Manžel má paralelní vztah

Manžel má paralelní vztah
Partnerská poradna on-line

Donedávna jsme měli z manželem téměr ideální manželství. Plno lidí nám to i závidělo a i 18-ti letá dnecra řekla, že je moc ráda, že máme takovou rodinu, protože když se podívá kolem všichni se rozvádějí.
Manžel se ale nedávno po 8letech psaní sešel s jednou kamarádkou a došlo i na intimnosti a zamiloval se do ní. Jezdí k ní každý víkend i na noc za těch a řekl mi, ať si někoho takdy najdu, bude to takové oživení vztahu a nadále budeme působit jako rodina.
Ze začátku jsem mu to tolerovala, ale jak jsem pak zjistila, že taková jeho dohoda bylo jen zlegalizování jeho vztahu, a on by velice rád měl dva takovéto paralelní vztahy. Já se mu tady starám o rodinu, dům, pečuju o něho z láskou a k ní si jezdí užívat.
 Ona ho už dokonce láká jako svého partnera do života, jelikož je sama svobodná matka. Když jsem mu řekla, že za těch podmínek mě to vadí a cítím se ohrožená, tak že se nemám bát, že by nás neopustil. Ale pro něj je to nebe na zemi a pro mě peklo! Snažím se být milá, a chápat jeho potřeby, ale jakmile se ozvu, že je to špatně, tak se strašně vztekne a že jsem hysterka. A vůbec si neuvědomuje, jak mě to bolí a ponižuje, on to bere jako normální.
Co mám dělat,mám ho k ní vystěhovat a čekat až pozná pravé hodnoty a vrátí se?

monima30

Petra Jarošová odpovídá:

Váš příběh je ukázkovým případem toho, že výrazné prodloužení lidského života, ke kterému došlo v posledním století, tedy v historicky ještě velmi krátké době, se ještě nedotklo původního naprogramování mužů, kteří v zásadě nejsou stvořeni k monogamnímu životu, akorát se vzhledem k jejich výrazně kratšímu dožití málokdy dožili toho, že by mohli přejít k o generaci mladší ženě a zplodit další potomstvo. Dnes máme spoustu mužů, kteří mají děti i se třetí generací partnerek.

Takže s tím, co se nám všem líbí, že žijeme déle a v lepší kvalitě, se ukazují i nevýhody, například v partnerských vztazích. U vás je evidentní, že vás váš manžel má rád a váží si vztahu s vámi, současně už ale není schopen vás vnímat stejně vzrušující, jako to bylo na počátku. Genetické naprogramování jej žene do dalšího vztahu. Protože je civilizovaný, nemá zatím v úmyslu vás opustit, současně se ale nechce vzdát nové inspirace. Vždycky zde bude rozpor mezi tím, co většina žen vnímá jako hodnotu: pevnou rodinu a muže, který se o ni postará, protože žena je naprogramovaná k udržování rodu. Muž je naprogramován k tomu, aby co nevíce rozmnožil své geny. To jsou jeho hodnoty.  Civilizace, církev hypotéky…, to vše tlačí muže, aby se chovali proti své přirozenosti, protože většina mužů by si přála neomezený přístup k sexu s neomezeným počtem partnerek. Zatímco žena by chtěla toho jednoho, který s ní bude celý život. Je těžké v tom najít nějaký střed, protože je to u obou pohlaví úplně jinak. Jistěže jsou muži, kteří jsou příliš líní, jsou takoví, u kterých pocit odpovědnosti či pocit viny potlačil přirozené potřeby a jsou takoví, o které ženy nestojí, nebo jim chybí sebevědomí… A jsou muži, kteří se v této historicky krátké době již přizpůsobili a jsou spokojení s jednou partnerkou a stačí jim občas si nevinně zalaškovat s kolegyní v práci.

Teď napíšu něco, co se vám nebude líbit: nikdo nám nepatří a nikdo není povinen nás milovat. Lásku nejde nařídit ani zakázat a nemá žádnou morálku; buď je zažívána, nebo ne. Člověk si ji může zakázat silou vůle a donutit se být někde, kde být nechce, třeba z pocitu odpovědnosti, soucitu, nebo viny. Zvažte, jestli byste opravdu chtěla, aby s vámi někdo byl z těchto důvodů; jsem si jistá, že byste cítila, že je to pod vaši úroveň. Když zkusíte změnit pohled na celou situaci, uvědomíte si, že někomu, kdo vás má hodně rád, jste dala 20 let krásného života a on je dal vám. Je to víc, než zažije většina lidstva. Obrovský dárek. On teď možná potřebuje něco jiného, než nabízíte vy. Není to horší nebo lepší, prostě jiné. A je tady žena, o které si myslí, že mu to dává. Za 20 let lásky k vám by si zasloužil, abyste mu přála štěstí. V takovýchto vypjatých okamžicích se totiž ukáže, jak jsme na tom s naší láskou doopravdy: jestli ji umíme dávat, jen když za ni dostaneme, co chceme, nebo jestli ji dáváme bez podmínek. Většina lidí si myslí, že milovat někoho má význam, jen když on miluje je. Něco za něco. Láska jen tak, která skutečně přeje druhému, aby byl šťastný a dokonce aby si mohl zvolit, co jej šťastným činí…, je vzácná, ale je to jediná opravdová láska. Jinak je to čistý obchod: ty mi dáš a já ti dám, nebo táhni.

