláte vy i ty ostatní ženy. Zvenku to vypadá jako laskavost, že si vlastně všechno necháte líbit, jste ta poslední, která dostane, co potřebuje, nebo na vás nakonec nikdy nezbyde. Je to strategie, pro kterou jste se rozhodla nejspíš už jako malá holčička. Viděla jste maminku, která byla laskavá a tatínka, který byl hrubý. Nelíbilo se vám, jek se k ní chová a tak jste se rozhodla, možná nevědomky, že nikdy nesmíte být jako on. Že chcete být hodná. Jenže rozhodnutí, která činíme nikoli z lásky, nadbytku a radosti, ale z odporu, nechuti, strachu, nás nevysvobozují. Naopak způsobí, že se staneme přesně takovými, jakými jsme se rozhodli nikdy nebýt. To jste udělala i vy. V okamžicích, kdy se ve vás objevil hněv či jiná negativní emoce, jste si ji zakázala, protože nesmíte být stejná, jako váš otec. Místo, abyste ji zpracovala, prožila, pochopila, a tím jí dovolila, aby se rozpustila přirozeně a beze zbytku, jste tuto emoci potlačila. Cokoli zatlačíme do podvědomí jako něco, co ve svém životě odmítáme, začne se projevovat v našem životě jako situace, lidé, nemoci, které nám toto potlačení připomínají. To je váš manžel. Abyste našla sílu odejít, potřebujete nejdřív uvolnit potlačenou agresivitu a hněv v sobě, potom již nebude třeba, aby se vám zrcadlily vně jako neuspokojivé manželství.

Další vzorec, který vám brání odejít, je trochu jemnější. Je to skryté přesvědčení, že bez muže to nezvládnete, nepřežijete, že se budete mít materiálně špatně. Je to velmi pochopitelné, spousta žen má takové vzpomínky ve svém systému, protože se to v minulosti nesčetněkrát opravdu dělo. Žena bez muže zahynula bídou. Tyto vzpomínky se ve vás otvírají a nedovolují vám vidět současnou situaci jako plnou možností. Místo toho, na základě starých podvědomých vzpomínek, ji vidíte jako plnou rizik. A co cítíte, to se stane. Takže je třeba vyléčit i tyto vzpomínky, aby vás neblokovaly. Abyste mohla žít svůj život v jeho potenciálu a nekopírovala místo toho nešťastné osudy žen vašeho rodu.

Libuše, můžete to dokázat, ale asi budete potřebovat pomoc. Nenechávejte si zbytečná omezení v mysli, která potom mění váš život ve zbytečnou tragédii. Já bych si na vašem místě vybrala romantický film. Jediné, co brání, abyste jej mohla prožívat, je vaše mysl a pochybnosti a stará zranění v ní. Nikdy není pozdě začít. Není třeba se hned rozcházet, prostě na sobě začněte pracovat a využijte možností, které vám současný vztah skýtá. Jakmile bude vaše mysl svobodná, poznáte to. A potom se vše změní, jak mávnutím kouzelného proutku. Ale bez vaší práce na sobě se to nestane. Tak už neztrácejte čas!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“