Manžel má milenku

Manžel má milenku
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

před pár dny mi manžel oznámil, že má jinou ženu, je to jeho bývalá láska z mládí, na kterou občas myslel. Což se dá pochopit, jen vůbec nevím, co dělat. Máme dvě krásné dcery 16 a 10 let. Nechce jim to říkat, pracuje jako řidič kamionu, takže domů se dostával dvakrát do měsíce, chce tedy, abych dětem nic neříkala a bude jezdit jen jednou do měsíce domů a budeme dělat, že je vše v normálu. Chce se mnou i nadále mít vztah, vůbec mu to nevadí. Nechápu jeho jednání, jak může být tak strašně zamilovaný, ale zároven plánovat rovnou nevěru, kdy já se ocitnu ne jako partnerka, ale milenka. Nejdříve jsem na tu hru přištoupila z důvodu, abych o něj nepřišla. Ale ted nevím, jestli tohle je to pravé řešení, co mě čeká??? Nevím, zda to neukončit, říct dětem a s bolestí začít znova. Čím víc přemýšlím, nemám to pravé východisko z mé situace. Nedokážu pochopit jeho myšlenkové pochody….je zamilovaný, ale hladí mě, dává pusy, říká mi miláčku. Prý, že mi nechce ublížit, ale víc už to přeci nejde. Chce s námi trávit i vánoce, pokud to tedy děti nebudou vědět. Dělá to protože má černé svědomí? Nebo o nás nechce úplně přijít? V tom případě nevím, proč nevěru netají. Nerozumim tomu, tak strašně bych chtěla vědět co cítí a jaké jsou jeho myšlenky. Už to že jsem to mohla napsat, se mi ulevilo. Děkuji moc

Věra

Petra Jarošová odpovídá:

Věro, věřím, že to moc bolí. A chápu, že vás mate jeho chování. Napíšu vám svůj pohled na to, co nyní prožíváte.

Že se k vám manžel i nadále chová hezky, je velmi dobrý znak: znamená to, že jste vůči němu nedělala chyby ve smyslu, že by nebyl spokojený v manželství s vámi a že mu na vás i nadále záleží. Jen si nemůže pomoct, najednou je v jeho životě další žena. Její výhodou je, že je neokoukaná, navíc má příchuť té staré lásky. Ale vy máte výhody také, a na vašem místě bych ještě zabojovala, než odpískáte doposud funkční vztah.

Vy totiž také máte mnohá plus. Už jste se osvědčila jako partnerka i jako matka. Dala jste mu prostor, aby mohl dělat náročnou práci. Díky vám se mohl těšit domů na skvělou rodinu. Díky vám má dcery, které miluje. Stává se běžně, že se objeví někdo neokoukaný a najednou zažíváme díky hormonům dávno zapomenuté pocity. Ale ty hormony vydrží jen nějakou dobu. A ta žena, na rozdíl od vás, není zvyklá na tak častou jeho nepřítomnost, navíc bude určitě žárlit na jeho hezký vztah k vám. A je možné, že na něj postupně začne tlačit. A je také možné, že jemu se to nebude líbit.

Na vašem místě bych mu poskytla nějaký čas hájení; délka záleží na vás. V této době si bude moct vše rozmyslet a také se ukáže, jestli jeho nový vztah má skutečný potenciál, nebo je to jen chvilkové vzplanutí. Po tu dobu bych asi dětem nekomplikovala život. A také bych se nastavila na to, že dočasně zblbnul, nedá se s tím nic dělat a musí se to vydržet, dokud ho to nepřejde. Řekla bych, že po roce už bude jasno, i když chápu, že je to pro vás nekonečná doba. V té době by bylo dobré se k němu chovat laskavě. Jako k pacientovi, který má obtížně léčitelnou nemoc; lékař mu také nenadává, že ještě není zdravý. Aby se k vám těšil a také aby si uvědomil, co může ztratit. Když budete dělat scény, možná bude mít pocity viny, ale těšit se nebude; na rozdíl od té druhé, která teď bude dělat maximum, aby jej získala. Je škoda, abyste ztrácela body. Chápu, že to můžete vidět jako ponižující, když jste nic špatného neudělala. Ale součástí partnerství jsou i taková zaškobrtnutí, a my se učíme zvládat různé druhy překážek. Když to dokážete, stane se celý prožitek vaším vnitřním bohatstvím a zdrojem síly i sebevědomí.

Znám i muže, kteří dokážou milovat víc žen. Stejně. Zní to zvláštně, ale existuje to. Teoreticky by se mohlo stát, že ten váš patří do takové skupiny. Problém samozřejmě je, že muž je spokojený, ale ženy na sebe žárlí. Myslím, že ustát takový druh trojúhelníku není vůbec snadné, žena potřebuje velmi dobře cvičenou mysl a silné sebevědomí, aby si s tím poradila, takže tímhle směrem bych vás určitě netlačila.

V kterémkoli okamžiku si ale můžete říct, že už nechcete takto dál pokračovat. Jakmile to budete vnímat jako ponižující, je na čase ho poslat pryč. V tom okamžiku už bych dětem řekla, jak to je, ale určitě bych se vyhnula soudům. Protože on je miluje stejně jako dřív, vás má také rád, jen se rozhodl pro jiný život. Pro vaše dcery je důležité vědět, že se nehroutíte, že to zvládnete, že nepotřebujete, aby vám stranily, protože tím by si poškodily nejen vztah k němu, ale i potenciálním partnerům, a to by byla škoda. Vzhledem k tomu, co jste dokázala, si zasloužíte partnera, který ocení, jak umíte dávat prostor i jak o něj umíte pečovat. Život nekončí, vy jste stále mladá a krásná a hlavně, to nejvíc sexy na ženě, její vnitřní síla a moudrost, nestárne.

Jestli máte ještě sílu, nevzdávejte to. Opravdu se může stát, že manželův vztah za pár měsíců skončí. Jeho hezký vztah k vám je vaší velkou výhodou; zkuste ji využít. Budete si díky tomu jistá, že jste pro záchranu vztahu udělala vše.

Je tady ještě jedna možnost, ale ta má podmínku vnitřní síly ve vás, o které si zatím nejsem úplně jistá. Můžete ho poslat pryč hned. Zásadní ale je, že to není s hněvem nebo pocity křivdy, ani že to není zoufalé ultimátum. Tento krok funguje v případě, že jste si zcela jistá sama sebou a že uvnitř nebudete žebrat, aby se vrátil. Že nebudete kontrolovat telefon, jestli nenapsal. Takové chování je znakem síly a sebevědomí a mohlo by se stát, že to na něj udělá takový dojem, že nakluše zpátky. Podle toho, co píšete, bych ale zkusila postupnou cestu; tedy začít po dobrém, díky čemuž si vytvoříte spoustu dobrých dojmů v mysli, protože si budete jistá, že jste pro rodinu udělala vše, co bylo ve vašich silách. V případě, že by to nepomohlo, bude potom snadné odejít, už bez bolesti, ale s hrdostí. Také je ale velká šance, že se vše vrátí do normálu.

Přeji vám hodně síly a ať se vše děje tím nejlepším způsobem pro celou vaši rodinu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“