Zatím není vůbec jisté, jestli váš manžel bude chtít s tou druhou ženou, nebo jestli se vše vrátí k normálu. Vzhledem k tomu, že si psali 8 let, to ale vypadá, že si dobře rozumějí a je dost pravděpodobné, že s ní naváže podobně harmonický vztah, jako s vámi. Vy byste si měla vyjasnit, jak chcete pokračovat dál, a je zde víc možností.

  1. Akceptujete jeho paralelní vztah, současně si ale vybojujete svá práva. Není důvod, aby všechny starosti s domem byly na vás, pokud to tak nyní je. Rozdělíte si odpovědnost a harmonogram. Tato varianta má výhody, že se nedělí majetek a vám uvolní ruce pro váš osobní život, současně ale zachováte staré rodinné rituály, jako je například oslava narozenin nebo jiné svátky. Toto je možné jen tehdy, když mu opravdu dokážete přát štěstí a současně si uvědomíte, že místo pozice trpitelky můžete přejít k činu a někoho si najít. Vzhledem k tomu, že jste dokázala jednoho muže učinit šťastným na 20 let, je velmi pravděpodobné, že to zase dokážete a že o vás bude velký zájem.
  2. Akceptujete jeho paralelní vztah, vybojujete si svá práva, ale zůstanete v pozici čekatelky, že se vrátí, až přejdou prvotní účinky hormonů. Vzhledem k tomu, že vám vztah přiznal, ta šance není velká, ale je. Aby měl ale důvod se vrátit, musíte být lepší, než ta druhá. Musíte být dokonce lepší, než jste nyní. Nevadí, že je mladší. Potřebujete na sobě zapracovat, abyste pro něj byla nová, teď myslím hlavně uvnitř, protože zvenku vám to jistě stále sluší. Potřebujete v sobě probudit to, co je pro muže trvale vzrušující: prožitek skutečné vnitřní svobody, která souvisí právě s nepodmíněnou láskou. Jakmile si začnete být jistá svými kvalitami, bez jakýchkoli pochybností, bude to z vás velmi cítit. Už jste dost blízko, to, že jste muži umožnila se scházet s vaší konkurentkou, ukazuje, že můžete tohoto stavu dosáhnout. Je to velmi příjemný až fyzický prožitek vnitřní jistoty, že jste tak dobrá partnerka, manželka, milenka, že se nemusíte nikdy bát samoty. Tento prožitek se zvenku projeví jako určitá záře, energie kolem vás, kterou bude každý chtít ochutnat a bude s vámi chtít být. Takže jakmile vám přestane záležet na tom, aby s vámi někdo byl, protože už se nebojíte samoty, paradoxně s vámi chce být spousta lidí a také mužů. Jestliže to v sobě probudíte, je možné, že se stanete pro vašeho manžela znova velmi přitažlivou. A tahle přitažlivost není funkcí věku, je nadčasová, a takové ženy jsou jen málokdy opouštěny. A když ano, přijde brzo někdo ještě lepší. Když se nebojíte o lásku, je potom velmi přirozené ji přát všem okolo, protože vy ji zažíváte v každém okamžiku. Přejete ji každému, i bývalému partnerovi, komukoli. Úplně zmizí žárlivost, která souvisí s nedostatkem sebevědomí, které vy ale automaticky zažíváte. Díky vnitřní síle dokážete být oporou všem okolo. Je to totální proměna vnímání, která se projeví ve vnějším světě jako události, které umožní vám i vašemu okolí žít bohatý a smysluplný život.
  3. Řeknete si, že už se nechcete dívat, jak vám ubíhá čas a dohodnete se na rozvodu a rozdělení majetku. Není důvod, abyste byla za oběť, takže si určitě vyjednejte dobré finanční podmínky. Pro váš budoucí vztah je ale velmi důležité, abyste, jak už jsem psala v předchozích odstavcích, dokázala vašeho muže pochopit a přát mu štěstí. Pocit křivdy je špatný začátek pro nový vztah a může vám velmi zablokovat setkání s novým partnerem. Dokážete-li v sobě probudit vnitřní svobodu a schopnost milovat bez podmínek, je prakticky jisté, že budete sama, jen když si to budete přát, jinak budete vždycky obklopena nápadníky.

Podívejte se na celou situaci s odstupem a řekněte si, že pocity křivdy jsou pod vaši úroveň. Pozvednete-li svou mysl z obvyklé úrovně emocí, jak je ukazují televizní seriály, na úroveň noblesy, důstojnosti a vnitřní síly, uvidíte spoustu možností, a také se stanete inspirací pro své okolí. Všechny těžké situace se mohou stát impulsem naučit se něco nového. Přijměte to, co se nyní děje, s otevřeností a láskou k sobě i vašemu manželovi, a ukáže se cesta. Bude nejprve vypadat obtížná, ale zjistíte, že jste se v jejím průběhu změnila v někoho jiného a budete vědět, že to bylo dobře. Můžete být šťastná a můžete být s někým, koho milujete a on miluje vás. Jen se zdá, že potřebujete opustit staré, neužitečné vzorce vnímání, na kterých je matoucí to, že je používá většina lidstva. Ta většina ale není šťastná. Vy můžete. Moc vám to přeji!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“