Manžel má krizi středního věku

Manžel má krizi středního věku
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, manžela zasáhla krize středního věku. Se vším začal být nespokojen, zejména doma, u mne, u dětí. Začal hledat záminky, co je špatně (vedení domácnosti, pořádek…). Začal se distancovat od rodinných činností (koukáte na blbé pořady, nebudu večeřet, dělám důležitější věci…). Koupil si nové auto a pak druhé (podobně jako kamarádi). Začal si kupovat stejné oblečení, jako náš osmnáctiletý syn, začal se stejně stříhat. Pak nevěděl, jestli s námi být nebo ne – chvíli bydlel s námi, chvíli na chalupě. Manžel měl výhrady, že si ho nevšímáme (že mu náklonnost vyjadřuji tím, že vařím, peru, žehlím, nakupuji, uklízím, tedy vytvářím rodinné zázemí – to odmítal, nechtěl vidět, vysvětlovala jsem, že mi to bere spoustu času i energie). Postupně se přestal na všem doma podílet, a to včetně mužských prací, a přestal mi dávat peníze. Nakonec si našel milenku a zcela se od nás distancoval. Nechce se o ničem domluvit, nechce nic řešit, milenku si nastěhoval k sobě do rodinného bydlení, takže vlastně nám zamezil používat část rodinného majetku, protože vyměnil zámky. Děti to špatně nesou, protože jim milenku vnucuje (mají ho chápat, respektovat, syna manžel vzal po měsíci známosti spolu s ní na dovolenou – děti jsou velké). Milenka se v novém začala roztahovat. Vydržet? Jak dlouho? Rozvod? Bolí.

Aneta

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Aneto, věřím, že to bolí. Je mi to líto, ale podle vašeho popisu to nevypadá, že by mohlo dojít ke zlepšení. Váš manžel se zamiloval do jiné a podle toho se chová. Není to nijak šlechetné a určitě by vám měl vyjádřit víc úcty, už jen pro to, že jste se o něj a děti tak dlouho starala.

Myslím, že je zbytečné se vysilovat pokusy získat jej zpět; daleko lepší bude, když se začnete po letech soustředit zase sama na sebe. Ohledně vnějších věcí: pokud je to tak, jak píšete, je na místě oslovit právníka a začít jednat dle našich platných zákonů, protože i když má manžel právo se zamilovat do koho chce, měl by se současně chovat i odpovědně vůči své původní rodině. Vzhledem k tomu, že děti už jsou zřejmě plnoleté, by s rozvodem neměl být velký problém, zejména, když už se od vás vlastně odstěhoval a žije s milenkou. V žádném případě nejde o to, že byste se měla mstít, na druhou stranu si zasloužíte spravedlivé vypořádání. Je to důležité daleko víc, než to vypadá; nejsou to totiž jen papíry, které vás spojují. Dosud platí manželská smlouva mezi vámi, i když to není vidět, je to pouto, které vám může bránit začít nový život.

Aby se to celé podařilo, je velmi důležité, abyste si v sobě vypořádala všechny pocity křivdy a ublíženosti, i když jsou velmi pochopitelné. Blokovaly by totiž začátek vašeho nového života a stále by vás citově držely u manžela, i když ten už s vámi být nechce.

Kromě toho bych se na vašem místě začala daleko víc věnovat sama sobě; od koníčků, sportu, kosmetiky… cokoli vás přivede na nové myšlenky, seznámí s novými lidmi a pomůže vám uvědomit si, že začíná nová fáze vašeho života, která může být nádherná; klidně nádhernější, než co jste zatím zažila. Mějte ale na paměti, že muži nestojí o zraněné, nešťastné ženy. Oni chtějí ženy plné optimizmu a života. Takové jsou pro ně sexy, a pro vás je zásadní úkol se právě takto cítit. Dejte si nějaký čas na vypořádání se s minulostí, právně i ve své mysli, abyste ji s vděčností za vše, co jste prožila, dobré i špatné, mohla uzavřít a víc se k ní nevracet. A díky tomu se otevřít novému životu, který na vás zcela jistě čeká.

Věřím, že se nemusíte vůbec cítit na vše, co vám tady popisuji; proto bych vám určitě doporučila vyhledat pomoc odborníka, který vám pomůže toto období překlenout. Čím rychleji se dostanete ze současného stavu mysli, tím dříve může začít něco nového. Upřímně vám přeji, ať se to stane co nejdříve!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“