Manžel má dvě tváře

Manžel má dvě tváře
Partnerská poradna on-line

Před pěti lety jsem přišla na to, že manžel má dvě tváře, tou druhou byly milenky, sexuální obtěžování kolegyní, focení nahých žen a focení s nahými ženami v sexuálních pozicích. Odešel na rok bydlet jinam, pak jsme náš vztah slepili a zdálo se, že je vše dobré. Přes ta poznání jsem jej stále milovala. Nyní jsme spolu 25let, manželovi je přes 50, já jsem jeho vrstevnice. Bohužel jsem zjistila, že manžel opět a nebo možná stále chodí za jinými.
Nemohu se s ním na ničem domluvit, neustále říká, že neví, proč oslovuje ženy a vztah vede až k sexu, že neví, co dělám špatně, že neví, co mu doma vadí. Omlouvat se nebude, protože mu stejně neodpustím, odejít nechce, prý nemá kam, v novém vztahu nebo flirtu (to taky neví, co to vlastně je), byť mu bylo nabídnuto, že tam může bydlet, ho prý nic nečeká.
Bydlí s námi 20 dcera, které je tatínka líto.

Miroslava

Petra Jarošová odpovídá:

Miroslavo, zkouším si představit, jak jste žila dvacet let vedle muže, kterého jste neznala. Abych řekla pravdu, je to těžko představitelné. Kde byla celou tu dobu vaše intuice?

Ve prospěch vašeho vztahu by byla odpověď, že váš manžel vás miluje a považuje vás za svou skutečnou partnerku. Že ostatní ženy a kratochvíle neznamenaly pro něj nic, kromě zpestření sexuálních praktik a doplnění potřeb, které jste nebyla schopna naplnit. Evidentně potřebuje i jiné stimuly, než ty o vás. Vůbec to nemusí znamenat nic špatného o vašem společném sexuálním životě; on prostě může být závislý na sexu v podobách, které si užívá mimo váš vztah.

Ve prospěch vztahu mluví i to, že nechce odejít. V neprospěch toho, že by s jeho potřebami šlo něco udělat, zase to, že se vše i po jeho návratu k vám opakuje. Myslím, že zatím není schopen se změnit. Hlavně není vůbec připraven si přiznat, že možná jeho potřeby nejsou úplně typické. Nedokáže se vám otevřít, protože na něj kladete pocity viny, které by měl podle vás mít. On má současně nějaké potřeby, se kterými neumí nic udělat a nejspíš to není věc vůle.

Je tady ještě jiná možnost: že váš vztah je pouhou zástěrkou pro jeho potřeby, za které se stydí a nedokáže se k nim veřejně přiznat. Takže by mu váš vztah poskytoval určité krytí.

Vy sama si musíte říct, jestli cítíte jeho lásku, nebo ne. A pokud ano, jestli jste schopná jej milovat takového, jaký je. Se všemi odchylkami. Nejste povinná se obětovat, takže si klidně můžete říct, že i když vás opravdu miluje, že vám jeho skrývané potřeby natolik vadí, že s ním nechcete být. Ale měla byste vědět, že to není o jeho vztahu k vám, protože jinak už by dávno odešel. A on odejít nechce. Že ty ženy nejsou pro vás konkurence.

Jakmile ho přestanete vyslýchat a začnete se se zájmem, opravdovým zájmem o něj, ptát, co zažívá, máte šanci posunout váš vztah na novou úroveň. Možná se začněte ptát sama sebe. On vám zatím nedůvěřuje, protože ví, že ho soudíte. Nejde o to omlouvat, že vám lhal. Lež není správná. Ale pokud se bál přiznat, co opravdu prožívá, máte na jeho lži podíl. A to můžete napravit, pokud budete chtít.

Vše může také být natolik v rozporu s vaším vnitřním kodexem, že s ním už nebudete chtít být. Je to v pořádku. Ale dokud si nevyřešíte svůj vztah k němu, bude se dcera podvědomě stavět na jeho stranu a chránit ho, což může poškodit její vztah k vám. Jakoukoli negativní emoci vůči němu cítíte, říká tato něco o vás. Podívejte se do své mysli, na vlastní vnitřní čistotu, jestli jste si jistá, že můžete tak snadno soudit druhé. Čistota přitahuje čistotu. Někde bude chyba, když se vám toto děje. Když najdete odvahu být k sobě upřímná a podíváte se do hlubin vlastní mysli, najdete tam všechny odpovědi. Sklon soudit druhé mají vždy ti, co museli vlastní nevyřešené emoce ukrýt hluboko do podvědomí.

Úloha, která vás čeká, není vůbec snadná. Ale můžete z ní vyjít obohacená, moudřejší a soucitnější. Nebo si říct, že na ni ještě nejste připravena. Obojí je v pořádku. Přeji vám krásné svátky!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“