Manžel má po dvaceti letech jinou

Manžel má po dvaceti letech jinou
Partnerská poradna on-line

Dobrý večer,

prosím o radu. S manželem jsem 20 let (z toho 11 vdaná -já 38 let, manžel 42 let -zrovna teď 18.2. máme výročí), překonali jsme větší i menší krize-nikdy však nevěru. Postavili jsme dům, máme 2 syny. V poslední době (respektive tento pátek) mu večer ve 22 hodin volala nějaká dáma (hovor jsem nesměla slyšet) a pak si do půlnoci vyměňovali sms zprávy. Vím, že to nemusí nic znamenat. Na můj dotaz, kdo volal, mi manžel neodpověděl (nikdy se to nestalo). Při mojí citlivé a empatické povaze to nezvládám. Mám neustále slzy v očích, na nic se neptám, žádná hysterie, vím, že musím zachovat klid a dát tomu čas, on se mi směje do očí a prozpěvuje si (má radost, že se trápím). Podotýkám, že byl vychován jako jedináček, kdy mu bylo vše dopřáno a odpuštěno a myslím, že je nevyzrálý (nezvládá stárnutí). Jako s oporou s ním nemůžu počítat, spoléhám se sama na sebe. Ale ta radost z mého trápení mi nedává smysl………………..prosím jak dál, rodina je pro mě všechno. Děkuji.

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Jani, chápu, že to bylo hodně bolestné, že to vnímáte jako podpásovku. Už jsem mockrát psala o tom, že muži nejsou úplně naprogramovaní na monogamní vztahy, jen se to dříve v historii nemohlo naplno projevit. Buď žili tak krátce, že to ani nestihli, nebo byl tak silný ekonomický tlak a chudoba, že si to jednoduše nemohli dovolit. Nebo možná nevěru ano, ale určitě ne odejít od rodiny, protože by na uživení dvou či více rodin neměli prostředky. Dneska už to možné je a tak se můžeme setkat s muži, kteří mají dokonce několik generací manželek a dětí. Nijak to nehájím, prostě to tak je.

Ale i tak může žena udělat velmi mnoho pro to, aby se to nestalo. Jestliže vám na vaší rodině záleží, můžete se podívat na překážky ve vaší mysli, které by mohly odvádět vašeho muže pryč, a odstranit je. Je-li žena pro muže inspirací, a teď myslím nejen vnější krásu, i když na té samozřejmě také záleží, ale hlavně vnitřní bohatství a noblesu, on obvykle nemá důvod odejít. Protože, i když je to škoda, těch vnitřně bohatých a noblesních žen stále ještě není tolik.

Zda sama sebe takto prožíváte, poznáte snadno. Teď se vám nebude líbit, co vám napíšu. Nechci vás zranit, jen vám ukázat, co vyplývá z toho, co jste napsala. Píšete, že se vám manžel směje do očí a má radost z toho, že se trápíte. Pojďme se na podívat, co tento váš výrok může znamenat.

  1. Buď to tak opravdu je. Opravdu má radost, že vám může něco oplatit. Opravdu ho těší, že vás může ponížit svým chováním. Něco takového se neobjeví z ničeho nic po dvaceti letech vztahu. Takže už se něco takového muselo dít dříve. Je to nezralý chlapeček, který si chce dokázat, že může dělat, co si on sám přeje. Potom prosím zvažte, proč jste tak dlouho v takovém vztahu a necháte si to všechno líbit. Jestliže je pravdou tato varianta, znamená to, že se sama zažíváte jako slabou chudinku, které ostatní rádi ubližují. To, že jste si vzala takového muže, by potom znamenalo, že jste si v něm podvědomě vybrala zrcadlo, které vám ukazuje vaši vlastní nevyzrálost a chybějící sebedůvěru. Dělat ze sebe chudinku, které je ubližováno, je jednou z taktik, které používají slabí lidé, aby je druzí litovali a neubližovali jim. Místo, abyste se vymezila a byla si jistá tím, co si zasloužíte, tiše pláčete, aby bylo zjevné, kdo je viník, když vy jste ta hodná. V takovém případě není čeho litovat, jestli tento muž chce odejít. I tak ale potřebujete zpracovat všechny návykové vzorce spojené s vaším pocitem, že vám druzí ubližují a že vy se neumíte bránit. Zatím si pletete empatii s vlastní slabostí a sebelítostí. Empatie se vztahuje k druhým, cítíme, co oni potřebují, co cítí, a dáváme jim to; není o tom, že pláčeme samy nad sebou. Když byste zůstala stejná, přitáhnete si zase někoho podobně nezralého a to je přece jen ztráta času. Určitě chcete být šťastná přirozeným, zdravým způsobem. Opravdu šťastní jsou ti silní. Slaboši buď pláčou, nebo si stěžují, ale šťastní nejsou, možná jen občas, když se jim podaří někoho svým divadlem zmanipulovat, aby uvěřil, že je svět na ně zlý.
  2. Druhá možnost je, že skutečnost vidíte zkresleně. On se opravdu usmívá, ale ne proto, že by ho těšilo vaše trápení, ale proto, že je šťastný, zamilovaný. Potom máte ve vědomí uloženou nějakou bolestnou vzpomínku na situaci nebo situace, kdy jste se cítila podobně ponížená. Díky tomu vaše mysl je jakoby alergická na všechny situace, které jsou podobné původní bolestné zkušenosti a reaguje přehnaně citlivě. Jeho šťastný smích si vysvětlujete automaticky jako škodolibý. Potom je třeba tuto vzpomínku najít a vyléčit, díky tomu zmizí i přehnané reakce na všechny podobné situace, které zažíváte, a vše uvidíte daleko jasněji, pravdivěji, tak jak to opravdu je a ne tak, jak to zažívá vaše mysl pod dojmem starých zranění.

Jani, ve vaší mysli je nějaká stará bolest a pocit, že si zasloužíte trpět. Vím, že namítnete, že chcete být šťastná, ale to je intelektuální odpověď. To, co skutečně cítíte v srdci, se totiž projevuje v životě jako situace, okolnosti, lidé. Když je vám ubližováno, nebo to tak cítíte, znamená to, že tuto oblast nemáte v sobě zpracovanou a je třeba ji vyléčit. Když to uděláte, změní se celý váš život. A hlavně budete šťastná jen tak, bez toho, že byste potřebovala ostatní lidi manipulovat svou bolestí. Prožijete, že vnitřně silná žena přitahuje silné muže a hlavně, že jí to vůbec neubírá na ženskosti. Silní muži chtějí silné ženy a chtějí je chránit. Slabí muži si vybírají ty slabé, ale v takových vztazích se neustále taktizuje a bojuje o moc, ať už násilím, nebo pláčem. Rozhodněte se skoncovat s tímto ponižujícím stylem, řekněte si, že je pod vaši úroveň. I pro dobro vašich dětí, které budou mít zdravý příklad maminky, která se dokázala vzepřít starým okovům a rozhodla se pro vnitřní svobodu. Jakmile na sobě začnete pracovat, změní se váš pohled na vše okolo vás. Buď se vaše manželství zachrání a oba budete schopni spolu žít jako zdraví, silní lidé. Nebo se objeví jiný muž, který už bude zrcadlit vaši vnitřní proměnu. Přeji vám, ať se věci dějí tím nejlepším způsobem pro dobro celé vaší rodiny!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“